Две жалби срещу прекратения търг за сондажите в „Чирен“

Двата консорциума с международни партньори, участвали в прекратената от „Булгартрансгаз“ поръчка за прокарването на три плюс три нови експлоатационни сондажа в газохранилището край Чирен, са подали жалби в Комисията за защита на конкуренцията срещу елиминацията им от държавния газов оператор. Изцяло българският участник, чиято оферта бе с най-висока цена и над прогнозната стойност на търг – 109 млн. лв. и също бе отстранен, не е обжалвал.

Едната претенция срещу решението на комисията на „Булгартрансгаз“ е на „Дивиком Тексас дрилинг 2025“, в което 30 на сто държи фирмата „СА.И.Е“, свързвана с енергийния бизнесмен Христо Ковачки, 40% са на румънската „Фораж Сонде“, 10% - на румънския клон на австрийската „Хабау“, а 20 процента са на американската „Дивиком Тексас“. Този консорциум бе отстранен още на ниво техническа оферта. До отваряне на нейната ценова оферта не се стигна, тъй като комисията на възложителя „Булгартрансгаз“ е установила, че внесеното техническо предложение не отговаря на предварително обявените условия за изпълнение на поръчката. Това прави офертата неподходяща.

Другата жалба е на „Енергико Хюстън дрилинг“, в което 5 на сто са на „Енергико“ на един от бившите шефове на БТГ – Иван Дреновички, 70% са на дъщерната ѝ компания „Енергико инфраструктура“, 20 процента са на „Абилико“ - правоприемник на „Риск Инженеринг“, а 5 на сто – на американската „Хюстън дрилинг“. Този консорциум предложи по-ниската цена - 44 124 639.10 лв. без ДДС за пробиване на задължителните три сондажа, а общата с другите три е 102 374 060.53 лв. без ДДС, което бе под прогнозната стойност, търсена от „Булгартрансгаз“. Този кандидат обаче също бе отстранен, тъй като сумата за инвестиционното проектиране на сондажите надхвърля един процент от стойността на самото им изпълнение, което по изискванията на тръжната процедура ги елиминира.

Със същия аргумент от надпреварата е изхвърлен и третият участник - българската „Проучване и добив на нефт и газ“ (ПДНГ), част от групата „Химимпорт“, която предложи цена за задължителните сондажи от 53.580 млн. лв. без ДДС. Като се прибавят и други три, които са избираеми от общо шест, цената става 125.020 млн. лв. без ДДС.

Така и тримата кандидати бяха отстранени, а търгът прекратен.

Решението на „Булгартрансгаз“ обаче се обжалва само от „Дивиком“ и „Енергико“. Мотивите им още не са публикувани от Комисията за защита на конкуренцията, която също така още не е решила дали да образува производство по случая.

Ако това стане, газовият оператор няма да може да обяви отново поръчката, каквито намерения обяви след решението за прекратяването ѝ, а ще трябва да чака окончателното решение на антимонополния орган или на Върховния административен съд, ако казусът стигне дотам.

Това означава поредно забавяне на проекта за разширението на капацитета на газохранилището до 1 млрд. куб. м., след като до втората поръчка се стигна заради разтрогване миналия октомври на сключен договор с избрания победител в предишния търг за десет експлоатационни и три наблюдателни сондажа – „Главболгарстрой“.

С какви аргументи контрактът бе развален по взаимно съгласие така и не стана ясно, но се случи след започнало разследване от Европейската прокуратура по сигнал за промяна на технологията на сондиране след сключването на договора, която би спестила на изпълнителя 80-90 млн. лв. В хода на разследването българският европрокурор Теодора Георгиева обяви пред медиите, че има свидетелски показания за искани от името на депутата и лидер на ДПС – Ново начало Делян Пеевски отчисления от подизпълнителите. След тия разкрития и думите на Герогиева, че се чувства застрашена от Пеевски, тя бе отстранена от поста и срещу нея започна проверка.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини