Трима продължават в търга за „Чаира“, оферти се чакат съвсем скоро

Двама от подалите заявление за участие в търга за за проектиране, изработка и доставка на два нови хидроагрегата за ПАВЕЦ „Чаира“ са отстранени от процедурата, тъй като не отговарят на предварително поставените условия от възложителя НЕК, а останалите трима са поканени да подадат технически предложения и ценови оферти за поръчката на стойност 242.560 млн. лв. без ДДС.

Дисквалифицирано е обединението ДЗЗД „Енергоремонт-ИДА“ на Дечко Колев, чиито фирми „Металик“ и „Енергоремонт-Гълъбово“ са съдружници. Аргументът на комисията е, че не е доказан технически опит с изпълнението на поне един подобен проект от някой от участниците в кандидата. Продължаването на този кандидат и без това беше под въпрос, дори и д абеше преминал предквалификационния етап. Причината е, че той смяташе да подаде оферта за ремонт на сегашните съоръжения, а поръчката и за чисто нови и формално не отговора на заданието.

Със същия аргумент е отстранен и консорциумът „Донгфанг-Геострой-Дивела“ с акционери китайската „Донгфанг Електрик Интернешънъл корпорейшън“, „Геострой“ на Цоло Вутов и фирмата „Дивела Венчърс“, притежавана от сина на Лъчезар Цоцорков – Димитър, и други представители на фамилията.

Те не са обжалвали решението, което е взето на 13 юни, и процедурата продължава.

До подаване на оферти е допуснато обединението „Фойт - ГБС Хидро“. Участници в него са фирмата „Фойт“, която участваше в поправката на авариралия при тестове за пуск хидроагрегат и заедно с „Тошиба“ в момента ремонтират още два, и „Главболгарстрой Интернешънъл“, която има опит във водно-електрически проекти.

Участието си продължава и австрийската фирма „Андриц Хидро ГмбХ“, която е сред водещите световни доставчици на електромеханично оборудване и сервизни услуги за водноелектрическите централи. Тя играе самостоятелно и е представлявана от българското дружество „Джи Си Ар“ на Петър Манчев, син на известния сред ядрените среди Богомил Манчев. Очакванията са, че това дружество ще участва като подизпълнител или консултант, но това ще стане ясно на по-късен етап – при подаване на техническото предложение.

Третият в надпреварата е Консорциум „Ваптех - Тошиба - Джи Пи Груп“. Така поръчката за новите хидроагрегати 1 и 4 може да попадне при обединението с японската компания, проектирала ПАВЕЦ „Чаира“. Нейни партньори са внеслото офертата „Ваптех“, което е собственост на Бони Бонев, и „Джи Пи Груп“.

От Националната електрическа компания (НЕК) твърдят, че макар да са минали четири месеца от подаването на офертите до решението кой продължава, няма забавяне в сроковете. „С оглед на сложността, обема и значимостта на предмета на процедурата е необходимо към нея да се подхожда с необходимата отговорност и професионализъм“, пишат от държавната компания в отговор на въпроси на изданието „Капитал“.

От НЕК очакват да получат още в началото на юли първоначалните технически и ценови оферти за новите хидроагрегати, чиято валидност ще е три месеца, което означава, че през октомври би трябвало да има напредък и да се стигне до отваряне на цените. Компанията обаче не се ангажира със срок за избор на изпълнител на поръчката.

ПАВЕЦ „Чаира“ в продължение на близо три години бе извън строя заради тежка авария по време на проби за пускането на единия от двата ремонтирани агрегати, докато другите два и без това не работеха. В края на 2024 г. приключи ремонтът на хидроагрегат 2, но реално той заработи месеци по-късно. „Фойт“ и „Тошиба“ трябва да ремонтират до началото на 2026 г. хидроагрегат 3, който в последствие да бъде подменен с ново оборудване.

Предишните два опита за доставка - първо на един, после на два хидроагрегата, завършиха печално, без нито един явил се кандидат.

Сегашната поръчка е за 242 579 579 лв. без ДДС. От изпълнителя на поръчката се иска да извърши проектиране, включително анализ на преходните процеси при различни режими на хидроагрегатите 1 и 4, изработка, доставка на съоръженията, демонтаж на съществуващите и монтаж на доставените нови съоръжения, авторски надзор, настройка, изпитвания и въвеждане в експлоатация, обучение на персонала и отстраняване на дефекти в гаранционния срок на цялото оборудване. Също така трябва да осигурява резервни части за три години, а всички изготвени по време на изпълнението на поръчката проекти ще станат собственост на „Националната електрическа компания“.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини