Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)“.
Оценка на бедността
През 2024 г. линията на бедност за област Кърджали e 553.92 лв. средно месечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 17.4% от населението на областта.
В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 11.4%, а относителният дял на бедното население - с 0.5 процентни пункта (табл. 1).
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2024 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения,социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 17.4 до 26.1%, или с 8.7 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 48.6%, или с 31.2 процентни пункта.
Материални лишения на домакинствата
В общите показатели за оценка на бедността са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения. Те показват субективната оценка и личните нагласи на лицата и домакинствата относно възможностите за задоволяване на отделни нужди и потребности. До 2020 г. за оценка на материалните лишения на домакинствата се използваха девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги. От 2021 г. се включва нов показател за тежки материални и социални лишения, който показва липсата на необходими и желани предмети за водене на достоен живот. Изчислява се като дял на лицата от населението, които не могат да си позволят 7 от 13 показателя - 6 на индивидуално ниво и 7 на ниво домакинство
Най-голям брой лица изпитват ограничения по отношение на възможностите да си позволят почивката извън дома (59.2%) и да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (50.7%). Успоредно с това 38.2% от лицата не могат да си позволят подмяна на остаряла мебелировка, както и 16.8% от лицата се ограничават да си позволят, ако желаят, консумация на месо, пилешко или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден.
През 2024 г. 14.3% от населението в област Кърджали живее в тежки материални и социални лишения (ограничения в 7 от 13 показателя).
Това съобщиха от Статистическото бюро в Кърджали