Учители от СУ „Петко Рачов Славейков“ участваха в обучителен курс във Флоренция в рамките на проект по Еразъм+ със заглавие „InclusiveInsights: CraftingEducationforAll” 2024-1-BG01-KA122-SCH-000229286, част от който е свързана с квалификация на педагогически специалисти в различни направления. Проектът е с водеща организация СУ „Петко Рачов Славейков“ и в него са включени различни дейности както с ученици, така и само за учители. Курсът във Флоренция бе последната от четирите мобилности по проекта, който приключи в края на месец юни.
Участие в обучението в EuropassTeacher Academy взеха заместник-директорите Катерина Дикмева и Нешка Шопова, учителят по изобразително изкуство Айлин Тасим и завеждащият човешки ресурси в най-голямото кърджалийско училище Станислава Костова. Техен ангажимент е да пренесат наученото сред колегите си и да разпространят добрите практики и ресурси.
Темата на обучението е „HappySchools: PositiveEducationforWell-Beingand Life-SkillsDevelopment“ /Щастливи училища: позитивно обучение за благополучие и развитие на житейски умения/. Фасилитатор на групата учители от България, Люксембург, Гърция, Кипър и Нидерландия е опитният преподавател от Академията за учители Лайла Дари.
Освен стандартните за Еразъм упражнения и игри, тя представи на обучаващите се множество техники за справяне с деца в учебния час и извън него, концентрирайки се върху положителното общуване и оценката на индивидуалните особености.
Емоционална и социална интелигентност, меки умения, емпатия и медитация, творческо и визуално мислене, окуражаване на принадлежността и взаимните връзки, осъзнатост и начини за успокояване, как да прилагаме позитивното мислене в училище – това са само част от обсъжданите теми и техники за справяне. Освен самото обучение, особено ценни за участниците се оказват споделените практики от самите тях – как обичайно действат в техните училища, дали имат модели за работа с определен тип деца и какви са те. Освен педагогически прийоми, те споделят и организационни моменти от своята работа, защото структурата и взаимовръзките в един колектив са от изключителна важност за общото въздействие върху децата и младежите, които са поставени винаги в центъра.
Защото позитивното образование е съвременен подход, който поставя благополучието и щастието на учениците в центъра на образователния процес. За разлика от традиционните модели, позитивното образование не се ограничава само с академични знания, а цели изграждането на пълноценни, уверени и устойчиви личности чрез развитие на житейски умения, емоционална интелигентност и психично здраве.
Част от обучението включва и въвеждане в майндфулнес практики – упражнения за фокусиране на вниманието в настоящия момент, постигане на вътрешно спокойствие, целенасоченост и осъзнаване. Това дава възможност на учителите да подкрепят не само учениците, но и собственото си емоционално и професионално равновесие.
Освен обучението в самата академия, единият ден бе изнесен в музея за съвременно изкуство във Флоренция.
Накрая на обучението всеки участник получи и своя Europassсертификат за придобити нови знания и умения.
Славейковските учители използваха свободното си време възможно най-ефективно, за да разгледат колкото могат повече забележителности в богатия на култура и история загадъчен град Флоренция, а в свободния ден отскочиха и до Пиза.
Нешка Шопова