Активност, тайни записи, затишие... Тече ли и сред българските европрокурори „прегрупиране“

Теодора Георгиева замлъкна. Както и атаките срещу нея

Какво става с обвинението на Владимир Малинов от Европейската прокуратура за „Чирен“?

Никой не знае.

Вече почти два месеца, откакто се появи информацията (24 март), че Малинов бил призован в българския офис на ЕП, за да му бъде предявено обвинение. Процесуално това означава, че той вече е придобил в предходен момент качеството на обвиняем, което става неприсъствено със самото изготвяне на съответното постановление за привличане като обвиняем, и се призовава, за да бъде запознат с въпросното постановление и да научи в какво го обвиняват.

След като се разбра, че тогава не отишъл, защото бил в болница, повече нищо по този случай не стана ясно.

Не може да има никакво разумно обяснение как лице на висша пубична длъжност, чието местонахождение е добре известно и което дори се явява на изслушвания в парламента, не може да бъде призовано толкова време от ЕП, за да му бъде предявено постановление за привличане.

Или такова вече няма в правния мир?

Или никога не е имало?

Или нещо много активно се работи, но просто никой не знае?

Или цялото разследване е поставено „на трупчета“, докато тече вътрешната проверка на българския европейски прокурор Георгиева за предполагаеми нарушения по същото това разследване?

Никаква информация няма нито за тази вътрешна проверка, нито за започналата проверка на Градска прокуратура за записите на Георгиева с Петьо Еврото, която трябваше да установява дали са автентични и да изяснява твърденията за подкупи и влияние по дела.

„П.П. и лице, за което се твърди, че е действащ магистрат“. Прокуратурата разследва видео на Петьо Еврото

Георгиева, която за кратко се препозиционира с открити критики към българските власти за саботиране на дейността на ЕП и отправи медийни (но не и институционални) обвинения към Делян Пеевски, с което си спечели мнозина поддръжници сред така отчаяно търсещото своя положителен герой в правоохранителните институции българско гражданско общество, замлъкна. Както и атаките срещу нея.

Междувременно българският офис на ЕП се управлява от доскорошната дясна ръка на Георгиева Димитър Беличев. Там нещата са спокойни и влизат в известното ни допреди няколко месеца обичайно русло. От вчера например има медийна информация за акция на ЕП и ГДБОП в Сандански, при която четирима души били задържани „във връзка с разследване за злоупотреби с еврофондове“ (сякаш може да е за нещо друго). Но еврофондове за какво не е ясно. Понеже в Сандански няма тролеи, може би иде реч за кокошки.

От външна страна поне, към момента по всичко изглежда, че наблюдавахме нещо като „прегрупирането“, което се случи и в българската прокуратура през 2023 г. (по израза, използван от Борислав Сарафов в разговор с Иван Гешев, който „бе изпуснат“ публично - бел. ред.). Кратковременна активност, вадене на скелети от гардероба, тайни записи, институционални и медийни атаки, безпрецедентни публични изявления, явен политически контекст... и накрая пълно затишие.

---

Бел. ред.: Текста на Адрей Янкулов, бивш прокурор, а сега част от екипа на Антикорупционен фонд, препубликуваме от фейсбук профила му с негово съгласие. Заглавието и подзаглавието са на Клуб Z.

 

 

Източник: ClubZ

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини