България приема еврото: Желязков изтъкна заслугите на Борисов, а Борисов – на Пеевски

Лидерът на ГЕРБ и ПП-ДБ влязоха в спор с кого е „старата любов, която ръжда не хваща"

„Успяхме“, „исторически ден“ и „огромен скок за българската икономика“. Такива са реакциите на повечето политически сили у нас след официалното решение за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 година. От ГЕРБ се опитаха да си закичат на ревера постижението на страната ни, а от „Продължаваме промяната“ подчертаха своите заслуги.

След официалното решение премиерът Росен Желязков реши да изтъкне партийния си лидер Бойко Борисов, който пък подчерта ролята на „Ново начало“ на Делян Пеевски.

Премиерът говори пред медиите не от Министерския съвет, а от централата на ГЕРБ, рамо до рамо с лидера си Бойко Борисов, който наскоро каза, че този кабинет не е на партията му.

Желязков изтъкна Борисов

„Признати са усилията на българския народ от момента на присъединяването ни към ЕС с подписването на договора през 2005 година и началната дата през 2007 година. През тези години, а и до тогава българските правителства от 1999 г насам следваха една неотклонима линия на поведение. Това е пълноправната, пълноценна и цялостна интеграция на България в ЕС и неговите структури. Това беше и при правителството на Костов, и при правителството на царя, и при правителството на Станишев“, каза Желязков и обяви, че тези усилия ги имало „най-вече по време на трите правителства на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов“.

Желязков обясни, че през следващите 6 месеца предстои плавен процес на подготовка и на информационна кампания за валутната трансформация от 1 януари 2026 година. „Трябва да отговорим на всички страхове и да разбием всички фалшиви новини и манипулации“, каза той.

По думите му приемането на страната ни в еврозоната дава голям потенция и е огромен скок за българката икономика и конкурентоспособност.

Желязков даде думата на Борисов обявявайки, че лидерът на ГЕРБ „неотклонно през всичките тези години отстояваше тази политика, защото тя е за бъдещето на българския народ и на страната“.

Борисов благодари на Пеевски

Борисов пък обяви, че от ГЕРБ нямали неизпълнено обещание, каквото било и влизането в еврозоната. След това започна да чертае хипотетични сценарии как е щял да изглежда информационния поток, ако сега вместо България в еврозоната влизаше Румъния или решението за приемането на страната ни не беше прието.

След това реши отново да обясни, че сегашната коалиция между ГЕРБ, БСП и ИТН и подкрепата от „Ново начало“ на Пеевски е именно заради еврозоната. Той обяви, че ако миналата седмица при гласуването по поредния вот на недоверие, групата „Ново начало“ не е подкрепила кабинета, то днес България нямало да получи положителна оценка.

„Обръщам се към партията, когато прекрачвах червените линии за сформиране на сегашната коалиция. Ние бяхме създадени, ГЕРБ, за да влезе България в еврозоната и днес това е факт. Хората питаха защо ще работим с БСП и ИТН, защо ще зависим изцяло от подкрепата на „Ново начало“. Ето затова, господа – да може Брюксел и Страсбург да пише „Добре дошла, България“, с абсолютно мнозинство ЕКОФИН финансовите министри да кажат „Добре дошла, България“, каза той.

Борисов обяви, че не можел да се зарадва на решението, защото „за тия 4 години така зомбирахте обществото, че не може да се зарадваме“. „Пет години искахте за изчегъртате ГЕРБ. Ако бяхте го изчегъртали - каква еврозона щяхте да видите?", каза още той  и пак отбеляза подкрепата на „Ново начало“ на Пеевски и нападна ПП-ДБ.

„Трябваше да сме заедно (с ПП-ДБ – бел.ред.), те избраха да работят с „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“, каза той, макар че преди месеци ГЕРБ прекрати преговорите с ДБ за кабинет. След това той обяви, че „старата любов ръжда не хваща“, а в отговор на въпрос защо сега не направи опит за мнозинство с ПП-ДБ, каза: „Е, колко пъти да го правя. В петък (миналата седмица - бел.ред.) ако бяха гласували „за“ правителството, веднага щях да ги поканя и да кажа: „Колеги, дайте да видим какво правим нататък“.

„Нали всички говорехте за сърцето на Европа. Е, заведох ви в сърцето на Европа. Там сте. Хайде да видим сега дали ще ви дойде акъла“, каза още той, визирайки ПП-ДБ.

„Успяхме. От 1 януари 2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент“, написа по-рано премиерът в социалната мрежа X.

„Борисов не може да смята"

Малко след това пред бТВ председателят на ПП Асен Василев обяви, че Бойко Борисов очевидно не може да смята, защото за да мине вот на недоверие, той трябва да бъде подкрепен от 121 народни представители и гласовете „против“ на хората на Пеевски нямат съществено значение.

От „Продължаваме промяната“ изтъкнаха какви според тях са заслугите им за приемането на България в еврозоната. „По време на кабинета на Кирил Петков през 2022 одобрихме плана за приемане на еврото, а по време на кабинета на Николай Денков през 2023 приехме законодателството, днес можем да кажем, че България е равна с другите европейски народи“, обявиха от формацията.

