България привлича около 50 000 медицински туристи от чужбина годишно, като водещата процедура е денталната медицина. Наред с доброто качество, лечението на зъбите привлича чужденците и с до 60-70% по-ниски цени. Това съобщи д-р Аркади Шарков от Българската болнична асоциация по време на четвъртия здравен форум на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) в Бургас.
Друга предпоставка за отговор на голямото търсене от чужбина е и факта, че в България практикуват над 10 000 дентални лекари, като повечето от тях работят в съвременно оборудвани кабинети и клиники.
Най-много клиенти идват от Балканите: Румъния, Северна Македония, Сърбия, Турция и Гърция. Пациентите избират страната ни заради близостта като разстояние, а също и езиковата близост. Значителна част от клиентите-пациенти са и българите живеещи в чужбина.
От Западна Европа пациентите са от Великобритания, Германия, Италия, Франция, и Скандинавските страни.
Кои са другите топ медицински услуги, търсени от чуждестранните туристи
След първенеца в лицето на денталната медицина, най-много клиенти на медицинския туризъм идват у нас за физиотерапия и рехабилитация, които често са комбинирана с балнео и СПА лечение в лечебните курорти. Следват пластична и естетична хирургия, при която най-търсени са корекция на нос, гърди, липосукция, фейслифт, процедури за подмладяване.
Чужденците предпочитат да извършат в България и офталмологични операции като корекция на зрението чрез лазер, а също и да изпълнят пакети „Диагностика и профилактика“, които включват образна диагностика и лабораторни тестове на достъпни цени.
Любопитен факт е, че гостите на медицинския туризъм у нас са на възраст между 35 и 65 години. Съотношението между мъжете и жените е по-равно, като при дамите преобладава интереса към естетичните процедури и ин витро услугите.
Очаквано, става въпрос за пациенти със средна до висока покупателна способност, но търсещи съотношение цена-качество.
Друг фактор да изберат страната ни е, защото така избягват дълги листи на чакащи в родните си страна, а понякога някои процедури са недостъпни по националните им здравни системи.
Какво очакват клиентите на медицинския туризъм?
Чуждите туристи очакват от българските клиники онлайн присъствие и репутация, т.е. лечебното заведение да има уеб сайтове, социални мрежи. Лекарите в него и администрацията му да могат да говорят на английски език.
Важна предпоставка е наличие на пакет тип „всичко включено“ - транспорт, настаняване, превод, грижа преди и след процедурата. И съвсем не на последно място сертификати и гаранции за качество на услугите и ясна и прозрачна ценова политика.
Защо Турция привлича повече туристи за медицински процедури?
Големи лечебни заведения от Турция привличат пациенти от България за процедури, които и ние тук извършваме също толкова качествено, с цялата иновация, с която разполагаме. Държавата там обаче залага на активна реклама и подпомага пристигането на туристите, коментира още Аркади Шарков.
„В последните години у нас беше инвестирано изключително много. Единственото, което нашите съседи предлагат в повече, е това, че обслужват туриста като турист, а не като човек със заболяване“, каза той и подчерта, че в България има много иновации, които не са достатъчно добре рекламирани.
Денталният туризъм у нас е добър пример по отношение на привличането на чуждестранни пациенти, заключи Шарков.