МВР и службите не могат да ги заловят и те сe връщат само по собствено желание
„Нямам данни да е починал. Считаме го за жив. Обявен е за издирване от 31.05.2023 и нашите екипи го търсят постоянно. По мои данни не се намира в България повече информация не следва да давам. В близка на нас страна, според мен“. Това обяви тържествено на 22 февруари м.г. директорът на СДВР Любомир Николов от тв екрана за Петьо Петров-Еврото. От полицейския шеф трябваше всички да разбират, че МВР много добре знае къде е смятаният за основен брокер в съдебната система и за политико-криминален режисьор бивш следовател и ей сега ще го хване и изправи на подсъдимата скамейка.
2 г. след началото на издирването и
1 г. след бомбастичните изявления на полицията
Петьо Петров-Еврото не само не е хванат, но и продължава да влияе на съдебния и политически живот в България, пише писма и сигнали, той или неговите приятели пускат видеа, палят скандали от Люксембург до София и обратно.
Въпросният бивш следовател стана символ не само за това как се кадрува в съдебната система и как се управляват досъдебни производства и съдебни процеси, но и за на практика пълната импотентност на цялата държавна машина да го арестува и достави на правосъдието.
Всъщност той е най-пресният пример за това как се играе на „Хвани ме, ако можеш“ със служби и ведомства с милиардни бюджети, как всички те се гънат в опит да обясняват, че имали следи, че упорито търсели, как разчитали на колегите от чужбина и какви ли не други шменти-капели.
Но винаги заради неспособност, поради нежелание, оперативни интереси, зависимости, политически, икономически или криминални чадъри, куп съвременни герои или успешно се крият, или пък щастливо стоят в различни столици на Запад и на Изток, като или дават акъл, или правят някакви разкрития.
Петьо Петров определено в момента
е в челната класация на дълбоката държава,
в която някакви шефове и служби обясняват какви сили хвърлят да го открият, а изведнъж се оказва, че няма нищо подобно.
Само преди няколко месеца стана известно, че той не може да бъде арестуван в чужбина, защото за него няма валидна европейска заповед за арест. Освен това и до момента Петров не е качен със снимка в сайта на Интерпол в раздела за издирваните с червена бюлетина българи.
Самото МВР и куп служби пък официално се обявиха за абсолютно безпомощни за всичко свързано с бившия следовател Петьо Петров-Еврото, включително да го открие къде се намира и да го арестува. Това стана ясно по време на няколко часово изслушване в парламента.
При изслушването
МВР започна да се гъне как били проверени адреси,
за които имало данни, че лицето ползва за местоживеене, и служебни адреси на негови фирми в София и Враца. Проведени били беседи със свързани с Петров лица, вкл. роднини.
Обявено бе, че проверки са направени в Гърция, Сърбия, Турция, Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Повод за изслушването стана представянето на архива на бившия следовател Петьо Петров - Еврото, който беше показан на пресконференция на гражданското сдружение БОЕЦ, съвместно с разследващия сайт „Бърд“.
На нея Димитър Стоянов от „Бърд“, който е участвал в обработката и потвърждаването на истинността на документите, обобщи, че Пепи Еврото си е жив и здрав и играе още ключова роля в съдебната власт. Лидерът на БОЕЦ пък директно заяви, че обявеният за издирване бивш следовател и в момента е в България и неговата ситуация е нещо като партизанин, който се крие, но никой не го търси.
По-късно от кибергрупата BG Elves съобщиха, че
са засекли активност на Петров в Гърция само по отворени данни
„Предполагаемо загиналият и издирван обвиняем си е жив и здрав, ползва си китайския смартфон, но ползва и Garmin часовник“, съобщиха те във Фейсбук.
Това именно бе и поводът на ПП-ДБ да поискат изслушването. Депутатът Ивайло Мирчев, който вече и съпредседател на „Да, България“ заяви в парламента, че една група IT ентусиасти знаят локацията на Пепи Еврото и че той се движи между България и Гърция. „За разлика от българските служби, които не знаят къде е човекът, за когото се твърди, че е близък до Пеевски и до главния прокурор Сарафов“, изтъкна Мирчев и обяви, че „големият въпрос е защо службите не знаят това“. Депутатът обяви тогава, че в помощ на МВР и службите ще каже, че миналата седмица Еврото е бил на бул. „Христо Ботев“ в скъп автомобил.
Именно в пленарна зала депутати напомниха на МВР, че е имало много случаи, в които ведомството търсело упорито някого, а
после се изненадвали, ако той се предаде сам или е починал
Бяха дадени примери с починалия брат Галев - Ангел Христов и с предалия се директно в Софийския затвор Евелин Банев-Брендо.
Сигурно вече мнозина са позабравили трагикомичната ситуация с появата на Ангел Христов в Дупница. Човек, който заедно със своя бивш колега от МВР Пламен Галев, беше издирван от 2012 г. с червена бюлетина от Интерпол. И до момента не е ясно как точно е влязъл в България, дали е бил жив или вече е бил мъртъв, каква е причината за смъртта му, къде се е крил, какво става с другия издирван. МВР обещаваше на едро как след аутопсията щяло да стане всичко ясно, как ей сега ще каже какво е станало, но накрая всички отговорни фактори се покриха и на практика не казаха нищо.
Случаят с Брендо пък е връх на полицейските шменти-капели за това
как се издирва човек, осъден от три държави на много години затвор.