Малко след това от ПП-ДБ направиха общо изявление пред медите, че приемането на България е исторически ден за страната ни. „Ден, който ще бъде запомнен, и ден, позитивите от който ще са за нашите деца и внуци и не трябва никой политик да си приписва заслугата за това, защото всичките последни 4-5 години имат и носят заслуга това да бъде факт. Голяма победа за България в геополитически план, защото оттук нататък България много трудно ще бъде откъсната от западната геопилитичека орбита и по много труден начин ще бъде придвижена на изток“, каза съпредседателят на ДБ Ивайло Мирчев.
„Старата любов е между Борисов и Пеевски"

В отговор на думите на Борисов за „старата любов“ Мирчев каза: „Старата любов наистина ръжда не хваща. В случая любовта на Борисов е към Пеевски, защото тяхната любов е вече от над 10 години. И го разбирам. Борисов в пресконференцията каза, много ясно, че има мнозинство с Пеевски. И му пожелаваме успех и заедно, като са решили да си управляват, но ние не сме съгласни с това нещо“.

„Това, че сме в еврозоната, не означава, че сме преборили корупцията. Не означава, че сме се справили с най-важните предизвикателства. Не означава, че ни работят институциите. Имаме много важни задачи, по които трябва да работим“, добави Мирчев.
Парламентът готов за промени за безпроблемното приемане на еврото

„Въвеждането на еврото като официална валута ще изисква определени промени в българското законодателство, за да се гарантира правната сигурност и да се създадат условия за плавно и безпроблемно преминаване към новата валута. Опитът на държавите членки, последно въвели еврото, показва, че обикновено в периода, предхождащ датата на присъединяване към еврозоната, се приема закон, уреждащ общи въпроси, свързани с единната европейска валута“, се посочва в позиция на председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

По думите ѝ парламентът смята не само да се уредят принципите, които трябва да се спазват при въвеждането на еврото, но и да се гарантира на българските граждани, че са приети всички мерки, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че са установили законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на единната европейска валута.

Исторически момент

„Днес стана факт едно логично, очаквано и постигнато с цената на много усилия от различни правителства постижение - България вече е част от еврозоната“, каза председателят на участващата управлението партия БСП Атанас Зафиров.

По думите му с това решение България става част от „сърцевината на европейската икономическа и парична интеграция“. Зафиров подчерта, че и досега България е била в условията на валутен борд и България беше обвързана с еврото, без да се възползваме от ползите на пълноправното членство в ЕС.

„След днешния акт това се променя. Ние сме там и ще продължим да бъдем там, където трябва да бъдем - в Европа. Това не е само географско понятие, това е цивилизационен избор на българския народ, направен преди много години“, каза Зафиров.

„България може би затваря кръга на интеграция в ЕС и може би преходът свършва и настина ни се дава шанс за по-спокойно икономическо развитие. Може би огормният компромис, който ИТН направи, гарантирайки съставянето на това правителство, днес се отблагодарява“, каза Станислав Балабанов от ИТН.

Според него логичното се е случило и „България с достойнство зае мястото си в сърцето на Европа“: „Еврозоната не е само валута, тя е знак на доверие и шанс за държава като България, че може да бъде част от развита Европа“.

На въпрос дали от ИТН приемат подкрепата на „Ново начало“ за правителството, Балабанов отговори, че управляващите са малцинство и всяка партия има конституционното право да подкрепя важните законопроекти.

След това той заговори за приоритетите на правителството извън еврозоната.

„Референдумите трябва да бъдат по-облекчени и да се провеждат по-редовно. Промените в изборния кодекс и изчистването на мъртвите души, работа на институциите и контрол над спекулата и цените. Ако еврозоната е била единственият ни приоритет, по-добре да не сме се захващали“, каза Балабанов и добави, че трябва да се обърна внимание и на младите лекари, както и редица други сектори.

Според него вотовете на недоверие по-скоро губят енергията на опозицията, а партиите, които си играят със страха на гражданите, са загубили смисъл.

„Партиите, които инициират тези вотове, отдавна са загубили смисъл. От днес нататък от Костадин Костадинов няма смисъл в политиката, защото и последната му тема приключи“, каза той.

„България е на прага на членството си в еврозоната — ключов етап, който финализира дългогодишния процес по пълноправната европейска интеграция на страната ни. Това е исторически момент, с който се затваря цикълът по присъединяването ни към всички основни механизми и политики на Европейския съюз“, се казва в позиция на оредяващата група на доганистите в парламента.

Хората на Доган добавят, че за тях пълноправното членство на България в ЕС е не просто политически приоритет, а е стратегически избор за бъдещето на страната, за стабилността, развитието и благосъстоянието на българските граждани.

Според МЕЧ, която редом с проруската „Възраждане“ и „Величие“ се обявяваше против еврото, това е формален и очакван акт.

„За съжаление, днес наистина е исторически ден, защото общественият договор между управляващи и управлявани беше скъсан на парчета. Крехкият мир, постигнат след 89-та, беше разрушен“, каза депутатът от МЕЧ Кирил Веселински.

По думите му мнозинството от гражданите не желаят на този етап - през 2026 г. да бъдат част от еврозоната,а причините са инфлация, галопиращи цени и липсата на ефективни регулатори.

„България не е икономически стабилна. Това ще бъде лебедовият танц между Борисов и Пеевски, които имат план да разменят местата си. Пеевски да стане премиер, а Борисов да отиде в президентстово. Но хората няма да позволят това да се случи. Правителстовот няма да се справи с предстоящите социални бунтове“, допълни Веселински.  

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини