За да няма спекулации с цената: Намаляват се задължителните газови запаси в ЕС

Намаляване на задължителните газови запаси в страните от Европейския съюз от сегашните 90 процента на 83 на сто, с възможност за 4 процента отклонение и още толкова, но без да падат под 75%, прие Европейският парламент в четвъртък с голямо мнозинство. Целта е да се облекчи напрежението на пазара на газ, тъй като спекулациите около съществуващата задължителна цел за 90 % запълване на запасите до 1 ноември всяка година водят до повишаване на цените за презареждане през лятото.

Приета беше също така препоръка към операторите на газохранилищата в Европа да се въздържат от съхранение на руски газ. Това важи и за България, където например миналата година фирма на руската „Литаско“ и бившия шеф на „Мулкойл“ у нас Валентин Златев не само имаше на съхранение риска газ в „Чирен“, но дори получи компенсации заради нагнетени на много високи цени количества суровина през 2022 г.

Възможните отклонение

Със сега одобрения законопроект Европарламентът прие предложението на Еврокомисията схемата за съхранение на природен газ, която трябваше да изтече в края на 2025 г., да бъде продължена до 31 декември 2027 г. Отклонението с 4 на сто от 83-процентното задължение са допустими при неблагоприятни пазарни условия, като прекъсване на доставките или високо търсене. Комисията може да увеличи това отклонение с до четири допълнителни процентни пункта, ако тези пазарни условия продължат.

Държавите членки обаче ще трябва да гарантират, че кумулативният ефект от гъвкавостта и дерогациите не води до намаляване на общите задължения за запълване на запасите под 75%.

Пълно ембарго върху руския газ „е необходимо и осъществимо"

Евродепутатите заявяват, че с оглед на продължаващата война на Русия срещу Украйна държавите членки трябва да се въздържат от съхранение на газ с руски произход. Европейският съюз трябва също така да наложи незабавни санкции върху вноса на руски газ, включително втечнен природен газ. Пълното ембарго е едновременно необходимо и осъществимо, добавят те.

„Много е важно, че Европа успя да защити своите граждани в ситуация, в която Русия използваше газа като средство за изнудване“, заяви докладчикът Борис Будка (ЕНП, Полша) по време на дебата. Парламентът иска „да осигури по-голяма гъвкавост и по-малко бюрокрация, но преди всичко да намали цените на газа в Европа“, добави той.

Предстоят преговори с полското председателство на Съвета за пълното приемане. Първият кръг от преговори е насрочен за 13 май.

 

Източник: Медиапул

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини