Ла Ниня е мъртва - какво означава това за тазгодишните урагани и времето

Учените очакваха да настъпи Ла Ниня. Но тя не дойде - поне засега. Какво може да означава това за тазгодишния сезон на ураганите и как дългосрочните климатични промени могат да повлияят на моделите на Ел Ниньо и Ла Ниня?

След като през 2024 г. приключи едно от най-силните Ел Ниньо в историята, метеоролозите прогнозираха, че ще последва Ла Ниня - аналогът на този климатичен модел. Сигналите за бавно развиваща се и "необичайна" Ла Ниня се засилиха през зимата, но през последните месеци започнаха да отслабват. До март тя вече бе мъртва.

И така, какво се случи - и как това може да повлияе на времето това лято и на предстоящия сезон на ураганите в Атлантическия океан?

Средни температури на морската повърхност през март за периода 1991-2020 г. По-тъмното оцветяване показва сравнително по-ниски температури, а по-светлото оцветяване - по-топли температури. Карта от Climate.gov въз основа на анализ от M. L'Heureux.

Средни температури на морската повърхност през март за периода 1991-2020 г. По-тъмното оцветяване показва сравнително по-ниски температури, а по-светлото оцветяване - по-топли температури. Карта от Climate.gov въз основа на анализ от M. L'Heureux.

Какво представлява ENSO?

Ел Ниньо е сезонна промяна в температурата на Тихия океан, която може да потисне ураганите, да промени валежите и да изкриви струйното течение. Неговият аналог със студени води, Ла Ниня, има обратната тенденция: подхранва ураганите в Атлантическия океан и повишава риска от горски пожари на Запад. Заедно те образуват Ел Ниньо-южната осцилация (ENSO - El Niño-Southern Oscillation).

ENSO означава сезонни климатични промени, които се коренят в промените в температурата на повърхността на Тихия океан. Промените в моделите на ветровете и теченията могат да привлекат студена вода от дълбоките слоеве на океана, където тя взаимодейства с атмосферата по сложен начин. Дори малки отклонения в температурата на морската повърхност могат да повлияят на глобалното време през следващите месеци в посока към горещо и сухо или дъждовно и хладно време в зависимост от региона.

"Това е невероятно мощна система", отбелязва Емили Бекер (Emily Becker), професор в Университета в Маями и съавтор на блога ENSO на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA). "Условията Ел Ниньо и Ла Ниня влияят върху валежите, снега, температурата, сезона на ураганите и образуването на торнадо. Те са свързани с колебанията на финансовите пазари, добивите на земеделски култури и всякакви други неща."

"От научна гледна точка се интересуваме от това, защото е наистина интересно", разказва пред Live Science Бекер. "Но на практика ни интересува, защото ни дава тази ранна информация за следващите шест до 12 месеца."

Учените наблюдават тясна ивица в Тихия океан близо до екватора. Повишаване или понижаване на средната температура на повърхността там с 0,5 градуса по Целзий, което се задържа в продължение на пет застъпващи се тримесечни периода, може да сигнализира за настъпването съответно на Ел Ниньо или Ла Ниня.

"Средната стойност" обаче е плаваща цел, базирана на 30-годишна база от 1991 г. до 2020 г., която става все по-неактуална със затоплянето на климата. "Винаги наваксваме", обяснява Том Ди Либерто (Tom Di Liberto), бивш метеоролог от NOAA и сътрудник на блога ENSO.

Неутралните модели на ENSO се появяват, когато температурите на повърхността се движат близо до дългосрочната норма. Но неутрален не означава благоприятен - той може да означава само, че прогнозата е по-сложна.

Защо Ла Ниня бе толкова краткотрайна?

Вместо да се питаме защо Ла Ниня е била краткотрайна, по-добрият въпрос може да бъде дали изобщо се е случила.

Макар че температурите на океанската повърхност тази зима се понижиха под средните, те не се задържаха достатъчно дълго: към средата на април синоптиците от NOAA разкриват, че пълноценно явление Ла Ниня не се е развило.

Тази анимация показва седмичните температури на морската повърхност в Тихия океан в сравнение със средните за периода от края на януари до началото на април 2025 г. Оранжевите и червените зони са по-топли от средните; сините зони са по-студени от средните. По-ниските от средните температури на морската повърхност при Ла Ниня в ключовия регион за мониторинг на ENSO в тропическия Тихи океан (очертан с черна кутия) са се разсеяли през последните седмици. Анимация на NOAA Climate.gov, базирана на данни от наблюдението на кораловите рифове и карти от NOAA 

Защо?

"Пасатите играят голяма роля", заявява пред Live Science Мохамед Азхар Ехсан (Muhammad Azhar Ehsan), климатолог от Центъра за изследване на климатичните системи към Колумбийския университет. Той обяснява, че отслабването на пасатите в източната част на Тихия океан вероятно е попречило на студената вода да се издигне на повърхността - ключова стъпка за формирането на силна Ла Ниня.

Но историята може би не е приключила. Когато 30-годишната температурна база бъде преразгледана, за да се включат по-скорошни, по-топли години, бъдещите анализатори може да прекласифицират тази зима като Ла Ниня в историческите архиви, дори и да не се класифицира в реално време.

Графика, показваща официалните вероятности за ENSO на NOAA CPC

Графика, показваща възможностите на ENSO за тримесечните периоди до ноември, декември и януари. Кредит: NOAA Climate Prediction Center image

Какво означава неутралното ENSO за времето?

