Обвинения в „употреба” на Комисията за противодействие на корупцията от различни партии и искания за закриването ѝ. Рано тази сутрин с позиция до медиите лидерът на „ДПС – Ново начало” Делян Пеевски поиска закриването ѝ.
„Комисията за противодействие на корупцията трябва да бъде закрита! Това е единственият начин да бъде прерязана пъпната връв, която свързва тази структура с дискредитирани и провалени, корумпирани политици, които системно я употребяват за своите „спасителни” пиар кампании, представяйки се за жертви! Комисията за противодействие на корупцията трябва да бъде закрита, за да се сложи точка на игричките и фалшивите драматургии, че била „бухалка” срещу тях!”, пише Пеевски до медиите.
„Всички разследвания за „пачки”, „пудели”, „митници” и подкупи се използват единствено за помпане на спихналия рейтинг на лидерчетата на ПП-ДБ! КПК беше направена по мярка за Бойко Рашков, командва се от Кирил Петков, а задкулисно конците дърпа Христо Иванов! Рашковщината и кирилпетковщината в българската политика нямат и не трябва да имат място!”, добавя лидерът на „ДПС – Ново начало”.
Комисията за противодействие на корупцията трябваше да бъде предложена за закриване от самите ПП-ДБ, както те обещаха публично! Но те отново излъгаха! Няма внесено подобно предложение от тях! Като лидер на ДПС и ПГ на ДПС-НОВО НАЧАЛО аз ще внеса предложение за закриване на КПК! Ще настоявам още идната седмица на две четения Народното събрание да гласува това! По гласуването ще ги познаете! Това ще е лакмусът, чрез който всички български граждани ще видят ясно и категорично кой ги манипулира и лъже и кой отстоява това България да бъде правова, европейска, свободна и силна държава!”, твърди Пеевски в писмото си.
Преди седмица ПП-ДБ обяви, че ще внесе подобно предложение, но то все още не е депозирано в парламента. От коалицията бяха категорични, че няма да влязат в надпревара за предложението за закриване, но отрекоха да я използват за собствени цели.
Съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов заяви, че са призовали за закриване веднага след промяната на правилата, според които изборът вече се случва с обикновено мнозинство. „При това положение със 120 гласа е ясно, че това ще бъде партиен орган за разправа с опозицията. Това е някакъв тип ирония, не мога да разбера. Ще внесем законопроект за закриване на КПК и който иска - да дойда да гласува”, заяви Атанасов.
От „Възраждане” също излязоха с позиция, като обявиха, че за пореден път ПП-ДБ и „ДПС – Ново начало” си подават топката. Искането за откриване, а след това за закриване на Комисията било показателно за това, че работят заедно.
Управляващите, в лицето на БСП, подчертаха, че трябва да бъде направен спешен анализ на работата на Антикорупционната комисия и да вземат решение. Първо обаче трябвало темата да се обсъди на Съвет за съвместно управление, тъй като промяната в Комисията за противодействие на корупцията беше направена по изискване, обвързано с Плана за възстановяване.
„Аз съм притеснен, защото това го вкара лично Асен Василев. Когато демократичната общност започне да иска закриване на тази комисия и започва да подкрепя предложение на Делян Пеевски, това са неща, които трябва да бъдат обсъдени”, коментира Кирил Добрев от „БСП – Обединена левица”.
„Има страни, в които за определен вид престъпления и мониторинг над хора, които са в политиката и имат влияние над бизнеса, има отделни звена, които разглеждат точно тези казуси. Това би могло да бъде едно различно звено в Прокуратурата”, смята евродепутатът от „Има такъв народ” Ивайло Вълчев.
Коментар дойде и от страна на ГЕРБ. През изминалите няколко месеца приехме всички антикорупционни мерки, всички реформи в областта, предвидени от кабинета на Кирил Петков, подписани от страна на България, като изискване за второто и третото плащане по ПВУ. Става дума за над 5 милиарда евро, които са пряко зависими от мерките, които изпълнихме. Антикорупционните закони са приети", каза министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Георгиев каза, че каква да бъде Антикорупционната комисия зависи от няколко неща:
"♦ Законодателната реформа, която вече е факт – разделянето на комисията и допълнителни разследващи функции.
