Партиен лидер, заместник-кмет, двама общински съветници и двама районни кметове в столицата - това са само част от загубите, които понесе „Продължаваме промяната“ в рамките на няколко дена.
Всичко това се случи на фона на развиващ се пред очите на обществото светкавичен корупционен скандал, който предизвика сериозен обществен и медиен отзвук.
Въпросът сега е - как тези събития ще се отразят не само на национално, но и на местно ниво? Какво ще бъде отражението върху структурите на партията в по-малките градове - например в Кърджали, където местната политическа сцена винаги е имала своята специфика?
Ще има ли отлив на подкрепа, ще се стигне ли до преструктуриране, и как реагират останалите политически сили в региона?
Журналистът Георги Кулов коментира, че скандалът удари "Продължаваме промяната" право в най-чувствителното ѝ място — образа на морален реформатор. Партията беше изградена върху обещанието за нулева толерантност към корупцията и превърна борбата с нея в свой основен политически приоритет. От самото начало тя се позиционира като алтернатива на статуквото, противопоставяйки се на т.нар. „системни партии“, които според нея олицетворяваха дългогодишната порочна практика на задкулисие, зависимости и безнаказаност.
"Но сега, във вихъра на разкритията и обществените съмнения, ситуацията изглежда се е обърнала като бумеранг. Обвиненията, че кадри на партията са участвали в съмнителни схеми или са си затваряли очите пред очевидни нередности, директно подкопават най-ценния ѝ капитал – доверието на избирателите. Иронията е, че формация, появила се с претенцията да разчисти политическото блато, сега сама е обвинявана, че гази в същото тресавище."
Реакциите на ръководството засега изглеждат половинчати – колебание между защита и опит за дистанциране. Но колкото по-дълго продължава този дискомфортен баланс, толкова повече ерозира представата, че "Продължаваме промяната" е различна. А за една партия, изградена върху идеята за промяна, това е удар, който може да се окаже фатален.
Нахит Догу
БНР Радио Кърджали