Всеки развива пресбиопия с напредване на възрастта - затруднено фокусиране върху близки обекти и текст - и често се налага да използва очила за четене. Решението обаче може да е много просто като използването на специални капки за очи два или три пъти на ден.
Ретроспективно проучване на 766 пациенти, представено на 14 септември на 43-ия конгрес на Европейското дружество на катаракталните и рефрактивните хирурзи (ESCRS), установява, че мнозинството от тях могат да разчетат допълнителни два, три или повече параграфа от очната таблица, използвана за тестване на зрителната острота за близко виждане (таблицата на Jaeger), след използване на специално формулирани капки за очи. Това подобрение се поддържа до две години.
Таблицата на Jaeger
„Най-значимият ни резултат показа бързи и трайни подобрения в зрението наблизо и за трите концентрации. Един час след първите капки пациентите имаха средно подобрение от 3,45 параграфа от таблицата на Jaeger. Лечението също така подобри фокуса на всички разстояния“, заявява д-р Беноци каза пред Конгреса.
„Впечатляващо е, че 99% от 148 пациенти в групата с 1% пилокарпин са постигнали оптимално зрение за близко виждане и са били в състояние да прочетат два или повече допълнителни параграфа. Приблизително 83% от всички пациенти са поддържали добро функционално зрение за близко виждане на 12 месеца. Важно е, че не са наблюдавани значителни нежелани събития като повишено вътреочно налягане или отлепване на ретината."
В групата с 2%, 69% от 248 пациенти са били в състояние да прочетат три или повече допълнителни параграфа на таблицата на Jaeger, а в групата с 3%, 84% от 370 пациенти са могли да прочетат три или повече допълнителни параграфа.
Подобрението в зрението на пациентите се е запазило до две години, със средна продължителност от 434 дни. Нежеланите странични ефекти са били леки, като най-честите са били временно замъглено зрение, което се е наблюдавало в 32% от случаите, дразнене при поставяне на капките (3,7%) и главоболие (3,8%). Нито един пациент не е прекратил лечението.
Честите нежелани странични ефекти на пилокарпин могат да включват също зачервяване на очите, сълзене на очите, замъглено зрение, слабо или тъмно зрение, чувствителност към светлина или проблеми с промяната на фокуса между обектите, виждане на светлинни проблясъци или „мушици“ в зрението и в редки случаи отлепване на ретината.
„Почти всички пациенти са имали положителни подобрения в остротата на зрението за близко виждане, въпреки че степента на подобрение е зависела от състоянието на зрението им преди лечението в началото. Нашето проучване разкри, че оптималните концентрации на пилокарпин могат да бъдат индивидуализирани в зависимост от изходната тежест на пресбиопията, оценена чрез първоначалните оценки по таблицата на Jaeger. Пациентите с по-лека пресбиопия са реагирали най-добре на 1% концентрации, докато тези с по-напреднала пресбиопия са се нуждаели от по-високи концентрации от 2% или 3%, за да постигнат значително зрително подобрение“, разказва д-р Беноци.
Тази комбинирана терапия предлага безопасна, ефективна и добре поносима алтернатива на традиционното лечение на пресбиопия. Тя значително намалява зависимостта от очилата за четене, предоставяйки удобен, неинвазивен вариант за пациентите, въпреки че тези капки за очи може да не елиминират нуждата от очила при всички хора, смята д-р Беноци.
„Важно е да се отбележи, че това лечение не е предназначено да замени хирургическите интервенции, а по-скоро да служи като ценно решение за пациенти, които се нуждаят от безопасни, ефективни и персонализирани алтернативи и търсят свобода от неудобството на очилата. Специалистите по грижа за очите вече разполагат с доказателствено базирана фармакологична опция, която разширява спектъра от грижи за пресбиопията отвъд очилата и хирургията."
Освен групата пациенти в това проучване, д-р Беноци има и други пациенти, които са получавали лечението повече от десет години. Д-р Беноци планира по-нататъшни изследвания, за да измери подобренията в качеството на живот на пациентите и да проучи основните физиологични механизми на капките за очи.
Силните страни на проучването включват големия брой включени пациенти и дългия период на проследяване. Това е първата систематична оценка, сравняваща три различни концентрации на пилокарпин в комбинация с диклофенак.
Справка: Abstract number: ESCRS25-FP-3944, 'Dose-dependent efficacy and safety of pilocarpine-diclofenac eye drops for presbyopia: a real-world single-center study," by Giovanna Benozzi et al. Free paper session on 'Miscellaneous topics in cataract and refractive surgery', 16:30-18:00 hrs CEST, Sunday, September 14, https://pag.virtual-meeting.org/escrs/escrs2025/en-GB/pag/presentation/570375
Източник: European Society of Cataract and Refractive Surgeons. „Daily eye drops could make reading glasses obsolete." ScienceDaily. ScienceDaily, 15 September 2025.