ЕС ще наложи екстра мита върху автомобили, самолети и бърбън от САЩ, ако преговорите с Тръмп се провалят

Брюксел планира да наложи допълнителни мита върху американски износ на стойност 95 милиарда евро (108 милиарда долара), ако текущите търговски преговори с екипа на президента Доналд Тръмп не постигнат резултати. Това отбелязва в свой материал Bloomberg.

Предлаганите ответни мерки ще засегнат предимно промишлени стоки, включително самолети на Boeing, автомобили, произведени в САЩ, и бърбън, който първоначално беше изключен. Новото предложение ще бъде предмет на консултации с държавите членки и други заинтересовани страни до 10 юни и може да претърпи промени преди финализирането му.

Разбивка на американските стоки, които потенциално ще бъдат засегнати от мерките на ЕС

  •     6.4 милиарда евро за селскостопански и хранителни продукти
  •     10.4 милиарда евро за самолети
  •     10.3 милиарда евро за авточасти
  •     2 милиарда евро за моторни превозни средства
  •     12.9 милиарда евро за химикали и пластмаси
  •     7.2 милиарда евро за електрически стоки
  •     12 милиарда евро за машини

Източник: Bloomberg. Данните са от източници от Европейската комисия

Списъкът на ЕС с продукти не уточнява какви нива на мита могат да бъдат наложени. Всяко решение относно ставките им и обема ще бъде взето след четириседмичната консултация и ще зависи от резултата от преговорите, според високопоставен служител на ЕС.

Европейската комисия започва преговори с американската администрация тази седмица и все още се стреми да намери „приятелско решение“ на митата на Тръмп. Очаква се представители на Комисията да представят на Вашингтон набор от възможности, включително идеи за намаляване на търговските и нетърговските бариери и насърчаване на инвестициите в САЩ, които биха могли да се превърнат в официални предложения.

Досега преговорите между двете страни са постигнали минимален напредък, като се очаква повечето американски мита да останат в сила. ЕС заяви тази седмица, че текущите търговски разследвания на Тръмп ще увеличат стойността на стоките на блока, изправени пред нови мита, до 549 милиарда евро.

Въпреки това председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС „остава напълно ангажиран с намирането на договорени решения със САЩ“.

„Вярваме, че могат да бъдат сключени добри сделки в полза на потребителите и бизнеса от двете страни на Атлантика“, каза тя в изявление.

„В същото време продължаваме да се подготвяме за всички възможности, а консултацията, стартирана днес, ще ни помогне да насочим тази необходима работа."

Освен предложените мита, Комисията ще проведе консултации със заинтересованите страни относно възможни ограничения на износа на ЕС за стоманен скрап и химически продукти за САЩ на стойност 4.4 милиарда евро, потвърждавайки доклад на Bloomberg от миналия месец. Такива мерки обикновено могат да бъдат приложени по различни начини, от квоти и лицензи до пълни забрани за определени стоки.

ЕС ще започне и дело пред Световната търговска организация срещу т.нар. „реципрочни“ мита на Вашингтон, временно определени на 10%, и допълнителното 25% мито върху автомобили и авточасти, тъй като ЕС счита, че тези мерки „явно нарушават основните правила на СТО“, заяви Комисията в изявление.

Тръмп се стреми да прекрои глобалната търговска система, заявявайки, че търговските дисбаланси на САЩ с останалия свят са доказателство за несправедливо отношение към страната му. Въпреки че тази политика включва предимно променливи тарифни ходове, американската администрация също преговаря за сделки, като Тръмп обяви споразумение с Великобритания в четвъртък.

Нарушаването на глобалната търговия от негова страна означава, че потокът от стоки също е изправен пред турбуленции. ЕС заяви в четвъртък, че ще следи за всяко пренасочване на стоки към блока, особено от Китай, което може да бъде резултат от митата на Тръмп, и ще продължи да работи за сключване на търговски споразумения с множество държави.

Новият списък с контрамерки на ЕС ще се добави към 21 милиарда евро американски стоки, вече засегнати от мита на ЕС в отговор на 25% мито на Тръмп върху износа на стомана и алуминий. Миналия месец ЕС се съгласи да отложи за 90 дни прилагането на тези мерки, след като САЩ намалиха т.нар. реципрочна ставка върху повечето износи на ЕС до 10% от 20% по време на преговорите.

Предложенията, обявени в четвъртък, са предназначени да адресират тези реципрочни мита и тарифите върху автомобили и авточасти.

Блокът може да предложи допълнителни мерки, ако Тръмп продължи с мита върху други сектори: президентът на САЩ е започнал разследвания, които биха могли да доведат до мита върху вноса на дървен материал, фармацевтични продукти, полупроводници, критични минерали и камиони.

Комисията заяви, че всички възможности са на масата в отговор на подобни ходове, като бъдещите мерки биха могли да засегнат американски услуги, опериращи в Европа, и да ограничат износа на определени стоки, както съобщи Bloomberg по-рано.

 

Източник: Медиапул

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини