Разногласията между Тръмп и МВФ не са тайна. Шефката на фонда Кристалина Георгиева вижда в неговите мита риск за нова глобална криза. Сега американският президент неочаквано получава шанс да моделира МВФ по свой вкус.
Първата заместник-управляваща директорка на МВФ Гита Гопинат изненадващо обяви, че ще напусне поста си в края на август. Това дава неочакван шанс на американския президент Доналд Тръмп, тъй като кандидатите за тази позиция по традиция се посочват от американското финансово министерство, пише АРД.
И още по-конкретно: сега американската администрация ще може да предложи удобен за нея наследник на Гопинат – и то в момент, в който Тръмп се опитва с всички средства да преструктурира по свой вкус световната икономика.
Правителството на Тръмп има свое виждане за МВФ
Търговската политика на Тръмп предизвика напрежение между американската администрация и МВФ. Шефката на фонда Кристалина Георгиева предупреди, че митата на Тръмп биха могли да се превърнат в спирачка за световната икономика и да увеличат риска от глобална криза, припомня германското издание.
Същевременно актуалната политика на МВФ е трън в очите на американското правителство. Финансовият министър Скот Бесънт упрекна МВФ, че обръща прекомерно внимание на теми като опазването на климата, равенството на половете и социалните въпроси.
Американското правителство е за радикална реорганизация на МВФ, като става дума най-вече за три направления. На първо място връщане към основните макроикономически задачи или „МВФ отново да стане МВФ“, по думите на Бесънт. Стремежът е МВФ да се концентрира върху осигуряването на стабилността на международната валутна система и да остави тема като климатичната политика.
На второ място се цели укрепване на водещата роля на САЩ в МВФ – при взимането на решения за личния състав, раздаването на кредити и стратегическите направления.
На трето – по-твърда позиция спрямо Китай. Правителството на САЩ обвинява МВФ, че е твърде снизходителен към непрозрачното кредитиране и експортните излишъци на Китай, пише германската обществена медия.
Управителката на МВФ Кристалина Георгиева предупреди, че митата на Тръмп крият рискове за световната икономика Снимка: Fabrice Coffrini/AFP/Getty Images
Промените в климата и глобалният икономически растеж
Какво обаче мислят експертите за исканията на правителството на Тръмп? Нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц например е убеден, че МВФ не може да игнорира рисковете, свързани с климата, тъй като те имат директно отражение върху валутната стабилност, дълговите квоти и растежа.
АРД цитира проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съгласно което колкото по-малко се прави за защитата на климата, толкова по-малък икономически растеж може да се очаква през този век. И обратно – ако мерките за опазване на климата се подобрят, през 2050 година може да се постигне три процента повече растеж, а през 2100-а – до 13 процента повече.
САЩ фактически имат право на вето в МВФ
Експертите са и против искането на Тръмп за по-силна роля на САЩ в МВФ. Тяхното мнение е, че по-бедните държави от глобалния Юг са твърде слабо представени в тази институция.
Фактически в МВФ доминират големите икономически нации като САЩ, Япония, Китай и Германия. САЩ имат дори 16,5 процента от гласовете, което им гарантира правото на вето при важните решения, за които е необходимо мнозинство от 85 на сто от гласовете, обяснява АРД.
Китай изкуствено поддържа юана нисък?
Правителството на Тръмп не е първото, което упреква МВФ за нехайната му позиция спрямо Китай – и Барак Обама, и Джо Байдън неведнъж са отправяли критики към Китай, че изкуствено поддържа юана нисък в името на нечестни експортни предимства.
АРД цитира проучване на Института за германската икономика, от което се вижда, че дефицитът в търговията на Германия с Китай се е увеличил три пъти за периода между 2020 и 2024 година. Централна роля в това отношение е изиграло обезценяването на юана. Заключението: „Германската политика би трябвало да накара Китай значително да повиши юана спрямо еврото“.
Но дали Тръмп ще успее да реформира МВФ по свой вкус, включително що се отнася до Китай? Други страни също се отнасят критично към позицията на МВФ спрямо Китай, посочва АРД. Но исканията за връщане към класическите задачи на организацията и за по-силна роля на САЩ вероятно ще се натъкнат на значителен отпор.