Без Ел Ниньо или Ла Ниня, които накланят везните, прогнозирането става по-трудно. Тези модели изострят размиването на сезонните прогнози, добавяйки важна информация за това как времето може да се отклони от обичайния сценарий. Без тях, когато ENSO е неутрално, се налага да се прогнозира бъдещето само с помощта на исторически средни стойности и климатични тенденции.

"Без Ел Ниньо или Ла Ниньо сезонното време се определя от редица други фактори", обяснява пред Live Science Джеймс Доун (James Done), учен по проекта в Националния център за атмосферни изследвания към NSF, който се занимава с изследване на атмосферата. "Те са по-слабо проучени и силата на връзките е по-слаба. Това е много сложно."

Все пак синоптиците като цяло са единодушни, че това лято вероятно ще бъде по-горещо от нормалното. "Изненада, изненада", казва Доун, "имаме фонова тенденция на затопляне".

Какво означава неутралното ENSO за сезона на ураганите в Атлантическия океан?

Обикновено Ел Ниньо потиска ураганите, докато Ла Ниньо и неутралните условия им позволяват да се развихрят. Тъй като Атлантическият океан е топъл и се очаква ENSO да остане неутрално, това може да означава активен сезон.

"Ел Ниньо има тенденция да увеличава вертикалния срез на вятъра, а вертикалният срез на вятъра разкъсва ураганите", заявява за Live Science Фил Клоцбах (Phil Klotzbach), учен и експерт по прогнозиране на ураганите в Държавния университет в Колорадо. 

"Следователно [без Ел Ниньо] очакваме сравнително благоприятни за ураганите модели на срязване на вятъра това лято и есен."

Други са оптимисти. Есан заявява, че тенденцията на захлаждане в Атлантическия океан от февруари до март може да сигнализира за по-спокоен сезон на атлантическите урагани.

Учените обаче твърдят, че старите правила стават по-малко надеждни с промяната на фоновите условия. "Миналата година бе странна", коментира Ди Либерто, визирайки Ла Ниня. "Всички признаци сочеха към ужасен сезон на ураганите, но той не бе най-лошият сценарий, който можеше да се случи."

2023 г. също не следваше сценария. "През 2023 г. имахме Ел Ниньо, но въпреки това видяхме повече бури от обичайното", разсъждава Доун. "Така че има голям дебат: Дали Ел Ниньо все още убива ураганите, или океаните вече са толкова топли, че това променя връзката? Това е отворен въпрос."

Линейна графика, показваща наблюдаваните и прогнозираните температури в ключовия регион за наблюдение на ENSO в тропическия Тихи океан от пролетта на 2025 г. до есента.

Графика, показваща наблюдаваните и прогнозираните температури, които ще покажат дали ще се появят условия на Ел Ниньо, Ла Ниньо или неутрални условия до есента. Кредит: OAA Climate.gov image, based on data provided by Climate Prediction Center

Кога ще настъпи следващият Ел Ниньо или Ла Ниня?

В изявление от 10 април представители на NOAA пишат, че условия за Ел Ниньо или Ла Ниня вероятно няма да се появят това лято и че неутралните условия на ENSO се очаква да продължат до октомври.

С преминаването на лятото в есента и зимата шансовете за Ла Ниня се увеличават, но най-вероятният сценарий все още е неутрален ENSO.

Въпреки това учените предупреждават да не се доверяваме твърде много на пролетните прогнози за ENSO.

"Пролетта е труден момент за прогнозиране", посочва Ди Либерто. Това се дължи на факта, че условията на ENSO се формират предимно през зимата и отшумяват през пролетта, като предлагат по-малко надеждни сигнали. "Обикновено през юни нещата стават по-сигурни", добавя специалистът.

Как изменението на климата ще повлияе на моделите на ENSO?

Никой не знае как изменението на климата ще се отрази на моделите на ENSO, но учените са обезпокоени от затоплянето на океаните и атмосферата.

"По-топлият въздух задържа повече вода. Това е фундаментално", обяснява Бекер. "Това е фактор, поради който виждаме как някои урагани отлагат невероятни количества дъжд - отчасти се дължи на по-високия влагоемност на атмосферата."

Топлите води могат да удължат сезона на ураганите или да подхранят бурите далеч на север. Някога смятани за крайбрежни заплахи, бурите все повече навлизат във вътрешността на страната. Например ураганът " Хелън" през 2024 г. опустошава населени места в Апалачите на стотици километри от морето.

"Създавате все по-добра и по-голяма гъба и тя се изстисква някъде", коментира Ди Либерто. "И общностите трябва да се справят с непонятни количества валежи и наводнения".

Въпреки това познанията ни за ураганите са непълни, подчертава Доун. Наблюденията ни са отпреди по-малко от 160 години - само един миг от геоложкото време. Учените, които са изследвали геоложките данни за древните циклони, са открили доказателства за по-силни урагани, които са достигали сушата в далечното минало, често свързани с периоди на климатични промени.

Ако настоящето е ключът към миналото, то миналото се връща назад: Земята е виждала и по-лоши неща - и с оглед на бързото затопляне на океаните учените предупреждават, че може би е само въпрос на време исторически безпрецедентните бури да се появят отново.

Източник: dariknews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини