От Индия до Сиера Леоне: ЮНЕСКО обяви новите световни културни наследства

Тази седмица стана ясно, че Съединените щати ще напуснат ЮНЕСКО.  Причината - президентът Доналд Тръмп продължава да изтегля страната от международни институции. На този фон се случи и Сесията на комитета за Световно Наследство в Париж, на която бяха обявени новите световни културни наследства.
По време на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство, под председателството на България, ЮНЕСКО добавя нови обекти в списъка на културното и природното наследство.
 
Индия
Погледът се отправя към Индия, където над хълмовете на щата Махаращра се издигат Марата военни ландшафти. Това са над десет каменни крепости, изградени така, че да се слеят с терена – архитектура, подчинена на територията. 
 
Сиера Леоне
На западния бряг на Африка, Сиера Леоне отбелязва исторически момент – първият ѝ обект в списъка е гора Гола-Тивай. Гъста, влажна и жива – с уникално биоразнообразие и общности, които я защитават като част от собствената си култура.
 
Малави
По на юг – планината Муландже в Малави. Масив с внушителни гранитни стени, редки видове и културно значение, изразено в легенди, песни и обичаи.
 
Иран
На североизток оттам – долината Хорремабад в Иран. Тук пейзажът и историята се преплитат. Камък, растителност и останки от селища съществуват в съвместен ритъм от векове.
 
Камбоджа
Следва Югоизточна Азия. В Камбоджа, списъкът се обогатява с три мемориални обекта от времето на Червените кхмери. Сгради и пространства, запазили следите от един от най-тежките периоди в съвременната история.
 
Австралия
На другия край на картата – Австралия. Там островът, известен като Фрейзър, вече се вписва под името Кгари, както го нарича народът Бучула. Територия, където пясъчните дюни и сладководните езера носят имена отпреди колониалната епоха.
 
Китай и Камерун
В Китай – императорските гробници на династия Си Ся, построени около XI век пр.н.е. А в Камерун – Дий-Гид-Бий – жив културен пейзаж, където обредите се случват и днес, под открито небе.
 
Европа и света
Нови обекти влизат и от Франция, Германия, Малайзия. Сред тях – културни маршрути, петроглифи и природни резервати. Всеки от тях – различен по съдържание, но общ по значение.
 
България
България, в ролята на председател, координира работата на сесията. Несебър, Рилският манастир, Боянската църква, Казанлъшката гробница – потвърдени без забележки.
 
Непал
Някои предложения бяха отложени – сред тях, Тилауракот в Непал, свързан с живота на Буда. Окончателното решение се очаква през 2026 година. С новите включвания, списъкът на световното наследство надхвърля 1250 обекта в над 170 държави.
Карта, която не просто показва къде са те, а защо са важни.
От крепостите в Индия, през горите на Африка, до мълчаливите мемориали в Камбоджа – ЮНЕСКО продължава да събира, пази и припомня: кое е ценно не само за едно място, а за целия свят.
Източник: bTV

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини