На тържествена церемония по повод 24 май Димитровград отличи най-изявените си учители, културни дейци и ученици. Стотици ученици, учители и граждани се стекоха на централния площад в града на общоградското честване на празника. На 24 май традиционно община Димитровград връчва най-високите отличия в областта на образованието и културата. Те се дават за принос в развитието, утвърждаването и обогатяването на духовния живот на общината. Кметът на общината и председателя на общински съвет връчиха плакети, грамоти и парични награди на наградените учители и културни дейци.
Приветствени слова по повод празника отправиха кмета на общината Иво Димов и председателя на Общински съвет Гергана Кръстева.
„Запазете ентусиазма, вдъхновението и дръзновението, с което градите устоите на българщината! Честит празник на знанието!“, се обърна към множеството на площада в своето слово кметът Иво Димов.
Поздравления към присъстващите по повод празника отправи и председателя на Общински съвет Гергана Кръстева.
“Днес празнуваме светлината, светлината на знанието, на българската писменост и духовност!“, каза в обръщението си Гергана Кръстева.
Носители на престижните почетни отличия „Учител на годината” в областта на образованието са:
Бистра Жекова „Учител на годината” за 2025 година за „Цялостен принос за развитие на образованието и престижа на Общината с дълготраен характер”.
Бистра Жекова е главен учител, преподавател по български език и литература в ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ като целият й педагогически стаж е в езиковата гимназия. Тя се доказва като професионалист с отговорно и творческо отношение към учениците, колегите и цялата общност в Димитровград. Постижения на нейни ученици през годините са класирания на Националния кръг на състезанието по български език и литература „Любословие“; първа награда за клуб „Млад журналист“ на XI Областния форум на клубовете за извънкласна дейност в област Хасково; организиране и провеждането на първото издание на Националната младежка литературна конференция „Пеньо Пенев“ с участието на клуб „Млад журналист“, проведена в рамките на традиционните Дни на поезията; През 2019г. ученик на госпожа Жекова е финалист в заключителния Национален кръг на състезанието по български език и литература „Стъпала на знанието“, а през 2022г. шестима нейни ученици от 12. клас са класирани на Областния кръг на олимпиадата по български език и литература. От постиженията се откроява и активната работа на г-жа Жекова в извънкласните клубове, с които постига допълнителна ангажираност на учениците към учебния процес и създаване на умения за творческо изразяване – това са клуб „Знаем ли български език“, клуб „Млад журналист“, театрално студио „Selfie“, а през настоящата учебна година и в клуб “Човекът и светът в литературата“, както и активната й дейност по проекти. През 2022г. Градска библиотека „Пеньо Пенев“ – Димитровград награди БистраЖекова с приза „Посланик на библиотеката“ за съпричастност с дейността на Библиотеката. Бистра Жекова се е утвърдила като изключителен педагог и професионалист през годините и допринася за издигането на престижа на училището и община Димитровград.
Катя Чалъкова „Учител на годината” за 2025 година в направление „Природо-математически науки”
Катя Чалъкова е старши учител по математика в ПМГ „Иван Вазов“ и председател на Съюза на математиците в България - секция Димитровград, която организира всички състезания от математическия календар в общината от 2002г. Професионалната ѝ кариера е свързана с постоянно развитие и самоусъвършенстване. Многобройни са престижните класирания и постижения на ученици под ръководството на госпожа Чалъкова, завоювани на национални и международно състезания от областта на математиката. Само малка част от тях са: 1994 година, Международен ден на математиката в гр. Бенцхайм, Германия; 2005 година математическо състезание на английски език в гр. Измир, Турция; През 2007, 2010 и 2011 година нейни възпитаници печелят призови места от Международния конкурс „Математика и проектиране”, организиран от Академията за социално управление – Москва, Факултетът за глобални процеси и Институтът по математика и информатика при Българска академия на науките. Проектът „Приложението на информационните технологии в математиката” е разработен с научния ръководител г-жа Катя Чалъкова, а проектът за дистанционна работа по математика „Mathagascar”, разработен под нейно ръководство, печели първо място; През 2011 година на Международното математическо състезание ΑΙΤΜΟ, Южна Корея отбор на ученици от VI и VII клас представя община Димитровград. Госпожа Чалъкова е ръководител на отбора и провежда подготовката на учениците. От 2014 до 2025 година община Димитровград има представителни отбори по математика на финалния етап на конкурса „Математика без граници“. Всяка година именно госпожа Чалъкова участва в подготовката на част от отборите, които винаги се класират в челната тройка. Госпожа Катя Чалъкова има признанието на своите възпитаници, колеги и родителската общност. Личности като нея защитават социалния статус на цялото учителско съсловие.
