За незаконна окончателно е обявена и разпоредбата, предвиждаща ДАНС, а не МС, да посочва образеца на документа
Декларация, свързана с прането на пари, която подават адвокатите, окончателно отива в историята. Пет години след като цялата адвокатура трябваше да декларира, че познава правилата на професията срещу прането на пари и ще ги спазва, петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) окончателно отмени това изискване, съобщава „Лекс“.
Ефектът от решението на съда обаче надхвърля адвокатурата и се разпростира и върху нотариусите, частните съдебни изпълнители и експерт-счетоводителите, които също вече няма да подават декларация за познаване на правилата за прането на пари в професиите си.
Става дума за т. нар. декларации от Правилника за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ППЗМИП).
През 2020 г. над 14 000 адвокати имаха 14 дни насред лято, за да декларират, че познават правилата срещу изпирането на пари в професията, които прие Висшият адвокатски съвет (ВАдС).
Те обаче така или иначе са задължителни за адвокатите по силата на закона и още тогава от адвокатурата изтъкнаха, че от декларациите няма никакъв юридически или практически смисъл. ВАдС подчерта пред изпълнителната власт, че основен постулат в правото е, че незнанието на закона или на определено правило за поведение не е извинение за неспазването му и декларирането в случая е напълно изпразнено от съдържание. Така единственият резултат от подаването на декларациите е, че колегиите в цялата страна съхраняват стотици листове хартия.
Разпоредбата от ППЗМИП, която въвежда декларациите, незабавно беше оспорена пред ВАС от адвокат Герман Германов. Разглеждането на делото обаче се проточи, тъй като то два пъти стига до тричленен и петчленен състав на съда.
Сега, само четири месеца след като тричленен състав на ВАС отмени частично разпоредбата от правилника, петима върховни съдии, начело със зам.-председателя на съда Мариника Чернева, която е и докладчик по делото, окончателно премахнаха декларациите.
Адвокат Герман Германов оспори само частта, която се отнася до адвокатите, но анализът на съдържанието на разпоредбата след решението на ВАС показва, че тя на практика е изпразнена от смисъл и задължението за подаване на декларации отпада и за останалите изброени в нея професии.
Пред петчленния състав на ВАС от ДАНС са настояли съдът да не отменя разпоредбата в частта, която засяга нотариусите, ЧСИ и счетоводителите.
На което в окончателното си решение върховните съдии отговарят по следния начин: „Отменена е цялата разпоредба с действие по отношение на всички, така както е бил сезиран съда, тъй като всяко лице може да сезира съд с искане за обявяване на разпоредба за незаконосъобразна“.
Един от проблемите, заради които ВАС премахва декларациите, е, че не е ясно защо, за разлика от всички други декларации по ППЗМИП, образецът за тази не е приложение към него, т.е. не е утвърден от Министерския съвет, а от шефа на дирекция „Финансово разузнаване“ на ДАНС. „В случая се касае за допълване на закона с правилника за неговото приложение“, заявява петчленният състав на ВАС.