От фракцията на Доган настояваха изселници в Турция да получават такава, без изисквания за труд и стаж
Народното събрание отхвърли предложението на депутатите на Ахмед Доган да се създаде „пенсия за репресия“, от която да се възползват хората, които са били репресирани от комунистическия режим, защото са се противопоставяли на преименуването на българските турци и мюсюлмани.
Фракцията на Доган внесе промени в Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. С него се изменя Кодексът за социално осигуряване, като в него се добавя въпросната пенсия за репресирани. Тя ще се полага само при навършване на възраст за пенсиониране, без да се изисква трудова дейност и осигурителен стаж.
От ДПС-ДПС обясняват идеята с това, че в момента законът за репресираните предвижда добавки към пенсиите за пострадалите от режима, но има хора, които нямат право на пенсия и съответно не могат да се възползват от тези добавки. Затова депутатите на Догат предлагат добавката се трансформира в пенсия, а размерът, заложен досега в закона, да се увеличи средно с около 50 процента, което ще изисква да се предвидят допълнително 5 милиона лева в държавния бюджет.
Хасан Адемов от ДПС-ДПС, който е бивш социален министър, призна, че няма такъв осигурителен риск като репресия, както изтъкват социалните експерти. Той допусна, че ако законопроектът се приеме, на второ четене може да се преработи така, че да се намери по-приемлива правна формулировка – например, нещо от типа на паричните награди за спортисти и артисти, които периодично раздава парламентът.
От другата фракция в ДПС – „Ново начало“, обвиниха доганистите, че правят „евтин популизъм“. „Палачите предлагат да бъдат обезщетени жертвите, ама частично ... Репресираните, за които не се грижите, ще получат компенсации, справедливост и възмездие, но това няма да бъде от вас“, обяви Станислав Анастасов от ДПС-НН. По думите му, неговата формация ще подкрепи друг законопроект по темата, внесен от ГЕРБ-СДС. Той включва единствено увеличаване на съществуващите добавки.
Румен Христов от ГЕРБ-СДС, който е един от вносителите на въпросния законопроект, посочи, че герберите са се съобразили с мненията на социалното министерство и НОИ по темата. Той увери, че скоро нещо ще се направи за „тези страдалци“, както образно описа репресираните.
А при гласуването на законопроекта на ДПС-ДПС подкрепа му оказаха единствено 21 депутати от групата на ПП-ДБ.