Минералните слънцезащити набират популярност, тъй като някои хора се притесняват от токсичността, замърсяването и ефективността на т.нар. химически кремове. Но съществуват много митове и объркване около тези две категории.
Според проф. Брайън Дъфи, експерт по фотобиология, деленето на „химически“ и „минерални“ е подвеждащо. Всички съставки са химикали. Разликата е, че т.нар. химически филтри (органични) съдържат въглеродни връзки, докато минералните (неорганични), като титаниев диоксид и цинков оксид, не съдържат такива, пише BBC.
Мит за отразяването
Често се твърди, че минералните кремове отразяват UV лъчите, а химическите ги абсорбират. В действителност и двата вида основно абсорбират UV радиация. Само около 4–5% от UV светлината се разсейва от минералните съставки – и това не е „отразяване“, а разсейване на светлината.
Основната разлика между двата типа е усещането върху кожата. Органичните (химически) филтри са разтворими и позволяват по-гладки и прозрачни формули. Минералните са на прахова основа и могат да оставят бял филм. С въвеждането на наночастици тази разлика намалява. Тези частици обаче не проникват под външния слой на кожата.
Някои органични филтри, като оксибензон, могат да бъдат открити в кръвта, но досега няма доказателства, че това е вредно. Изследвания, които установяват ефекти върху хормоните, са правени върху животни при много високи дози – нереалистични за човека. Според научните прегледи, настоящите количества в слънцезащитните продукти са многократно под праговете на риск.
Някои изследвания алармират, че органичните филтри увреждат коралите. Това обаче основно се базира на лабораторни експерименти с много високи концентрации. В реални условия измерените нива в морска вода обикновено са далеч под тези прагове. Въпреки това, Хавай забрани продукти с оксибензон и октиноксат през 2018 г.
Минералните филтри също може да имат ефект върху морската среда, но най-голямата опасност за коралите остава климатичната криза.
Независимо от избора – химически или минерален – най-добрият слънцезащитен продукт е този, който ще използвате редовно. Както казва експертът Антъни Йънг: „SPF си е SPF – съставките са второстепенни“.