С много усмивки, оспорвани двубои и истински спортсменски дух днес на Градския стадион „Смолян“ приключи първият етап от седмото издание на детския футболен турнир „Смолян Къп 2026“. Надпреварата, организирана от „Спортни турнири“, хотилиера Недялко Кацаров и Българския футболен съюз, отново събра едни от най-талантливите млади футболисти от различни краища на страната и превърна Смолян във футболна столица на детско-юношеския спорт.
В продължение на няколко дни зрителите станаха свидетели на множество интересни срещи, в които младите състезатели демонстрираха не само футболни качества, но и уважение към съперника, дисциплина и желание за развитие. Турнирът предложи много голови ситуации, драматични развръзки и битки за всяка топка, а атмосферата по трибуните бе допълнена от ентусиазираната подкрепа на родители и приятели.
При набор 2015 във формат Футбол 9 в група А най-силно се представи тимът на „Локомотив“ (София), който завърши на първо място след четири победи от четири мача и впечатляваща голова разлика 17:3. Второто място остана за „Витоша 13“ (София), а трети се нареди „Перелик“ (Смолян). След тях в класирането завършиха „Пирин“ (Гоце Делчев) и „Златоград“ (Златоград).
В група Б на същата възрастова категория безапелационен лидер стана „Родопа“ (Смолян), който спечели и четирите си срещи и завърши с голова разлика 12:4. Второто място зае „Костинброд“ (Костинброд), следван от „Пирдоп“ (Пирдоп), „ЕАЗ“ (Перущица) и „Локомотив 2“ (София).
Изключително оспорвана бе и надпреварата при набор 2016 във формат Футбол 7. Там първото място заслужено спечели „Родопа“ (Рибново), който показа постоянство и класа, записвайки шест победи в шест мача и впечатляваща голова разлика 31:10. На втора позиция се класира „Витоша 13“ (София), а трети завърши съставът на „Родопа 1“ (Смолян). След тях се наредиха „Пирин“ (Гоце Делчев), „Родопа 2“ (Смолян) и „Златоград“ (Златоград).
Освен отборните отличия, по време на церемонията по награждаването бяха връчени и индивидуални призове на най-изявените състезатели в различните възрастови групи. Отличени бяха футболисти, показали високо спортно майсторство, постоянство и спортсменско поведение по време на турнира. Индивидуалните награди предизвикаха заслужени емоции сред младите таланти и се превърнаха в признание за положения труд както от самите тях, така и от техните треньори.
След края на първия етап организаторите благодариха на всички участници, треньори, родители, съдии, доброволци и партньори за приноса им към успешното провеждане на турнира. Според тях най-голямата победа не са купите и медалите, а усмивките на децата, новите приятелства и ценните уроци, които футболът дава на младите хора.
„Изминалите дни ни подариха незабравими емоции, красив футбол и истински спортсменски дух. Най-ценни остават усмивките на децата, новите приятелства и прекрасните спомени, които създадохме заедно. Най-хубавото наследство на всеки турнир не са купите и медалите, а уроците и преживяванията, които остават за децата завинаги“, споделиха организаторите при закриването на първия етап.
Седмото издание на „Смолян Къп“ още веднъж показа, че е сред най-утвърдените детски футболни турнири в България, събирайки талантливи деца, силни отбори и хора, обединени от любовта към играта. А след успешния финал на първия етап погледите вече са насочени към следващите предизвикателства и новите футболни емоции, които турнирът предстои да предложи.