Пламена Любенова „Учител на годината“ за 2025 в направление „Предучилищно и училищно образование”.
Пламена Любенова е старши учител по компютърно моделиране в Основно училище „Пенчо Славейков”. Цялостната дейност на госпожа Любенова като учител показва висок професионализъм, новаторство и ангажираност при работата с ученици в класни и извънкласни дейности. Няколко поредни години Пламена Любенова демонстрира изключителни резултати и класира не малък брой ученици за областния кръг на състезанието по компютърно моделиране. Четирима от тях заема призовите първи четири места в областта. Квота за достигане до националния кръг на състезанието за област Хасково е двама ученици, като и двамата са възпитаници на г-жа Любенова и ще представят областта на национален кръг. Този забележителен успех затвърждава г-жа Любенова като един от най-изявените преподаватели в областта. С постъпването си в училището започва активна дейност в общинска програма „Димитровград на младите“ , където участва в изготвянето и реализирането на проектите „Стани от компютъра, качи се на колело“, „Be cool, be save” и „Ателие талантливи доброволци“. Професионалната дейност на Пламена Любенова допринася за издигане на престижа на училището и община Димитровград.
Тодор Тодоров „Учител на годината” за 2025 година в направление „Хуманитарни науки”.
Тодор Тодоров е старши учител по история и цивилизации и гражданско образование В ПЕГ „Д-р Иван Богоров“. Учебният процес, осъществяван от господин Тодоров, се отличава с интензивност и ефективност. Поставените цели реализира с умел подбор на разнообразни форми и методи, чиито актуалност и адекватност изграждат мотивация у учениците. Той се ръководи от стремежа да се усъвършенства и развива непрекъснато, ползвайки се от нови технологии, пособия и похвати, като по този начин не само постоянно повишава професионализма си, но се превръща в увличащ пример за колеги и ученици, с които си партнира често при работата по многобройни проекти. Възпитаниците на господин Тодоров са показвали през годините и продължават да постигат отлични резултати на състезания и конкурси. Безспорно е лидерството му на национално ниво в областта на гражданското образование. През 2024 г. учениците на г-н Тодоров разработват и реализират поредица от проекти. Част от тях са - „Подай ръка на живота“ ,„Дари кръв-спаси живот!“. Тодор Тодоров се е утвърдил сред колеги, ученици и родители, като отлично подготвен специалист, новатор и ангажиран общественик.
Александър Дафинов „Учител на годината“ за 2025г. в направление „Физкултура и спорт“.
Александър Дафинов e учител по физическо възпитание в ОУ „алеко Константинов“. Той непрекъснато обогатява своята подготовка, участва в множество квалификационни курсове и обучения. Поддържа контакти с водещи учители, треньори и личности в областта на спорта и физическото възпитание. Участва в национални научни конференции в НСА „В. Левски“, свързани със споделяне на добри практики и опит в сферата на ФВС. Господин Дафинов е ръководител на отбор в областта на спорта при реализиране на дейности по НП „Заедно в изкуствата и в спорта“. Треньор е на училищните отбори по волейбол, лека атлетика, бадминтон и баскетбол, участващи всяка година в Ученическите спортни игри. От 2023 г. е председател и треньор в спортен клуб по бадминтон „Вапцаров“. Господин Дафинов има отлична научна, педагогическа и методическа подготовка. Полага системни грижи за повишаване на квалификацията си, обича работата си и децата, не щади силите си и докрай се раздава във всичко, което прави. Затова и учениците му отвръщат с любов и признателност. Александър Дафинов е личност, човек, гражданин, педагог, който допринася за издигане на престижа на училището и община Димитровград.
Георги Георгиев „Учител на годината” за 2025 година в направление „Професионално образование”.
Георги Георгиев е дългогодишен преподавател по професионална подготовка в направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ в ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. През годините е преминал множество обучения, активно участва в реализирането на дуалната форма на обучение на учениците от направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“. Многобройни отлични представяния на ученици под ръководството на господин Георгиев в регионални и национални кулинарни състезания, конкурси, фестивали: „Магията на кухнята“, „С гозбите на дедите ни“, „Празник на баницата“, „Празник на тиквата“, Национално състезание „Най-добър млад готвач, сервитьор, хлебар, сладкар и аниматор“. Господин Георгиев организира открити кулинарни уроци, провежда дейности в училищна STEM среда – „Моят ресторант е моята лаборатория“ – работа с 3D принтер за шоколад, конвектомат и други.
Тази година Община Димитровград отличи един от най-активните си дейци на културата – в областта наизобразителното изкуство.
„Деец на културата” за 2025 година бе присъдена на скулптора Гроздан Грозев.
