Компанията има подкрепата и на концерна Stellantis
Renault е известна със своята дълга история с малки градски автомобили. През годините компанията е направила много такива модели, някои от които са легенди и до днес.
Но тенденциите са такива, че сякаш обричат този тип коли. Изискванията за все по-сериозни системи за сигурност, повече технологии, еко норми, електрификация и т.н. водят до три ефекта, които са точно обратното на смисъла на малката градска кола – а именно автомобилите да стават по-големи, по-тежки и по-скъпи.
Затова и производителите постепенно се отказват от тези модели, тъй като не са изгодни. Но Renault смята, че сегментът все още има потенциал. При това компанията е приела за своя мисия да спаси малката градска кола, съобщава TopGear.
Renault има подкрепата и на шефовете на концерна Stellantis. Председателят на борда на Stellantis Джон Елкан казва по време на конференцията Future of the Car на Financial Times: „Нашите корени са в малките коли. Те бяха двигателна сила на просперитета. Тези коли дадоха хората свободата, на която човек се наслаждава, когато има кола. С Лука вярваме, че 2025 г. е годината, в която ЕС трябва да реши дали това все още е от значение през 21 век“.
Елкан има предвид Лука Де Мео – изпълнителен директор на Renault. Той допълва: „Малките коли все още имат смисъл и могат да бъдат един от начините за подсилване на автомобилния пазар в Европа. Единственият проблем е, че сега изкарваме много малко или никакви пари от малките коли“.
Де Мео изтъква, че в Европа малките коли имат един много силен коз в своя полза: „Старинните улици в Саламанка, Сиена и Хайделберг не са променили своите размери през последните 20 години и няма място как да направиш гаража си по-голям“.
Същевременно европейският автопарк остарява, а в момента европейските регулации са съсредоточени само върху глобите и крайните срокове. Поради тази причина към 2030 г. разходите за производството на кола със средни размери ще се увеличат с 20%. Това е непосилно за малките коли и съответно хората задържат настоящите си автомобили по-дълго време, казва Елкан.
Какво може да се направи? Според Елкан и Де Мео, трябва да се промени подходът към емисиите. Вместо да се гледа всяка кола да е с нулеви емисии, може се направи цел за общо намаляване на всички емисии. И то не само при движението на автомобила, а за целия му жизнен цикъл – от частите за производството му до бракуването му. При това положение могат да се спестят 75% емисии, смята Де Мео.
Нужна е правилната комбинация. Де Мео казва, че ако за 10 години една кола с ДВГ измине 200 000 км., то това ще генерира 60 тона CO2. Като електричка – 20 тона, но като plug-in или EV с удължен пробег – 30 тона – наполовина по-малко, но и икономически по-изгодна.