Днес е Световен ден за миене на ръцете

Днешната дата 15 октомври е обявена за Световния ден за миене на ръцете. Така че може да превърнете този най-обикновен ритуал в нещо празнично и - непременно със сапун. 

Проучване сочи, че притеснението и срамът са една от причините, заради които хората си мият ръцете след посещение до тоалетната. Мисленето, че другите ги наблюдават, също е добра причина.

Според статистика, цитирана от GlobaHandWashingDay.org, обаче от 0 до 34% по света си мият ръцете със сапун във "важните моменти" - след посещение на тоалетната или сменянето на памперси и преди храна.

Само водата не е достатъчна, напомнят от организацията, насапунисването е задължително, защото това е най-достъпният и евтин начин да се "отмият" редица болести - от диария до новия свински грип A/H1N1.

Използването на сапун увеличава времето на миене и чрез триенето на ръцете разгражда мръсотията, в която се съдържат повечето микроби, придавайки приятна миризма на кожата. При правилна и редовна употреба всички сапуни са еднакво ефективни.

Според научни изчисления този лесен ритуал може да спаси живота на милиони по света и да предотврати предаването на стомашно-чревни и респираторни инфекции.

Това са най-големите виновници за детската смъртност в развиващите се страни, където миенето на ръцете със сапун е на много ниско ниво. 3,5 млн. деца умират от диария и пневмония всяка година.

Сапунисването и измиването може да предотврати и болести като кожни инфекции, очни възпаления, ТОРС, птичи грип, като има ефект дори при болните от СПИН.

Този навик върши работа дори и в силно пренаселени и пълни със зарази места.

Ръцете често са преносители на болестотворни патогени между хората, като това става при директен контакт (например ръкостискане, докосване) или индиректно - при докосване на повърхности, до които имат допир други след това.

Когато не се мият със сапун, върху ръцете, които са били в контакт с човешки или животински екскременти, телесни течности като секреция от носа, заразена храна или вода, банкноти, попадат бактерии, вируси и паразити.

Според организацията обаче хигиената не е най-добрият мотив за полезния навик. В различните общества той има различни цели и причини.

В Индия например чистите ръце са свързвани с комфорта, отърваването от неприятна миризма, галенето на децата и други социални контакти. В Гана миенето е начин да не предизвикваме погнуса и да се издигнем в обществото.

За съжаление и във страна като Великобритания например едва 1/3 от мъжете и 2/3 от жените спазват този ритуал, след като са били "по нужда", сочи проучване на Лондонския колеж по хигиена и тропическа медицина.

Когато обаче на използващите тоалетната били показвани светещи послания като "Човекът преди вас използва ли сапун?", те реагирали много по-съвестно поради мисълта, че другите хора ги наблюдават.

 
 
Източник: actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини