Сарафов взе с преврат властта в асоциацията на прокурорите

Новият председател на сдружението е Елица Калпачка

Приближени до и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов превзеха ръководството на Асоциацията на прокурорите в България. Превратът се е случил по време на общото събрание на гилдийната организация, проведено в края на миналата седмица в почивната база на прокуратурата в Цигов чарк, разказаха пред „Сега“ магистрати, присъствали на събитието, но пожелали анонимност. За председател на Управителния съвет е избрана зам.-районната прокурорка на Благоевград Елица Калпачка, която е сред приближените до Сарафов магистрати. Също като него тя е завършила Академията на МВР, но юридическата ѝ диплома е от ЮЗУ „Неофит Рилски“.

Сарафов е присъствал на събранието, макар и да не е член на асоциацията, разказват прокурори. Лайтмотив в словото му пред делегатите е бил, че не е доволен от досегашното ръководство на организацията и че тя трябва да следва дневния ред на главния прокурор. Той обвинил организацията, че не е била активна по време на конституционната реформа и че не защитавала достатъчно прокурорите. Членове на организацията след това оборили твърденията му с факти, дати и цитиране на становища на АПБ, но и.ф. главен прокурор вече бил напуснал заседанието. Известно е, че Сарафов остро е критикувал АПБ и по време на отчетни събрания на няколко прокуратури.

Преди вота е било решено да се гласува явно, т.е. да се вижда кой как гласува. Според устава на АПБ изборът на председател „се извършва с тайно или явно гласуване по решение на Общото събрание с мнозинство от една втора от присъстващите“.

Досегашният председател - окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов не се е кандидатирал за трети мандат, макар и да имаше право на това. Точно преди общото събрание Сарафов поиска той да бъде освободен дисциплинарно от ръководната длъжност заради нарушения в Окръжната прокуратура в Плевен. „Сега“ не откри Николов за коментар, но според негови колеги той се е отказал да участва в надпреварата заради предрешения отдавна избор. Обявяването на дисциплинарното производство срещу него точно в навечерието на общото събрание също може да се разглежда в този контекст, още повече, че ревизията, на базата на която Сарафов поиска да бъде наказан, е получена в Плевен след като бе огласена публично, т.е. не е спазена процедурата да бъде дадена възможност за възражения.

Николов заема от 2020 г., когато бе избран да довърши мандата на Евгени Иванов, който стана член на Висшия съдебен съвет. Преизбран е през 2022 г.

Както „Сега“ вече писа, отчетното събрание на асоциацията трябваше да бъде проведено през юни, когато и Сарафов трябва да освободи поста на и.ф. главен прокурор, по силата на последните промени в Закона за съдебната власт, които ограничиха периода на временното ръководство на прокуратурата до 6 месеца. Изненадващо обаче събранието е изтеглено за 25 април, работен ден, в който много магистрати са в отпуск или с дежурства заради празниците.

ЗАМЕСТНИЧКИ

Промяна в устава регламентира, че председателят на АПБ вече ще има трима заместници. За заместнички са избрани също приближени на Сарафов - зам.-градската прокурорка на София Десислава Петрова, завършила право в УНСС, но и „Защита на националната сигурност“ в Академията на МВР, докторската ѝ степен е от ЮЗУ, както и върховният прокурор Даниела Ангелова, единствена в компанията, дипломирала се в СУ „Св. Климент Охридски“. Третият заместник е военно-окръжният прокурор на Пловдив Христо Анчев.

Седмица по-късно решенията на Общото събрание все още не са публикувани на сайта на организацията. Справка в Търговския регистър показва, че не са и подадени за вписване. Не беше пратено и прессъобщение по темата.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини