Сблъсъци между друзи, бедуини, проправителствени сили и джихадисти - напрежението в Сирия ескалира в последните седмици, а постигнатото примирие е крехко. Какво ще се случи?
Сблъсъците между друзите в южната сирийска провинция Суейда и местни бедуински племена ескалираха, а правителството в Дамаск се намеси и изпрати свои военни сили в региона. Последваха и израелски въздушни удари по цели на властите, ръководени от Ахмед Аш Шараа. На 17 юли беше постигнато примирие.
То за момента е в сила, но конфликтът между враждуващите страни далеч не е приключил. Сирийските власти започнаха да евакуират бедуински семейства в неделя - общо 1500 души са извозени с автобуси и други превозни средства. Откакто избухна кървавият конфликт между друзи и бедуини преди близо десет дни, жертвите са над 1250, съобщава Сирийската обсерватория за човешки права. Информацията на организацията се смята за надеждна, въпреки че броят на жертвите не може да се провери по независим път.
Според данните 600 от жертвите са жители на провинцията Суейда, 194 са екзекутирани от властите след съдебни процеси, 400 са представители на правителствените сили и 23 са бедуини. Трима от бедуините са убити от друзки бойци.
Може ли Ал Шараа да е „президент на всички сирийци“?
Всичко това създава натиск срещу политическият лидер на Сирия - Ахмед ал Шараа. Най-важното нещо за него сега е да прекрати окончателно насилието в Суейда и да обедини страната.
За целта е нужно да се нормализират отношенията между различните малцинствени групи в Сирия. През март се стигна до сраженията между алевити и джихадисти, при които над 1300 души бяха убити. Сред джихадистите явно е имало и представители на властта. Асад също е от алевитски произход. Много сирийци смятат алевитите за поддръжници на сваления режим. Обявеното от правителството разследване на сблъсъците от март месец така и не е започнало.
Ал Шараа е изправен пред сериозни предизвикателства, смята и експертът по Близкия изток Карстен Виланд. Събитията от последните месеци подкопават твърденията му, че ще бъде президент на всички сирийци без изключение и ще изгради обединена Сирия, която ще включва всички общности.
„Много сирийци са все по-скептични към държавата, която явно не държи силите за сигурност под контрол. Това прави разследването на насилието срещу алевитите още по-важно. Изключително важно е да бъде публично обявено кой е отговорен за това и как ще бъде подведен под отговорност“, казва Роня Хершнер, политоложка от Университета в Тюбинген. Това трябва да се случи бързо. „Въпреки всичко Ал Шараа продължава да се радва на популярност, особено сред сунитите“, обяснява експертката. „На него все още гледат като на освободител на Сирия от режима на Асад. Затова и доверието към него сред сунитите остава. Това обаче не е непременно вярно за малцинствените групи“.
Властите в Дамаск не успяват да контролират всички групи
В момента правителството е подложено на натиск едновременно от две страни, пише арабският вестник „Шарк ал Аусат“. Първата група е тази на някогашните поддръжници на режима на Асад, които са близки до Иран и криминални организации, включително наркотрафикантите в страната. Втората група произлиза директно от властта и активно подклажда конфликтите. Това са основно джихадистки групи, които въвличат правителството в сблъсъци с местни общности. Именно те могат да разпалят нова гражданска война в Сирия.
Според Карстен Виланд властта на Ал Шараа отслабва и той държи под контрол само няколко силови групи. Извън това има огромен брой радикализирани млади бойци, които са най-вече салафити и са в голяма степен радикализирани от гражданската война. „Това е опасната част на младото поколение в страната. Но то е политическа реалност. Въпросът е как Ал Шараа ще се отърве от тези хора, без да се превърне в тяхна жертва“, коментира експертът.
Към всичко това се добавят и джихадистите, които са извън Сирия, казва Виланд. Ал Шараа не може по никакъв начин да ги контролира. „Сунитските бедуини също искат да си отмъстят на някои малцинства. Ал Шараа трябва бързо да установи контрол и над тях."
САЩ, ОАЕ и Европа нямат интерес от разделена Сирия
Въпреки всичко САЩ и някои от държавите от Залива - най-вече Саудитска Арабия и ОАЕ, продължават да подкрепят Ал Шараа, казва Роня Хершнер. „САЩ искат да изтеглят войските си от Сирия в средносрочен план, ако това е възможно. Това, разбира се, е вариант, ако страната остане политически стабилна“. Вашингтон за момента вярва, че Ал Шараа е най-добрият потенциален кандидат да постигне тази политическа стабилност. Затова и продължават да го подкрепят.
„Същият е случаят и с държавите от Залива“, обяснява Хершнер. „Те също имат интерес от това Сирия да е стабилна. И продължават да разчитат на Ал Шараа“. Карстен Виланд споделя донякъде тази гледна точка. Според експерта страните от Залива, както и САЩ, искат да запазят Сирия стабилна и обединена и ако е възможно, да предотвратят всякакви прокси конфликти. „Израел обаче очевидно в момента преследва противоположна цел - да раздели населението, за да отслаби страната“, казва Виланд. „Това трябва да е предупредителен знак за регион, в който крахът на държави и гражданските войни са много разпространени“, допълва той.
Затова и САЩ се противопоставят на действията на Израел в Сирия. Последно Израел се намеси в конфликта между друзите и бедуините в Суейда, но после сключи споразумение за прекратяване на огъня със сирийското правителство. Разпад на Сирия не е в интерес нито на САЩ, нито на Европа, подчертава Виланд. „А никоя от тези държави в момента не вижда алтернатива на Ал Шараа."