Специалната апликация следи целия процес от записването за шофьорски курс до грешките на изпита
От 12 юли всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение при провеждането на курсовете и изпитите за шофьорска книжка. Това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов. В публикация във Фейсбук, придружена от видео, той разяснява промените и ползите от нововъведението:
През GPS приложението ще може да се проследи цялото обучение – записването в школата, плащането на такси, преминаването през теоретичната и практическата подготовка, явяването на изпит.
Всеки час се валидира с подписа на кандидат-шофьора.
По време на изпита в автомобила има камера, която записва както вътре в купето, така и навън.
Специален алгоритъм гарантира, че кандидат-шофьорът ще изпълни различни маневри – определен брой завои наляво, пристрояване, преминаване през кръстовища и светофари и т.н.
Всеки кандидат за книжка получава уникален код за достъп до приложението и така може да се запознае с цялата информация за обучението си – графика на часовете, проведените часове, резултатите от теоретичния и практическия му изпити.
Всеки ще може да провери как се е представил на изпита по кормуване и какви грешки е допуснал - като прегледа записа от двете камери в автомобила, данните от GPS-а, скоростта на движение, както и допуснатите грешки.
Приложението е абсолютно безплатно и може да се използва на всякакви мобилни устройства.
„Надявам се, че така ще преодолеем голяма част от слабостите при обучението на млади шофьори и те ще излязат подготвени на пътя“, коментира транспортният министър. Вчера неговият заместник Димитър Недялков посочи, че GPS апликацията първо е тествана за шофьорските изпити и е доказала, че работи отлично.
Зам.-министърът съобщи, че от 897 автошколи, които имат разрешителни да подготвят бъдещи шофьори, 807 вече са се регистрирали в системата и работят с нея. „Онези, които не се впишат, няма да могат да провеждат обучения“, подчерта Недялков.
Премиерът нареди тол камерите да снимат нарушенията в аварийните ленти
Премиерът Росен Желязков е наредил на МВР и МРРБ тол камерите да констатират нарушения на движението, в частност когато водачи се движат в аварийните ленти на магистралите. Това обяви самият министър-председател преди началото на днешното редовно заседание на Министерския съвет.
„Работата на Министерския съвет продължава в нормално темпо. И през летните месеци основното е да обезпечим нормалното движение на хората. Знаете, че натоварването по линия на транзита от Европа към Турция и обратно ще се засилва все повече и повече. Затова и контролната дейност по трафика е изключително важна“, обобщи премиерът.
Той запозна министрите с данните по контролната дейност: в петък, събота и неделя са извършени 40 хиляди проверки, съставени са 11 600 фиша, 2300 акта. За движение в аварийната лента - 29 нарушители, които са санкционирани по 1000 лева и три месеца отнемане на книжката. Има констатирани 300 неправилни изпреварвания и 18 000 случаи на превишена скорост.
„Това е целевата норма, към която трябва да се стремим. Могат да се направят два извода. Първо, склонността към това да се нарушават правилата за движение по пътищата, и второ, способността на МВР да осъществява контролната си дейност, което сочат и данните само за три дни“, посочи министър-председателят.
„В тази връзка съм помолил МВР и МРРБ да направят необходимото, че тол камерите да констатират и санкционират нарушение на движението в аварийната лента по автомагистралите. Такава възможност има и ще бъде осъществявана – автоматично констатиране на нарушенията за движение в аварийната лента. Така че тези, които се изкушават да бързат за сметка на всички останали дисциплинирани участници в трафика, ще знаят, че във всеки един момент ще бъдат наблюдавани и санкционирани“, уточни Росен Желязков.
пашаефенди