Десет дни, а след това няма прошка! Ще се проверява системата BG-Alert

Системата BG-Alert, която бе създадена с идеята да има съвременен начин за предупреждение на гражданите за бедствия и аварии, отново е в окото на бурята. В сряда правителство и прокуратура, действайки в синхрон, настояха за проверка и план за подобряването ѝ. Главният прокурор Борислав Сарафов намекна за евентуални престъпления, а премиерът Росен Желязков даде 10 дни срок и се закани, че след това прошка няма да има.

Сарафов е изпратил на вътрешния министър Даниел Митов писмо с настояване за проверки на системата за предупреждение за бедствия BG-Alert. Формалният повод са последните земетресения в Турция, които бяха усетени и у нас.

Тогава в социалните мрежи се появиха твърдения, че системата е задействана, защото някои потребители са получили съобщения. От МВР обаче отрекоха и заявиха, че най-вероятно става дума за услуга, която функционира само при телефони с операционна система Android - Android Earthquake Alerts.

„За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради ведомствени или други съображения, не сработват, когато им е времето, мястото и поводът да сработват“, заяви Желязков.

Вътрешният министър Митов не присъстваше на заседанието на кабинета и премиерът се обърна към Александър Джартов, началник на главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в МВР:

„Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира която и да е система и всеки да си пази информацията за себе си. И няма как една система, която е изградена, да се окаже, че не са минали определени хора на обучение да работят с нея. И това не може да е извинение нито пред кметове, нито от областни управители, нито от отговорни лица, които са ангажирани с функционирането. Десет дни, колеги, след това няма прошка! Г-н Джартов, предайте на министъра!".
Данни за извършени престъпления

В писмото си Сарафов говори за тревога у обществото заради „състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението“. Той твърди, че трябва да се проверят координацията и взаимодействието между всички институции, имащи отношение към системата.

„Главният прокурор е изискал информация относно резултатите от проверката, включващи установени нарушения, предприети действия за отстраняването им и конкретни мерки за осигуряване на своевременна информираност на населението при рискове от бедствия. При наличие на данни за извършени престъпления евентуално виновните лица ще бъдат привлечени към наказателна отговорност“, посочва се в съобщението.

Гаф след гаф

BG-Alert функционира от края на 2023 г. Координацията се осъществява от главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в МВР.

Идеята при създаването ѝ бе да има съвременна система за предупреждение на гражданите при бедствия и аварии. Още преди тестовете ѝ обаче започнаха гафовете.

През ноември 2023 г. бе изпратено съобщение до част от абонатите, което трябваше да е само вътрешен тест за системата. От МВР се извиниха с обяснението, че става дума за човешка грешка.

Миналото лято, докато имаше пожари на много места в страната, пък се оказа, че системата не функционира, ако няма ток. Така в някои от застрашените от огъня населени места не получиха съобщение за евакуация.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини