Европа се задъхва от невиждани жеги

Прогнозите са заради сегашната гореща вълна във Великобритания да починат над 600 души

Невиждани жеги измъчват редица страни от Европа. Опасност от горещо време е издадено в Испания, Португалия и Хърватия, предаде БНТ.

В събота в испанския град Ел Гранадо бяха измерени 46 градуса. Температурни рекорди имаше също в Гърция и Португалия. Заради горещото време на някои места избухнаха пожари - в Турция над 50 хиляди души бяха евакуриани заради бушуващите край Измир пожари.

В Испания, където в много райони термометрите на сянка отчетоха 42 градуса, днес бе обявена тревога. „Не мога да спя, не мога да се храня. Получих топлинен удар“, каза Анабел Санчес, студентка от Севиля. Днес термометрите там показваха 41 градуса, които превърнаха провеждащата се там конференция на ООН за финансиране на развиващите се държави в своебразна демонстрация на ефекта от глобалното затопляне.

Болниците в Италия съобщиха за значително увеличение на случаите на топлинни удари. За да предпазят населението от горещините, властите в Болоня изградиха заслони с климатици. А в Рим достъпът до басейните вече е безплатен за хора над 70-годишна възраст. 

Франция също е обхваната от „безпрецедентна жега“. Очаква се днес и утре в почти всички департаменти градусите да надхвърлят 40. За горещи рекорди през следващите дни се готви и Германия, както и Великобритания. С рекордни температури започна и турнирът Уимбълдън. В Гърция е обявена тревога от пожари заради горещата вълна. В съседна Турция в потушаването на огнената стихия край Измир са мобилизирани над 1000 пожарникари.

Заключението на метеоролозите е, че „лятото вече поглъща пролетта“, и че жегите настъпват с 20-40 дни по-рано. „Европа се затопля два пъти по-бързо от средната скорост за света. Сегашната гореща вълна е резултат от комбинация от рекордно високи концентрации на парникови газове и рекордно високи температури в Средиземноморието“, коментира Саманта Бърджис, зам.-директор на Службата за изменение на климата „Коперник“, цитрана от БНТ.

Заради болести, обостряни от жегите, всяка година в Европа умират над 175 хиляди души. Тревожното очакване е, че само при сегашната гореща вълна във Великобритания ще починат над 600 души. Прогнозите са, че през следващите години ефектът от климатичните промени ще се усеща още по-силно в Европа и броят на жертвите на жегите ще продължава да расте.

„Този месец юни не е рекорден по отношение на температурите, но има пик на слънчевата активност“. Такива данни изнесе проф. Емил Гачев от института за изследване на климата при БАН в „Денят на живо“ по NOVA NEWS. Летният режим, който е обичаен за юли, вече идва края на юни. Според Гечев е редно да премем, че климатът ни е по-топъл, а това трябва да ни прави загрижени, но не и да ни паникьосва. По думите му трябва да се борим с немарливостта. Експертът обясни, че сме в обхвата на азерския циклон, който характеризира лятото у нас. Има локални бури заради горещата маса, а това е проблем, с който ще се сблъскваме често. Професорът отбеляза ниска запълняемост на язовирите, но не и в Югозападна България, където Искър и Студена имат над 80% запълване.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини