МРРБ вече е сключило споразумения за общо 5 млрд. лв., а е разплатило само 640 млн. лв.
Списъкът с общински проекти, които трябва да бъдат финансирани с пари от държавния бюджет, набъбна с нови над 400. Така общият им брой вече е 4472 проекта, като изпълнението им трябва да се случи в следващите три години.
Днес в бюджетна комисия депутатите гласуваха изменение в Закона за държавния бюджет за 2025 г., тъй като преди две години инвестиционната програма за общините бе приета като приложение към бюджета и се одобрява от Народното събрание. При това на всеки три месеца може да се правят промени по предложения на кметовете.
Към 1-ви юли в Министерство на финансите има предложения за промени в 503 проекта, 158 отпадат напълно и са внесени 564 нови предложения в Приложение 3 към Закона за държавния бюджет. Така броят на проектите от 3066 утвърдени, става 4472 на брой, отчете заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.
Той не посочи на каква обща стойност са тези проекти, но сигурно вече надхвърлят 10 млрд. лв.
В същото време в тазгодишния бюджет са планирани само 1.6 млрд. лв. за разплащане на утвърдени общински проекти от Приложение 3. От тях 750 млн. лв. ще дойдат от централния бюджет, а останалите 850 млн. лв. - от Българската банка за развитие.
„Вече има сключени споразумения в МРРБ за 2000 общински проекта на обща стойност 5 млрд. лв.", съобщи Кирил Ананиев. От тях обаче са разплатени едва 640 млн. лв. Това означава, че голяма част от въпросните 2000 проекта ще останат неразплатени тази година.
„При отпускане на парите ще бъде следвана следната последователност: първо ще се разплатят тези проекти, за които е останало финално плащане, след това тези с вече направени междинни плащания и накрая тези, които са получили авансови плащания“, каза Ананиев.
Депутатите гласуваха промяна в Закона за държавния бюджет, с която се разрешава на общините да може със собствени средства да правят авансови плащания по изпълнението на проекти от инвестиционната общинска програма. В момента това е недопустимо и много кметове се оплакват, че не могат да се разплатят с фирмите. Те са вече са извършили дейности, а разплащания от бюджета поне до началото на май нямаше никакви за тази година. Неразплатените фактури са за над 500 млн. лв., предявени от фирмите изпълнители за вече извършена работа.
Остава забраната общините да теглят заеми, за да плащат дейности по проектите от Приложение 3 в бюджета.