„Боже, пази България“ - това е надписът, който ще можем да виждаме на българската монета от 2 евро. Какви са задължителните елементи, които са включени в дизайна на националната страна на нашите евромонети:
- Изобразяване на кръг от 12 звезди, както e върху знамето на Европейския съюз;
- Изписване на кирилица на думата „България“ като обозначение на държавата, която е изсякла монетата;
- Избраните незадължителни елементи, включени в дизайна на националната страна на българските евромонети са - изписване на кирилица на думата „евро“ на монетите от 1 и 2 евро;
- Думата „стотинка“ на монетата от 1 цент и „стотинки“ на монетите от 2, 5, 10, 20 и 50 цента;
-Изписване на годината на въвеждане на еврото в България;
- Мадарският конник ще бъде на монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, св. Иван Рилски ще виждаме на монетата от 1 евро, а Паисий Хилендарски – на евро монетата от 2 евро.
Евробанкнотите са един от символите на обединена Европа. В момента в обращение се намират над 29 милиарда банкноти с обща стойност, надвишаваща 1,5 трилиона евро. Този обем от пари в брой играе ключова роля не само като средство за разплащане, но и като начин за съхраняване на стойност, обясняват от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Производството на евробанкноти е процес, който изисква съблюдаване на строги изисквания за безопасност, качество и опазване на околната среда. За да се гарантира, че банкнотите са безопасни за използване и производство, както и че влиянието им върху околната среда е минимално, се прилагат международно признати стандарти и системи за управление.
Производителите на евробанкноти и суровините за тях трябва да отговарят на конкретни екологични критерии. За тази цел се използва Система за управление на околната среда, съответстваща на стандарта ISO 14001, която следи производството да бъде възможно най-устойчиво. Още от въвеждането на еврото се наблюдава и анализира въздействието върху околната среда, като редовно се въвеждат нови инициативи за устойчивост.