Държавните борчове на пет страни начело с Гърция и Италия са по-големи от икономиките им
България е с най-нисък държавен дълг в целия Европейски съюз. Това показват най-новите данни на Евростат - за първата четвърт на 2025 г. Страната ни вече доста години е за пример в това отношение, като напоследък по-добре се представяше само Естония. Сега ролите са разменени и България е №1 по показателя „правителствен дълг спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) - с резултат 23.9%, а Естония е втора с 24.1 на сто. За сравнение средното за ЕС съотношение е почти 82 на сто.
Следващите страни с добри показатели са Люксембург, Дания, Швеция, Ирландия, Литва.
На другия полюс - на критично задлъжнелите, са Гърция и Италия. Техните държавни борчове са наистина огромни - превишават мащабите на икономиките им. За Гърция съотношението дълг/БВП е 152.5%, за Италия е 137.9 процента.
Правителствен дълг към БВП, първо тримесечие на 2025 г. , в %
Червена лампа
Сега страната ни е шампион на ЕС, но в следващите серии данни може да влоши представянето си. Само преди дни Министерството на финансите изтегли два облигационни заема от международните пазари на рекордната обща стойност 6 млрд. лева (3.2 млрд. евро). Това увеличение на държавния дълг не влиза в сегашната статистика на Евростат, защото тя се отнася за първото тримесечие.
Експертите предупреждават, че има риск властта в София да се успокои, след като получи зелена светлина за еврозоната, и в следващите месеци и години да отслаби бюджетната дисциплина и да товари хазната с нарастващи задължения. Това би означавало влизане в дългова спирала - нещо, което навремето докара до фалит Гърция. По-пресен негативен пример е Румъния, която заради популистко управление в последните години стана рекордьор на ЕС по бюджетен дефицит и сега бързо увеличава дълга си, за да финансира разходите на държавната каса. Гърция, обратното, върви към дисциплиниране. Тя е успяла да намали бремето на държавния дълг спрямо БВП с близо 10 процентни пункта за година, показват данните на Евростат.
РЕБЕКА БОРИСОВА