Според ново изследване един естествено срещащ се в организма хормон може да е ключът към справяне с едно от най-разпространените чернодробни заболявания в света.
Учените са открили, че фибробластният растежен фактор 21 (FGF21) може да обърне метаболитния дисфункционален стеатохепатит (MASH - metabolic dysfunction-associated steatohepatitis) чрез сложна координация между мозъка и черния дроб.
Стеатозата на черния дроб или стеатохепатитът е възпаление на черния дроб, причинено от натрупване на мазнини. Това може да доведе до увреждане на чернодробните клетки и развитие на фиброза. Ако увреждането прогресира, то може да доведе до цироза, което представлява сериозно състояние.
MASH засяга милиони хора по света и е прогресивната форма на метаболитната дисфункция, свързана със стеатозна болест на черния дроб (MASLD), която засяга приблизително 40 % от възрастните в световен мащаб. Въпреки разпространението му, възможностите за лечение остават ограничени.
Новото проучване, публикувано в Cell Metabolism и ръководено от изследователи, сред които Джеси П. Роуз (Jesse Rose) и Матю Потхоф (Matthew J. Potthoff), предоставя изключително важни данни за начина, по който FGF21 работи в борбата с това състояние. Техните открития разкриват механизъм с двойно действие, който би могъл да послужи за по-ефективно лечение на пациентите, страдащи от това все по-често срещано чернодробно заболяване.
„Доказваме, че благоприятните метаболитни ефекти на FGF21 за обръщане на MASH се предават чрез различни механизми за независимо понижаване на нивата на триглицеридите и холестерола в черния дроб“, отбелязват изследователите в своята статия.
Проучването установява, че FGF21 действа по два различни пътя. Първо, той подава сигнали към глутаматергичните неврони в централната нервна система, което стимулира намаляването на триглицеридите в черния дроб и обръща фиброзата. Второ, той действа директно върху чернодробните клетки (хепатоцити), за да намали нивата на холестерола.
Използвайки моделни мишки с предизвикана от диета MASH, изследователският екип открива, че прилагането на FGF21 значително подобрява здравето на черния дроб по множество начини. Лечението е намалило нивата на триглицеридите и холестерола в черния дроб, намалило е маркерите за увреждане на хепатоцитите и е обърнало отлагането на колаген, което характеризира чернодробната фиброза.
Интересно е, че връзката между мозъка и черния дроб се оказва от съществено значение за ефективността на FGF21. Хормонът повишава симпатиковата нервна активност на черния дроб, което потиска способността на черния дроб да създава нови мазнини чрез процес, наречен de novo липогенеза. Когато изследователите блокират тази връзка между мозъка и черния дроб, FGF21 губи способността си да намалява нивата на триглицеридите.
Откритието, че FGF21 влияе върху нивата на холестерола в черния дроб, изненадва изследователите, тъй като предишни проучвания предполагаха, че хормонът не подава сигнал директно към хепатоцитите. Това проучване обаче установява, че FGF21 стимулира придвижването на холестерола от черния дроб в жлъчката, като увеличава експресията на транспортните протеини ABCG5 и ABCG8.
Откритията идват в критичен момент, тъй като MASH представлява нарастващ проблем за общественото здраве. Състоянието се характеризира с прекомерно отлагане на липиди в черния дроб, което може да прогресира до възпаление, смърт на хепатоцитни клетки и фиброза. Тези промени увеличават риска от цироза, чернодробна недостатъчност и хепатоцелуларен карцином, ако не се лекуват.
Д-р Потхоф и колегите му отбелязват, че MASH е обратимо състояние преди настъпването на цирозата, което го прави „критичен етап, към който може да се насочи фармакологичната интервенция“.
Изследването има значителни последици за разработването на лекарства. Няколко аналога на базата на FGF21 вече са показали обещаващи резултати в клинични изпитвания за човешки MASLD и MASH. Например еднократното седмично прилагане на efruxifermin (двувалентен FGF21-Fc фюжън протеин) или Pegozafermin (гликопегилиран аналог на FGF21) подобрява чернодробната фиброза при пациенти с биопсично потвърдена MASH.
Въпреки това новите познания относно двойния механизъм на действие могат да помогнат за усъвършенстване на тези терапевтични подходи. Разбирането, че FGF21 действа както по мозъчни, така и по чернодробни пътища, може да доведе до по-целенасочено лечение с по-малко странични ефекти.
Изследователският екип предупреждава, че макар откритията им при мишки да са обещаващи, са необходими допълнителни проучвания, за да се потвърди дали същите механизми се прилагат и при хората. Освен това остават въпроси за това как различните дози FGF21 могат да повлияят на хепатоцитната и невроналната сигнализация и дали специфичното действие на симпатиковата нервна активност към черния дроб е необходимо за опосредстваното от FGF21 обръщане на MASH.
Независимо от това, изследването предоставя ценен поглед върху това, което авторите определят като „обещаваща фармакологична цел за лечение на MASH“, давайки надежда на милиони хора, засегнати от това все по-често срещано чернодробно заболяване.
Справка: FGF21 reverses MASH through coordinated actions on the CNS and liver; Jesse P. Rose, Matthew J. Potthoff et al; Cell Metabolism 13 May 2025; https://doi.org/10.1016/j.cmet.2025.04.014
Източник: Dual Action Hormone Shows Promise in Reversing Fatty Liver Disease; University of Oklahoma