♦ Гарантирането, че тя ще бъде независим и професионален орган. Условията, за да са случи това, бяха създаване на Номинационна комисия, ясни правила и прозрачност, за да става ясно кой кого предлага и по какъв начин се оценяват тези лица, за да не бъде тя инструмент за репресия.
♦ Ефективно работеща Комисия."
Премиерът Росен Желязков обясни, че законодателните актове не само са приети за по-малко от една година, но и преди няколко дни е подадено искане за второ плащане по ПВУ – 620 млн. евро, за което предпоставка е приемането на правилата за номинации и избор на членове на КПК. За третото плащане, което е от 1,2 милиарда, предпоставка е да бъде избран състава на Антикорупционната комисия, за което вече има кандидатури, Номинационната комисия се съставя, избран е омбудсмана, допълни той. Министър-председателят обясни, че има предпоставка в скоро време КПК да бъде с нов състав, а това е условие България да получи второ и трето плащане по ПВУ.
Георги Георгиев коментира още: „Генерал Атанасов се е изненадал, че парламентът е гласувал Антикорупционната комисия да не се избира със 160 депутати, а със 120. За тях това е проблем, тъй като КС каза, че не могат народните представители сами да предвиждат по-големи мнозинства за определени регулатори. Депутати от ПП-ДБ направиха същото предложение, което и ние направихме преди няколко дни – Комисията да се избира с обикновено мнозинство. Т.е. политически и правен спор няма, а става дума затова някои хора да уредят други някъде.” Той посочи, че критиката от страна на ПП-ДБ, че кабинетът изпълнява всяка една от мерките по начинът, по който те са го предвидили, е странно.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посочи: „КПК страшно много нервира нашите опоненти, особено ПП. Днес, за разлика от друг път, няма как да разгранича ПП от ДБ. Един от лидерите – ген. Атанас Атанасов, е обяснил за пореден път, че трябва да се затвори КОНПИ. Доскоро те приписваха всичките си неудачи за това, че КПКОНПИ е на Пеевски. Това, че Пеевски ще подкрепи закриването на КПК, поставя ГЕБР с ИТН и БСП в малцинство. По искане на ПП-ДБ и с решене на КС – след 160 депутати, сега трябва да гласуват 120 депутати. Ние сега нямаме това мнозинство. А когато нямаме това мнозинство, ние няма как да защитим огромния труд на кабинета да предоговорят плащането по ПВУ.”
„ПП-ДБ не може да понесе, че спасихме ПВУ и вместо да даваме по над 1 млн. евро на турската „Боташ”, у нас ще влизат по 5 млрд. Сега ние сме в много неприятна позиция. От една страна трябва да защитаваме КПК, която приписват на Делян Пеевски, но беше създадена от ПП-ДБ”, допълни той.
Борисов подчерта, че Комисията може да бъде закрита с „това ясно мнозинство”.
Той каза още, че е на мнението на Пеевски, че КПК трябва да се закрие, но от другата страна стоят 5 милиарда.
Борисов заяви, че който и да бъде поставен за шеф на КПК, той ще бъде яростно атакуван от всички страни, защото няма човек, който да обедини дори 2/3 от българите.
Борисов отговори на Асен Василев, който заяви, че обща кандидатура с ГЕРБ-СДС за президент е изключена. Той каза, че не очаква и не иска такава, тъй като Василев е „ляв популист”.
„Категорично се разграничавам от действията на КПК, но сега всички виждат какви са последствията от това, което ПП-ДБ направиха, за да събарят политическите опоненти. Но сега можем да загубим 5 млрд. или да ги загубим”, допълни още Борисов.
Източник: Нова телевизия
антимишок