Една утрин - в 7.30 ч., в края на юни м.г., издирваният от години от цялата национална, европейска, световна полиция по тежки присъди за наркотици в три европейски държави - България, Румъния, Италия, придружен от адвоката си Брендо се предаде в Софийския затвор. На заснето видео, посветено на церемонията, се виждаше ясно, че той влиза зад вратата на затвора, но дори полицаят го връща обратно. После настоятелният Банев все пак влезе в затвора за изтърпяване на българската си присъда.
Първоначално и полицейските началници се стресираха и се чудеха как да реагират. „Тази сутрин се яви на входа на софийския затвор с неговия адвокат. Беше с лична карта с изтекъл срок. Има да изтърпява присъда „лишаване от свобода“ от 6 години. Освидетелства се в МВР болница и ще бъде въдворен в затвора, където ще изтърпи наказанието си“, посочи по онова време директорът на полицията Атанас Илков. По негови думи се разследва начинът, по който Банев е влязъл у нас -
дали с подправени документи или през зелена граница.
На въпрос дали може да се е прибрал, защото има опасност за живота му след провалени сделки за наркотици, Атанас Илков отговори, че тази хипотеза не се изключва. „Местата за лишаване от свобода са едно добро място някой да се укрие, така че да не бъде достигнат от враговете, с които има някакви неуредени взаимоотношения. Към настоящия момент обаче не можем да кажем дали това е причината“, каза началникът на националната полиция.
Впоследствие стана ясно, че Банев-Брендо се е сдобил със законна българска лична карта, при това докато е бил издирван. МВР съвсем се оплете и как точно е влязъл в България. В края на юни м.г. тогавашният вътрешен министър и настоящ депутат от ДПС-Ново начало на Делян Пеевски Калин Стоянов обяви в парламента, че това е станало с мистериозно влетелия преди 3 години в България малък самолет, който наруши въздушното пространство на поне 7 европейски държави и накрая кацна на изоставеното летище Буховци край Търговище.
Няма никакви доказателства, че Евелин Банев - Брендо е влязъл в България с въпросния малък самолет, обявиха обаче от софийската апелативна прокуратура. Прокуратурата опроверга, че има задържани хора и че се преговаря с тях.
В крайна сметка така и не се разбра как точно Брендо се е сдобил с българска лична карта. И за този случай МВР обещаваше истината - нищо от това не се случи.
Има една група издирвани и търсене за изправяне пред съда, които си живеят в Сърбия
Известен е случаят с бившия банкер и шеф на КТБ Цветан Василев, който от години стои в Белград и на практика не мърда оттам, защото българската прокуратура много го иска и се опитва всячески да го доведе в България. Василев е един от 18-те обвиняеми по делото за фалита на КТБ, но не иска да се прибере у нас, защото смята, че прокуратурата е зависима от Делян Пеевски, а до преди години близкият му приятел Пеевски го преследва всячески. Така или иначе всички главни прокурори през последните години го искат от Сърбия, която обаче упорито не го предава. Дори вече се твърди, че банкерът е получил политическо убежище в западната ни съседка.
Очевидно неговият пример е заразителен, защото
не малко издирвани някак успяват да отидат и да живеят в Сърбия
И дори да бъде задържани, процедурата е толкова тромава, че направо се обезсмисля. Така наскоро в Сърбия бе арестуван Никола Николов-Паскал, когото България издирваше като обвиняем по делото за митническата ОПГ, докато се лекувал в Белград. Никола Николов-Паскал е свързан със скандала от април м.г. започнал с ареста и обвиненията на бившия шеф на Агенция „Митници“ Петя Банкова, както и баща и син Марин и Стефан Димитрови. В аферата бе намесен и обвинен и бившият главен секретар на МВР Живко Коцев.
Другото място, на което се крият издирвани, е Дубай,
където също тамошните власти не връщат много-много хора. Там дълго време се подвизаваше бизнесменът Васил Божков, който е обвиняем по няколко наказателни дела.
Там стоя и Христофорос Аманатидис-Таки, докато беше издирван в България и по света. Делото му бе обаче бе прекратено и той се върна у нас безпрепятствено.
Пак в Дубай се смята, че е друг много издирван от българската прокуратура - бившият шеф на ББР Стоян Мавродиев. Той, заедно с бизнесмена Румен Гайтански - Вълка и адвокат Иван Георгиев са обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери.
Удобно място за укриване и изчакване определено е и ЮАР, за където се смята, че е и едно от най-търсените в света лица - криптокралицата Ружа Игнатова. За там обаче се твърди, че е половината български елитен ъндърграунд.
Така или иначе всички играят успешно на гоненица с българското МВР, със службите, с всички прехвалени държавни институции. А дали е заради тяхната неспособност или корумпираност - резултатът е в полза на уж търсените.
Евелин Банев-Брендо (вляво) буквално направи смешни всички служби и службички в България като се появи направо пред затвора
Никола Николов-Паскал изведнъж се оказа в Сърбия, а неговото отсъствие стана удобно извинение на прокуратурата и КПКОНПИ защо нищо не се работи по шумното дело за митническата ОПГ
Ангел Христов (вдясно) и Пламен Галев в съда през 2011 г.
Прокуратурата много иска Цветан Василев в България, но изключително странно и ревниво Сърбия успя да го спаси и не го дава
Ружа Игнатова се издирва с години, а отсъствието й ражда всевъзможни конспиративни теории