Гроздан Грозев е творец с уникален талант, широк творчески диапазон и активен общественик. Автор на бронзови и мраморни пластики, архитектурни декорации и дизайн. Гроздан Грозев е завършил едно от най-престижните художествени училища в гр. София със специалност „Керамика”. Впоследствие учи скулптура в Перуджа, Италия. Завършва духовната академия в София със специалност „Християнско изкуство”. Изявен автор с множество участия в страната и в чужбина. Негови творби са показвани на изложби в София, Варна, Бургас, Пловдив, Созопол и други български градове. Произведенията му са радвали публиката в Унгария, Хърватска, Черна Гора, Сърбия и други. Работил с една от известните галерии в Аделаида, Австралия, Гроздан Грозев често е канен да участва в пленери и симпозиуми по каменоделство и скулптура в Израел, Монако, Франция, Австрия, Румъния, Турция и България. Години наред работи за най-значимия италиански арт-институт Фондация „Антонио Канова“. Творбите му са притежание на български и чуждестранни колекционери в Испания, Франция, Австрия, Италия, Унгария, Македония, Румъния, Украйна, Турция, Израел и САЩ. Гроздан Грозев е доказан творец, оставил своя отпечатък върху културния живот на града. Заради приноса си в развитието на културата и за ролята му на културен посланик на страната ни по света той е удостоен с наградата „Деец на културата“ за 2025 година.
Община Димитровград отличи на сцената и най-изявените и отличени дванадесeтокласници, които със успехите и постиженията си спечелиха уважението на своите преподаватели и съученици. Те получиха от кметана общината грамоти за постигнати образователни успехи, издигане авторитета на училището и община Димитровград.
Данадесетокласничката от ПМГ „Иван Вазов“ Александрина Кузева бе отличен с грамота „За постигнати високи образователни успехи, издигане авторитета на училището и община Димитровград”. Александрина е един от най-изявените ученици, показала впечатляващи резултати при участие в национални и международни образователни и младежки програми и проекти, постигнала значими постижения за целия четиригодишен период на своето обучение – отличен успех, устойчиви знания и компетентности, необходими за съвременната реализация на младите хора, изявени обществени интереси, висок морал и безупречна етика. Тяе удостоена и с приза „Ученик – символ на гимназията” за 2025 година от своето училище.
Възпитаникът на ПЕГ „д-р Иван Богоров” Веселин Димов, носител и на приза „Богоровска стипендия“ за изключителни академични успехи, последователност и активна ангажираност в учебния процес. Веселин поддържа отличен успех 6.00 за всяка една учебна година от 8. до 12. клас, демонстрирайки постоянство, дисциплина и висока мотивация. През всички гимназиални години той участва и се класира на областно ниво в редица олимпиади и състезания в различни дисциплини – български език и литература, английски език, математика, физика и астрономия, история и цивилизации и други. Веселин се отличава не само с резултатите си, но и със своята целеустременост, култура на поведение и готовност да представлява училището достойно във всяка академична инициатива. Той е пример за подражание сред своите връстници.
Общоградското честване на Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност започна с
Шествие на училищата, водени от Забавно-духов оркестър и деца от ОЦТИ "Галаксико" с букви от азбуката, деца с венци от СУ „Л.Каравелов”, хор и мажоретки от ОУ „П.Славейков”. Празничното шествие премина по централната пешеходна алеята и се отправи към сцената на пл.”България”. С ефектна композиция Мажоретен състав от ОУ „П.Славейков” с ръководител Миглена Бинева и децата от ОЦТИ „Галаксико“ с ръководител Тихомир Митев приповдигнаха духа на присъстващите с изпълненията си на хореографии върху „Тих бял Дунав” и „Това е България“. Официалната церемония започна с химна на празника "Върви, народе възродени!" в съвместно изпълнение на хор "Славейковци" и Забовно-духов оркестър с диригент Димитър Митев.
Първокласниците Даниел Михайлов и Виктория Крумоваот ОУ „Пенчо Славейков” поздравиха събралото се множество със рецитал на стихотворенията „Букви” на Симеонка Тихова и „Учителят” от Николай Димов.
Образованието в Община Димитровград
В община Димитровград има осем основни училища, едно обединено и едно средно училище, две профилирани и една професионална гимназии, в които се обучават близо 4200ученици от I до XII клас. Всяко училище в общината се отличава със специфичен облик, традиции и иновативни дейности.
В община Димитровград има 7 детски градини, разположени в 18 уютни сгради. В тях се отглеждат, възпитават и обучават близо 1200 деца на възраст до 7 години. С високия си професионален опит, педагозите от детските градини на общината са на едно от първите места по степен на предучилищна подготовка на децата в Област Хасково.