По голяма част от плажовете в Поморие се появиха черни, мазни петна и топчета, някои от които вплетени в водорасли. Замърсяването е по-сериозно в сравнение с това отпреди два дни. Засега не е ясно дали става дума за мазут, нефт или друг нефтопродукт, както и какъв е източникът, съобщава БНР.
Очакват се проби и анализ. Официално съобщение се очаква от Областната управа в Бургас, където тази сутрин се състоя среща между институции и кметове от Черноморието.
Институциите твърдят, че такива замърсявания са редовни при бурно море, според данни от мониторинговите системи.
Плажната ивица на Поморие в събота бе почистена от мазутните петна. Петна обаче се появиха и на Каваците, което е петият плаж по българското Черноморие, на който изплуват мазутни петна през последните два месеца. От края на март институциите проверяват сигнали за петна от мазут в морето край Варна. Частично бедствено положение бе обявено във Варна заради замърсяването с мазут в началото на април.
През декември 2024 г. в Черно море се случи сериозен разлив на мазут, който продължава да оказва негативно влияние върху екосистемата и крайбрежните райони и през 2025 г.
Причини и мащаб на инцидента
На 15 декември 2024 г. два руски танкера от клас „Волгонефт“ попадат в буря в Керченския пролив – единият се разцепва, а другият засяда. В резултат на аварията в морето се изливат между 3 000 и 8 000 тона мазут. По информация на „Грийнпийс“, замърсената площ достига до 400 квадратни километра. Екологичната катастрофа се определя като една от най-значимите за региона през последните десетилетия.
Разливът води до мащабна смъртност сред морските животни. До края на януари 2025 г. са открити над 200 мъртви птици и около 70 делфина. Мазутът е покрил над 50 км от крайбрежието на Краснодарския край и още около 15 км от бреговата линия на Крим. Специалисти предупреждават, че възстановяването на морската екосистема ще отнеме години.
През март и април 2025 г. следи от мазут са открити по българските плажове. Във Варна замърсяването достига до градския плаж и района около Трета буна, а в Созопол мазут изплува на плаж „Харманите“. Отговорните институции реагират със сигнали от граждани и започват почиствателни дейности.
Експерти предупреждават, че мазутът, потънал на морското дъно, може да остане активна заплаха за флората и фауната в Черно море в продължение на години. Без сериозни и системни мерки за почистване и мониторинг, възстановяването на екосистемите може да отнеме десетилетия.