„Бюджет за нова ера“: ЕС представи разчети за рекордните 2 трлн. евро

Повече пари за отбрана и конкурентоспособност предвижда следващата многогодишна финансова рамка

Европейският съюз представи разчетите за новия дългосрочен бюджет в размер на 2 трилиона евро за следващия седемгодишен период, който ще започне от 2028 г.. Фокусът е да се отговори на растящата глобална икономическа конкуренция, увеличаващите се нужди от отбрана и други ключови предизвикателства.

Предложението е резултат от интензивни преговори, които продължиха до късно във вторник вечерта и се възобновиха в сряда сутринта, съобщи Bloomberg като се позова на запознати източници, пожелали анонимност.

Рамката на новия бюджет представлява значително увеличение спрямо сегашния от 1,2 трилиона евро (еквивалент на 1% от БВП на ЕС) за периода 2021-2027. Това рязко покачване вероятно ще срещне съпротива от някои държави членки, които вече се борят с бюджетни затруднения и ще трябва да осигурят по-голямата част от средствата чрез националните си вноски. Разчетите бяха представени от еврокомисарят за бюджета и борбата с измамите Пьотър Серафин пред евродепутатите от комисията на Европейския парламент по бюджетите. За да бъде изпълнен, бюджетът на ЕС ще има нужда от т. нар. „собствени приходи“ (нови данъци, такси и акцизи), поясни Серафин. Той отбеляза възможностите за допълнително облагане на тютюневите изделия, повишаване на корпоративното облагане и таксуването на електронните отпадъци, предаде БТА. Бюджетната комисия на европарламента обаче оцени проектобюджета като „недостатъчен“, според позиция, разпространена от Европейския парламент. Според евродепутатите от парламентарната комисия най-вероятно ще се наложат съкращения на водещите бюджетни програми.

По-късно, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен определи разчетите като „бюджет за нова ера“.
Тя отбеляза, че планът предлага промяна в начина, по който ЕС набира средства, като същевременно вноските на държавите членки се запазват на сегашните нива, съобщи „Ройтерс“. 

Проектът предвижда създаване на фонд за конкурентоспособност, просперитет и сигурност на стойност 589,6 милиарда евро, като 450,5 милиарда евро от тях са отделени специално за стимулиране на конкурентоспособността на ЕС.

Политиките за земеделието и за сближаването остават основни бюджетни пера - за земеделието, което отдавна е ключов елемент в бюджета на ЕС са планирани 293,7 милиарда евро.

Специален акцент е отбраната - предвижда се десетократно увеличение на разходите за военна мобилност и утрояване на средствата за охрана на границите. И още: петкратно увеличение на средствата за повишаване на конкурентоспособността в отбраната, а 81 милиарда евро - за строеж на свързваща инфраструктура. За социални цели са заложени 14 на сто от общата сума, а за най-слабо развититерегиони са разчетени 218 милиарда евро, посочи Серафин. Финансирането на държавите ще бъде обвързано със спазването на върховенството на закона, допълни той. ЕК предлага опростяване на процедурите, като обедини много от програмите в единен национален пакет за всяка държава, с цел повишаване на ефективността. Предвижда се още увеличение на средствата по програмата „Еразъм“ с 50 на сто, оказване на допълнителна предприсъединителна помощ за държавите, кандидатстващи за ЕС, и над 400 милиарда за непредвидени разходи, съобщи фон дер Лайен. Бюджетните разходи в следващите години ще зависят от това дали ЕС ще се разшири и кои държави ще приеме, посочи тя и добави, че разширяването ще наложи преразглеждане на бюджета.

С представянето на разчетите днес се поставя началото на сложен процес, в който ще участват Европейският парламент и Съветът на ЕС, представляващ страните членки. За да бъде приет, всички лидери на ЕС трябва да дадат единодушното си одобрение. Бюджетът - известен като многогодишна финансова рамка (МФР) - трябва да бъде окончателно договорен до края на 2027 г.

Бюджетът на ЕС традиционно поражда спорове заради конфликтите между интересите на земеделието, регионалната подкрепа за по-бедните държави и новите приоритети. Този път задачата е още по-сложна - ЕС иска да укрепи отбранителните си способности и да повиши конкурентоспособността си спрямо САЩ и Китай. Доклад на бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги от миналата година предупреди, че ЕС има инвестиционен недостиг от 800 милиарда евро годишно.

Настоящата дългосрочна рамка финансира около 50 различни фонда - от научни изследвания до енергийни проекти.

Бюджетът на ЕС се финансира основно чрез вноски от страните членки, като по-богатите държави са нетни донори. Освен това, съюзът ще използва и други източници на приходи, наричани „собствени ресурси“.

 

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини