От следващата седмица парламентът започва да събира кандидатури за новата антикорупционна комисия
Днес Народното събрание направи финалната стъпка, за да започне дългоочакваният избор на нови членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Депутатите одобриха правилата, по които ще се извърши процедурата, включително и дейността на т.нар. номинационна комисия – орган, който ще изслуша и оцени кандидатите за КПК преди гласуването им от парламента. Въпросната комисия обаче най-вероятно ще заседава в непълен състав. Причината е, че няма избран омбудсман, който трябва да излъчи един от нейните членове.
В правилата са отразени промените в антикорупционния закон, които ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН и ДПС прокараха с феноменална бързина – само за 8 дни. Първо, номинационната комисия ще взима решения с гласовете на поне четирима от петимата й членове, а КПК ще бъде избрана с обикновено мнозинство от парламента, вместо с квалифицирано.
И двете промени улеснява мнозинството да избере удобни за него хора в антикорупционния орган. По причина, за която пазят гробно мълчание, управляващите вече четири месеца отказват да проведат избор на омбудсман (вероятно защото общественият защитник е потенциален кандидат за служебен премиер – бел.а.). Това има пряко отношение към номинационната комисия.
В органа по закон трябва да участват представители на Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, правосъдното министерство, Сметната палата и омбудсмана. Като приемат правилото, че комисията може да взима решения с четирима от членовете й, управляващите си спестяват усилието да постигнат съгласие кого да изберат за омбудсман, каквото изглежда нямат. Що се отнася до избора на КПК с обикновено мнозинство, там нещата са очевидни – управляващите не могат да съберат 160 гласа за квалифицирано мнозинство, но за обикновено нямат проблем.
Днес Лена Бориславова от ПП-ДБ настоя да променят правилата така, че номинационната комисия да не може да заработи без да е избран омбудсман, който да посочи свой представител. Така според депутата се създава известна гаранция, че работата на комисията няма да обременена от политически зависимости (макар че и омбудсманът ще бъде избран от мнозинството – бел.а.).
Правосъдният министър Георги Георгиев повтори обичайния си аргумент, че ако се позволи на комисията да работи с четирима членове, ще се гарантира, че тя ще изпълни задачата си – да представи на депутатите доклад със становища за кандидатите. Той обаче не каза нито дума по очевидния въпрос – защо няма избран омбудсман, заради което се налага да се предвиди възможността комисията да действа в непълен състав. Само повтаряше, че следващите плащания по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) зависят от това да покажем на Брюксел, че сме изпълнили ангажимента си да обновим антикорупционната комисия.
Нито предложенията на Бориславова, нито разнообразните редакции, предложени от „Възраждане“ бяха приети. Правилата бяха одобрени по начина, по който бяха предложени от управляващите, със 122 гласа от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН, ДПС-НН и независими.
ПРОЦЕДУРАТА
В 7-дневен срок от приемането на правилата (който започва да тече от днес, 11 юли – бел.а.) депутатите трябва да пратят покани до петте органа, които излъчват членове на номинационната комисия, да кажат имената на своите представители. За това също срокът е една седмица. Това означава, че последната седмица на юли трябва да знаем кой ще участва в тази комисия. Парламентарната антикорупционна комисия обявява състава с решение и седмица след публикуването му номинационната комисия трябва да проведе първото си заседание. На него тя ще избере председател и зам.-председател, както и приема график за дейността си.
Междувременно, парламентарната антикорупционна комисия публикува в срок от 3 дни от приемането на правилата покана за номиниране на кандидати. Такива могат да издигат депутатите и юридически лица с нестопанска цел в обществена полза – в рамките на една седмица от публикуването на поканата. Те се публикуват от парламентарната комисия.
Тук започва работата на номинационната комисия, която извършва проверка за допустимост на кандидатите – преглежда документите им и проверява техните професионални и нравствени качества. До участие в процедурата се допускат онези, които отговарят на изискванията. В срок от 30 дни от тази проверка комисията провежда публично изслушване на претендентите, на базата на което изготвя доклада си, който съдържа и оценки на кандидатите, подредени по низходящ ред – от най-добрите към най-слабите. Това оценяване е само препоръчително – депутатите не са длъжни да го вземат предвид, когато приемат решението си.
Докладът се предава на парламентарната комисия, която обсъжда кандидатурите и може да проведе допълнително изслушване. След това изготвя собствен доклад, към който се прилага докладът на номинационата комисия, и процедурата стига до пленарната зала. Там се провежда ново обсъждане и гласуване. За да бъде избран даден претендент, трябва да получи повече от половината от гласовете на присъстващите депутати.