През 2024 г. финансирането на проекти за изкопаеми горива се е увеличило с над една пета
Големите банки начело с JPMorgan Chase, Citigroup и Bank of America са увеличили финансирането на изкопаеми горива с повече от една пета през 2024 г. Това показва доклад, подготвен от неправителствена коалиция с координатор Rainforest Action Network. Авторите са анализирали на над 2800 финансови компании за отпуснатите от тях заеми и гаранции.
Финансирането за въглища, нефт и газ, предоставено от 65-те най-големи банки в света по размер на активите, се е увеличило с 162 млрд. долара до 869 млрд. долара, сочи докладът.
Така за първи път от 2021 г. общата стойност на финансирането за изкопаеми горива не намалява, а напротив, увеличава се. 2021-ва е годината, в която много банки обявиха подкрепата си за целите на нулеви нетни емисии по време на срещата на върха на ООН за климата COP26 в Глазгоу.
Този обрат съвпада с втория мандат на президента Тръмп, отдръпването от зелените политики и оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата.
JPMorgan остава на водеща позиция като най-голямата институция в света, финансираща изкопаеми горива. От банката са изтъкнали пред анализаторите обаче, че на всеки долар, отпуснат за високовъглеродна енергия, те са предоставили 1,29 долара за зелена енергия.
Barclays е предоставили най-голямо финансиране за изкопаеми горива в Европа, като са увеличили дейността си с 55% до 35,4 млрд. долара. Банката посочва, че се стреми „да задоволява енергийните нужди на потребителите и бизнесите, като същевременно финансира увеличаването на мащаба на чистата енергия, като е мобилизирала близо 100 млрд. долара повече финансиране за целите на устойчивост и преход“ в сравнение с предходната година и ще инвестира 500 млн. паунда в технологични стартъпи в областта на климата до 2027 г.
Bank of America и Citigroup са увеличили финансирането за изкопаеми горива с по над 10 млрд. долара през миналата година - съответно до 46 млрд. и 44,7 млрд. долара. Bank of America е втора в класирането в световен мащаб.
Китайските банки неизменно остават на първо място в света по средства, отпуснати за въглищната индустрия.
Японските банки пък - начело с Mizuho. се нареждат сред големите играчи в осигуряването на финансиране за газовия сектор през миналата година.
Като цяло обаче големите американски банки продължават да доминират, предоставяйки една трета от световното финансиране на обща стойност 289 млрд. долара през миналата година. Много от тях се отказаха от целите за въглеродна неутралност през последните месеци при управлението на Тръмп. А JPMorgan, Citigroup и Bank of America напуснаха и подкрепяната от ООН индустриална група Net-Zero Banking Alliance (банков алианс за въглеродна неутралност).