„Училището не е църква“ – това ще заявят отново граждани в 19 ч. на пл. „Атанас Буров“ пред сградата на президентството в четвъртък. Протестът е против включването на религиозно обучение в редовната учебна програма и в защита на светския характер на българското образование.
„Всички заедно излизаме на протест, за да защитим светския дух на българското училище — мястото, където всяко дете трябва да получи знание без натиск и разделение. Против сме въвеждането на задължително религиозно обучение, което грубо нарушава конституционния принцип за отделяне на религията от държавата и поставя под въпрос свободата на мисълта и избор“, пише в информацията за събитието във Фейсбук организаторът Христо Георгиев.
Пред сградата на МОН гражданите ще протестират между 19 и 20 часа. По-късно ще поемат по бул. „Княз Александър Дондуков“ и ще преминат през бул. „Цар Освободител“. Шествието ще завърши пред Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ на бул. „Васил Левски“ в 21 часа.
„Това шествие е израз на нашата гражданска отговорност и вяра в образованието като светско пространство, в което да се раждат критично мислещи и свободни личности. Каним всички — ученици, родители, учители — да се присъединят и да застанат заедно срещу всяка намеса, която поставя под съмнение правото ни на свободно и равноправно образование“, се казва още в информацията за събитието.
Отговорът на Светия Синод
Два дни по-късно на 17 май предстои да се проведе друго шествие под надслов „Добродетели и религия в училище“. То ще започне от 12:00 ч. пред Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и ще премине по улиците „Г. С. Раковски“, бул. „Цар Освободител“, за да отведе привържениците на идеята за въвеждането на новия предмет до сградата Министерството на образованието и науката откъм ул. „Съборна“ и да завърши на площад „Св. Неделя“.
„Призоваваме всички православни християни и всички хора, които желаят да вземат участие в шествието, като заедно заявим нашата убедена гражданска позиция за необходимостта децата на България да се запознаят с непреходните православни християнски ценности и нравствени добродетели и с нашата многовековна православна култура и история, съградени въз основа на тези ценности“, се казва в публикация на официалния сайт на Св. Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия.
От Светия Синод обясняват, че подкрепят шествието, което по думите им се организира от граждански сдружения.
„Призоваваме Божието благословение върху организаторите и участниците в шествието“, пише още в публикацията.
„Ще ги карат на едро"
„Ако се чудите има ли смисъл да идвате довечера, да знаете, че за другото шествие ще ги карат на едро...", пише в своя публикация във Фейсбук Ирина Манушева – активист за достъп до качествено образование.
Постът на Манушева е покана към „приятелите“ ѝ в социалната мрежа да се присъединят към шествието под надслов: „Училището не е църква“ на 15 май. „Другото шествие“, за което активистката говори е именно подкрепеното от Светия Синод, което предстои да се проведе два дни по-късно.
Към публикацията си авторката прикрепя екранна снимка на пост на Фейсбук страницата „Кюстендил – информационен портал“.
От публикацията става ясно, че безплатен автобус, осигурен от Община Кюстендил, ще превози всички желаещи да се включат в шествието „Добродетели и религия в училище“ от Кюстендил до София в събота.
Часът за тръгване е 9 сутринта, а сборния пункт – стоянката пред храм „Св. Димитър“ в квартал Капията. В публикацията се отправя апелът „Включи се и ти! Подкрепи вярата!".
Предисторията
Противопоставянето между привърженици и противници на идеята на МОН да въведе задължителен предмет „Добродетели и религии“ в училище започна със самото и представяне.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев постави на масата темата за въвеждането на новия предмет с мотива, че „образователната система трябва да направи децата не само знаещи, но и добри хора“. Целта на министерството е „да засили елемента на възпитание в училище“.
По закон обаче българското образование е светско. Религиите се разглеждат от философска, културна и историческа гледна точка в българското училище в часовете по литература, история и философия.
Вълчев обеща всеки родител да има право да избере дали детето му да учи по програма с или без елементи на конфесионално образование.
Изборът на родителите ще се свежда до три алтернативни програми: Религия - православно християнство“, „Религия - ислям“ и „Добродетели и етика“, която по план не трябва да включва елементи на конфесионално образование.
След като от просветното ведомство представиха концепцията си за третата алтернативна програма („Добродетели и етика“) притесненията на родителите, че децата им могат да бъдат индоктринирани, не бяха разсеяни.
„Притесняваме се дори повече, защото концепцията включва изучаване на морални ценности чрез религия. Това отново нарушава правата на атеистичните родители, рискът за индоктринация остава“, коментира пред Mediapool Христо Георгиев на 8 май, когато се проведе първият протест под надслов „Училището не е църква“.
Тогава протестиращите поискаха оставката на просветния министър.
„Не сме съгласни с политиките на министъра на образованието Красимир Вълчев. Искаме неговата оставка и тази на Янка Такева – тя е един от виновниците образователната система да се капсулира в комунистическите времена“, заяви Георгиев.
Не закъсня и реакцията на Вълчев, който коментира искането на оставката му от участниците в протеста:
„Оставки се искат всеки ден. Ние сме длъжни да реализираме нашите намерения, нашите виждания, нашите политически приоритети, в които вярваме. Убеден съм, че голяма част от нашите съграждани ще ни подкрепят. Българското училище трябва да възпитава“.
Към момента няма информация, кой ще разработи програмата по „Добродетели и етика“. Не е ясно дали е сформирана работна група към МОН, която да се заеме със задачата.
Според най-новите данни на социологическа агенция „Мяра“ одобрението на гражданите да се изучва „Религия“ като задължителен предмет в редовната учебна програма е с около 30% по-ниско.