Pfizer лицензира нов китайски медикамент срещу рак за 1.25 милиарда долара — знак за устойчивия преход на китайската биотехнологична индустрия от имитатор към иноватор. Лечението, разработено от базираната в Шенян компания 3SBio, се тества при няколко вида тумори. Акциите на компанията скочиха с 52% след обявяването на сделката, която има за цел да съперничи на най-продавания в света медикамент — Keytruda. През последните месеци както Novo Nordisk, така и Merck също инвестираха стотици милиони долари в лекарства, произведени в Китай.
Фармацевтичната индустрия в Китай дълго време се фокусираше върху производството на генерични версии на западни медикаменти, но от около 2011 г. насам се превърна във все по-съществен източник на нови лекарства. Доклад от 2024 г. сравнява тази трансформация с икономическия преход на Япония след Втората световна война — от възприемане на чужди технологии към утвърждаване като технологичен иноватор, отбелязва сайтът Семафор в анализ на новината.
След финализиране на сделката, очаквана през третото тримесечие на 2025 г., Pfizer планира да направи и капиталова инвестиция от 100 милиона долара в китайската биотехнологична компания. Във вторник акциите на 3SBio се покачиха с 35% на борсата в Хонконг, като пазарната стойност на компанията достигна близо 6 милиарда долара, предаде Ройтерс.
Сделката подчертава засиления интерес на глобалните фармацевтични компании към китайски активи, тъй като търсят нови лекарства за попълване на портфолиото си и засилване на присъствието си на китайския пазар. Това се случва въпреки търговското напрежение между Вашингтон и Пекин и възможните нови мита от страна на САЩ върху фармацевтични продукти.
Лицензираното лекарство SSGJ-707 се изследва за лечение на недребноклетъчен белодробен рак, метастатичен колоректален карцином и гинекологични тумори. То преминава през няколко клинични изпитвания в Китай, като 3SBio планира да започне първото изпитание от фаза III в страната още тази година.
Споразумението обхваща разработката, производството и комерсиализацията на медикамента. Pfizer получава глобален лиценз, с изключение на Китай, както и опция да придобие права за продажба и в самия Китай.
Отделно 3SBio обяви, че медикаментът вече е получил одобрение от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) за провеждане на клинични изпитвания.
Pfizer възнамерява да произвежда активното вещество за SSGJ-707 в Санфорд, Северна Каролина, а крайния продукт — в Макферсън, Канзас. 3SBio разполага с производствени мощности в Китай и Италия, а през 2024 г. продуктите ѝ са били продавани в 20 държави. Сред основните продукти на компанията са TPIAO — лечение при тромбоцитопения, и малкомолекулният медикамент Mandi.