Изразяването на любов към другите води до това самите вие да се почувствате по-обичани, като най-силният ефект се проявява около три часа по-късно. Чувството, че си обичан, не те кара автоматично да изразяваш повече любов – всъщност може да ви направи малко по-малко склонни да давате любов на другите.
Хората, които изпитват по-дълготрайни чувства на любов, съобщават за по-високи нива на цялостно благополучие и щастие в живота.
Чакането другите да ви покажат обич може да е грешен подход. Ново изследване, ръководено от учени от Щатския университет на Пенсилвания, разкрива, че ако искате да се чувствате по-обичани в ежедневието си, отговорът е ясен: започнете първо да изразявате любов към другите.
Проучване, публикувано на 2 юли в PLOS One, показва, че хората, които активно изразяват любов – независимо дали чрез мили думи, внимателни жестове или актове на грижа – започват да се чувстват обичани, като ефектът достига своя пик около три часа по-късно. Странно, обратното не е непременно вярно. Чувството. че сме обичани, не ни прави автоматично по-склонни да изразяваме любов към другите.
Как учените са проследили любовта в реално време
В продължение на четири седмици изследователите са проследявали 52 възрастни, докато са се занимавали с ежедневните си дейности, като са ги питали шест пъти на ден да съобщават колко обичани са се чувствали и колко любов са изразили от последното си посещение в клиниката. Използвайки математическо моделиране, екипът е разкрил това, което наричат „динамика на любовта“ - по същество как даването и получаването на любов си влияят взаимно с течение на времето.
Участниците са предимно жени (67%) и предимно бели (80%), на възраст от 19 до 65 години, със средна възраст около 30 години. Повечето са във връзки, въпреки че проучването разглежда любовта във всичките ѝ форми: романтична, семейна, приятелска и дори кратки връзки с непознати.
Две приятелки се прегръщатКато споделите с най-близките си колко важни са за вас, това от своя страна може да ви накара да се чувствате по-обичани. Кредит: Unsplash
Ефектът на тричасовата любов
Когато участниците съобщават, че изразяват повече любов, те се чувстват по-обичани в следващите часове. Ефектът е най-силен около три часа след изразяване на любов, след което постепенно отшумява.
Но обратната закономерност е различна. Когато хората се чувстват повече обичани, те не стават по-склонни да изразяват любов към другите след това. Всъщност данните показват малък спад в изразената любов след моменти, в които се чувстват обичани, макар че този ефект е толкова малък, че на практика е незначителен.
Тази асиметрия може да отразява нещо по-дълбоко в човешката психология. Когато се наслаждаваме на чувството, че сме обичани, се съсредоточаваме повече върху получаването, отколкото върху даването.
Проучването също така разкрива, че чувството за любов е забележително устойчиво. Докато изразите на признателност и благодарност често са мимолетни поведения, стоплящото чувство, че си обичан, може да продължи с часове. Изследователите установяват, че чувството, че си обичан, показва силна корелация дори след осем часа.
Любовта като умение, което може да се научи
Отвъд динамиката на чувствата, изследването разкрива важна връзка с цялостното благополучие. Участниците, които са изпитвали по-продължително чувство, че са обичани, съобщават за по-високи нива на щастие в живота си.
В свят, където самотата и социалната изолация все по-често се признават за кризи в общественото здравеопазване, това изследване предлага практичен път напред. Вместо да чакаме другите да ни накарат да се чувстваме обичани, бихме могли да култивираме тези чувства, като активно изразяваме любов към другите.
Изследователите предполагат, че любовта в ежедневието „може да се концептуализира като умение, което може да се развие“. Точно както усвояването на свирене на инструмент или говорене на нов език, способността да се дава и получава любов може да се подобри с практика и осъзнатост.
Това не означава да налагате изкуствени прояви на обич, а по-скоро да обръщате внимание на възможностите за истински изрази на грижа, доброта и любов през деня. Може да е нещо толкова просто, колкото да изпратите съобщение на приятел, за да му кажете, че мислите за него, да помогнете на колега в работата или да отделите малко време, за да изслушате с участие, когато някой ви говори.
Да уведомите другите, че мислите за тях, е лесен начин да изразите любов. Кредит: Pexels
Перспективи
Разбира се, изследването има ограничения. Извадката е сравнително малка и не особено разнообразна, състояща се предимно от бели участници от североизточен университетски град. Изследователите признават, че трябва да проучат расовите, етническите и регионалните различия, за да разберат как тези модели могат да варират в различните общности и култури.
Въпреки тези ограничения, изследването предлага свежа перспектива върху едно важно човешко преживяване. Вместо да третира любовта като нещо, което ни се случва, то я позиционира като нещо, което можем активно да култивираме чрез собственото си поведение и избори.
Следващият път, когато се чувствате откъснати или необичани, помислете за централното откритие на това проучване: пътят към това да се чувствате по-обичани може да започне с изразяването на повече любов към другите. Това е проста концепция, която би могла да промени начина, по който мислим за взаимоотношенията, благополучието и собствената ни способност да създаваме емоционалния живот, който искаме да живеем.
Справка: How much we express love predicts how much we feel loved in daily life; Lindy Williams,Sharon H. Kim,Yanling Li,Saida Heshmati,Joachim Vandekerckhove,Robert W. Roeser,Zita Oravecz; PLOS One, Published: July 2, 2025; https://doi.org/10.1371/journal.pone.0323326
Източник: Want to Feel More Loved? Science Says Start Giving Love First, StudyFinds