Достатъчният сън не гарантира здравето на сърцето, без да се спазва редовен режим на сън
Хората с нередовен сън имат 26% по-висок риск от сериозни сърдечно-съдови събития – включително инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност – дори ако спят препоръчителния брой часове. Редовността на съня може да е също толкова важна, колкото и продължителността му: лягането и събуждането в еднакви часове е свързано със значително по-добри резултати за здравето на сърцето. Ново проучване установява ясна връзка между редовността на съня и ридка от сърдечно-съдови заболявания.
Дори и да спите достатъчно като цяло, непостоянните часове за лягане и събуждане може да изложат сърцето ви на сериозен риск. Международно проучване показва, че хората с нередовен сън са изправени пред значително по-висок риск от инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност, независимо дали спят препоръчителните седем до девет часа всяка нощ.
Изследването, публикувано в Journal of Epidemiology and Community Health, е проследило над 72 000 възрастни в продължение на близо осем години и е открило, че тези с най-хаотични модели на сън имат 26% по-висок риск от сериозни сърдечно-съдови събития в сравнение с хората, които поддържат редовен режим на сън.
Те също така те установяват, че препоръчителното количество сън не предпазва хората с нередовен сън от сърдечни проблеми. За милиони хора, чиито работни графици, семейни отговорности или навици на живот водят до непостоянен сън, това може да е сигнал да се обърне внимание към един досега недооценен рисков фактор за сърцето.
Изследователи от институции, включително Детската болница към Изследователския институт на Източно Онтарио и Университета в Сидни, са използвали данни от британската биобанка, анализирайки информация от 72 269 възрастни на възраст 40-79 години, които са носили акселерометри на китката си в продължение на една седмица, за да се измерят точно моделите им на сън.
Екипът е изчислил „Индекса на редовност на съня“ (SRI - Sleep Regularity Index) на всеки участник – мярка, която отчита ежедневната последователност в времето за лягане, времето за събуждане, продължителността на съня и събужданията по време на сън.
SRI се оценява от 0 (напълно произволни времена на сън и бодърстване) до 100 (перфектно последователни модели на сън). Участниците са разделени в три групи: тези с редовен сън (SRI над 87,3), умерено нередовен сън (SRI между 71,6 и 87,3) и нередовен сън (SRI под 71,6).
След като са проследявали участниците средно за 7,8 години, изследователите са документирали 4887 големи нежелани сърдечно-съдови събития (MACE - major adverse cardiovascular events) – мярка, която включва инфаркти, инсулти и сърдечна недостатъчност. Дори след отчитане на множество фактори като възраст, физическа активност, диета, тютюнопушене, консумация на алкохол и съществуващи здравословни проблеми, резултатите са останали точни.
Сърдечни рискове и нередовен сън
Хората с нередовен сън са имали 26% по-висок риск от MACE събитие в сравнение с хората, които спят редовно. Дори тези с умерено нередовен сън са показали 8% повишен риск. Тази връзка е била особено силна при сърдечна недостатъчност, като хората с нередовен сън са изправени пред 45% по-висок риск в сравнение с хората, които спят редовно.
Изследователите са разгледали и комбинацията от редовност на съня и неговата продължителност. Според общоприетото схващане, стига да спите достатъчно, някои нередовности нямат значение. Тези данни показват, че това може да не е така.
Хората с нередовен сън са изправени пред повишен сърдечно-съдов риск, дори ако са спали препоръчителните 7-9 часа (за възрастни под 65 години) или 7-8 часа (за тези на 65 и повече години). Докато достатъчният сън частично компенсира риска за умерено нередовния сън, той не помага на тези с най-непостоянни модели.
Връзката между нередовния сън и сърдечно-съдовите проблеми изглежда следва модел на доза-реакция. Това означава, че колкото по-нередовен е сънят ви, толкова по-висок е рискът. Изследователите обаче са определили праг: резултат по SRI от поне 77,1 е свързан с 15% намаление на сърдечно-съдовия риск, докато средният резултат от 80,8 корелира с 18% намаление на риска.
Защо нередовният сън вреди на сърцето
Какво обяснява тази връзка? Когато моделите на сън варират значително, това причинява циркадно разстройство, което по същество нарушава вътрешния часовник на тялото. Това нарушение може да доведе до различни физиологични промени, които натоварват сърдечно-съдовата система.
Тези нарушения могат да доведат до проблеми с глюкозния и липидния метаболизъм, инсулинова резистентност и повишена активация на симпатиковата нервна система, всички фактори, които допринасят за сърдечно-съдови заболявания.
Нередовните модели на сън са били по-често срещани сред определени групи в проучването. Хората, които са съобщавали за проблеми с психичното здраве, тези, които приемат лекарства за холестерол, диабет или кръвно налягане, и хората, работещи нощни смени, по-често имат нередовни модели на сън. Пушачите също така са склонни да спят по-рядко в сравнение с непушачите.
Препоръките относно продължителността на съня стават все по-чести през последните години, като Американската сърдечна асоциация дори добавя продължителността на съня към своите показатели за сърдечно-съдово здраве през 2022 г., но на редовността на съня не се обръща много внимание.
За тези, които искат да подобрят редовността на съня си, експертите предлагат поддържане на постоянен график за сън (дори през уикендите), установяване на релаксираща рутина преди лягане и създаване на благоприятна за съня среда. Колко редовно спим може да е също толкова важно, колкото и колко дълго спим – и, за ваше добро, придържането към редовните часове за лягане може да е по-важно, отколкото сме си мислили преди.
Справка: Sleep regularity and major adverse cardiovascular events: a device-based prospective study in 72 269 UK adults
Jean-Philippe Chaput, Raaj Kishore Biswas, Matthew Ahmadi, Peter A Cistulli, Shantha M W Rajaratnam, Wenxin Bian, Marie-Pierre St-Onge, Emmanuel Stamatakis; Journal of Epidemiology and Community Health 2025;79:257-264.
https://doi.org/10.1136/jech-2024-222795
Източник: Sleeping 8 Hours Every Night Can Actually Worsen Your Heart Health — If You’re Doing This, StudyFinds Staff