Кметът на община Асеновград д-р Христо Грудев награди изявили се и постигнали високи резултати в професионалния си и творчески път учители, директори и хора на културата и изкуството.
По традиция, номинациите се предлагат от Синдиката на българските учители (СБУ) в града.
Церемонията се провежда ежегодно по повод 24-ти май.
Ето кои са отличените от община Асеновград, получили награди в церемонията „Учител на годината“ за 2025 г.
Направление „Предучилищно възпитание и подготовка“: Румяна Йовкова, главен учител в ДГ „Асенова крепост“ - утвърден педагог, с доказано високо ниво на професионална компетентност. През годините прилага съвременни педагогически практики, съобразени с индивидуалните потребности на децата. Йовкова е вдъхновяващ пример за професионализъм, отдаденост и новаторство в областта на предучилищното образование.
Направление „Начално образование“: Даниела Кумчева, старши учител в начален етап на образованието в ОУ „Христо Ботев“ - прилага съвременни подходи в обучението, като използва базирани на проекти уроци и дейности. Стилът й на работа насърчава креативността и активността на учениците. Кумчева отделя специално внимание за изграждане на умения за сътрудничество и самостоятелност у учениците.
„Хуманитарно направление“: Благовестка Кияева, старши учител по английски език в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - учител с мисия и сърце. Според нея, да научиш чужд език е като да притежаваш втора душа. Кияева съчетава традицията с иновациите, разработва авторски уроци и като истински наставник не само обучава, но и мотивира младите хора, споделя опита си, създава атмосфера на уважение и растеж.
Направление „Изкуство и спорт“: Любомир Панайотов, учител по музика в ОУ „Ангел Кънчев“ - вдъхновяващ музикален педагог, който съчетава традиционни похвати с модерни технологии и артистични изяви. За него музиката е езикът на духа. Панайотов работи активно за формиране на музикална култура, слух и ритъм у децата, като активно използва дигитални платформи, мобилни приложения и съвременни интерактивни инструменти.
Направление „Професионално образование“: Любка Георгиева, учител по икономика в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ - специалист в областта на икономиката и предприемачеството. Преподава чрез реални казуси и разработка на бизнес планове, което мотивира учениците да мислят критично и практично. Стилът на преподаване на Георгиева е динамичен и интерактивен.
Направление „Директори и заместник-директори“: Таня Томова, заместник-директор по учебната част в ПГ „Св. Патриарх Евтимий“ - опитен лидер в образованието с дългогодишен стаж. Личният й стил на преподаване е динамичен, интерактивен, ориентиран към нуждите на учениците. Томова управлява с визия, насочена към иновации, професионално развитие и ефективни партньорства.
Направление „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и педагогически съветници“: Ани Петкова, училищен психолог и учител по география, икономика и философия в ПГ „Св. Патриарх Евтимий“ - съчетава експертност в психологията и педагогиката. Според нея добрият учител обяснява, отличният – вдъхновява, а психологът – помага да намериш себе си. Петкова насърчава учениците да осъзнават силните си страни, работи активно с ученици, родители и учители за добър училищен климат и ученическо самоуправление.
Направление „Учители наставници“: Мариана Дафчева, главен учител в ДГ „Никола Вапцаров“ - утвърден наставник и авторитет в предучилищното образование. Тя разработва авторски ситуации и дидактични игри, подпомага младите учители чрез наставничество и методически сбирки. Дафчева участва в национални програми за иновации в детските градини и работи успешно със семейството, като партньор.
Сдружението на Директорите в средното образование в Република България предлага своите номинации за званието „Директор на годината” 2025 г.:
- Антония Русева, директор на ДГ „Дружба“ от 17 години. Със своята страст и енергия, тя създава приятна образователна среда, която стимулира и запалва искрата на любознателност у децата. Русева е истински иноватор. Работи по много европейски и национални проекти и програми.
- Ели Аврионова, директор на ПГ „Св. Патриарх Евтимий“ от 6 години. Със своя хъс за работа и неизчерпаема енергия, тя вдъхновява и мотивира както учениците, така и целия педагогически екип. Въвежда иновативни практики в обучението с насоченост към екологията и използването на изкуствения интелект в обучението. Учениците от училището се включват в редица състезания и конкурси, на които печелят призови места.
Всяка година културните институции дават своите предложения за награждаване на дейци на културата по повод 24-ти май. Ето и тазгодишните номинации:
- Исторически музей – Асеновград:
Надя Янкова, уредник в Отдел „Етнография” в музея. Организатор е на множество самостоятелни и съвместни изложби. Включва се активно в експозиционната, образователната, популяризаторската и проучвателната дейност на Историческия музей. Надя Янкова популяризира традиционните български обичаи с работилници, открити уроци и различни оригинални идеи. Предложената от нея образователна инициатива „Мисия Уредник”, заслужи националната награда „Наследство” на Сдружение „Български музеи”.
Веселина Пашалиева, художествен ръководител на Музейна музикална школа към музея. Основен приоритет на школата й е съхраняването на нематериалното културно наследство и възпитанието на децата в родолюбие и изграждане на музикално-естетически вкус. В репертоара на школата са включени народни, възрожденски, патриотични песни и съвременна българска музика.
- НЧ „Св. преп. Паисий Хилендарски”:
Любомира Петрова, артист-хорист в Държавна опера - Пловдив и вокален педагог по поп и оперно пеене към читалището. Нейни възпитаници са участвали и печелили редица национални и международни фестивали и конкурси. Творческата й биография включва участия в Женския камерен хор при АМТИИ, Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев” и класическото дуо „Доминанто”. Взима активно участие в живота на читалището и града.
- НЧ „Родолюбие“:
Ина Паришева, музикален педагог и художествен ръководител на Вокална школа „Родолюбие“ към читалището. Тя има изключителни заслуги в областта на вокалното изкуство и усъвършенстване на певческия талант на децата.
- Център за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) „Васил Левски”:
Христина Анастасова, преподавател по народно пеене в центъра. С учениците си печели престижни награди от участия в международни, национални и регионални фестивали и конкурси, в които участва. Наградена е с диплом за „Изключителен принос в областта на музикалното изкуство“ за съхраняване и популяризиране на българския фолклор. Удостоена е със званието „МАЕСТРО“.
Росен Борисов, старши учител и хореограф в центъра. Бивш артист-танцьор в ансамбъл „Тракия”. Неговите възпитаници от групите по народни танци печелят призови места, дипломи и награди от престижни национални и регионални конкурси и фестивали. Децата под негово ръководство представят достойно себе си, ЦПЛР и Асеновград. Съставът е удостоен с почетна грамота за „Изключителен принос в областта на музикалното и танцово изкуство“.
***Даниела Манолова*** - певица, композитор и вокален педагог. В периода от 1993 г. - 2002 г. работи в Центъра за работа с децата (ЦРД). За 9 години тя оставя ярка следа в културния живот на асеновградчани. Стотици деца минават през Детската вокална студия „Амбелино“. Издава 3 албума с детски песни, които продължават да се пеят от децата на България и до днес. Дани Манолова и вокална студия Амбелино оставят за асеновградчани любимата „Песен за Асеновград”, която звучи на всеки празник на града. 2 нейни песни с „Амбелино“ са в учебниците по музика за III и VI клас.