Президентът на САЩ Доналд Тръмп внесе нов хаос на пазарите на метали с новината за по-висока от очакваното 50-процентна мито върху вноса на мед, което предизвика рекорден скок на фючърсите в САЩ и спад на глобалния бенчмарк / стандарт, по който се сравняват, измерват и анализират различни показатели в почти всички индустрии/
Планираното мито е поредният обрат в бурния период за индустриалните суровини, докато американският лидер се стреми да стимулира повече добив и рафиниране в страната. Той вече повиши таксите върху вноса на стомана и алуминий, а текат разследвания и за потоците на редица други метали.
От февруари, когато Тръмп за първи път загатна за възможни мита върху медта, глобалните търговци изпращат рекордни обеми метал към САЩ, за да изпреварят въвеждането им. Високото мито от 50%, което може да влезе в сила в рамките на седмици, сигнализира за скорошен край на този търговски прозорец.
„Това е преломен момент за медния пазар през 2025 г., тъй като очакваното въвеждане на мито трябва внезапно да затвори възможността за значителни нови пратки мед към САЩ“, пишат анализатори на Citigroup Inc.
Разликата в цените на медта между Ню Йорк и Лондон става изключително голяма.
Незабавната ценова реакция в Ню Йорк и Лондон отрази очакванията за по-затегнат пазар в САЩ, но по-голямо предлагане другаде. Контрактите на Comex скочиха до безпрецедентна премия от 25% спрямо цените на Лондонската борса за метали (LME) — глобалния ориентир — след изказването на Тръмп.
Медта поскъпна с цели 17% на Comex във вторник — рекорден еднодневен скок до исторически връх — преди да поевтинее с над 4% в ранните часове на сесията в сряда. На Лондонската борса за метали (LME) цената на метала спадна с 2,4% при отваряне в сряда, след което се търгуваше с 0,7% надолу 9 722 долара за тон към 10:34 ч. в Сингапур.
„Увеличението на митото е отрицателен фактор за цените на LME медта в краткосрочен план“, казва Йончан Джао, старши анализатор за китайския пазар на мед в Benchmark Mineral Intelligence. „Очакваме продължаваща волатилност до официалното въвеждане на митото, последвана от шанс за рязък спад.“
Действията на Тръмп идват в момент, когато търсенето на мед се очаква да нарасне значително през следващото десетилетие: центрове за данни, автомобилни компании, енергийни фирми и други се надпреварват да осигурят суровината. Преоборудването на енергийните и транспортните системи за работа с възобновяеми източници ще изисква много повече мед, отколкото производителите в момента са ангажирани да доставят.
Глобалната медна индустрия се подготвя за митата още от февруари, когато Тръмп възложи на Министерството на търговията да изготви аргументи за въвеждането им по съображения за национална сигурност съгласно раздел 232 от Закона за търговското разширяване. Плановете срещат съпротива от производители, които разчитат силно на внос.