40 години HIV

Първите случаи на СПИН са през 1981 г. За първи път 1 декември е отбелязан като Световен ден за борба със СПИН през 1988 година.

В момента над 43 216 000 души по света живеят с HIV, като само тази година над 1 540 000 са починали вследствие на усложненията на СПИН.

На Световния ден за борба със СПИН в "Аларма" от 21.30 ч.:

Какво се промени в света за 40 години; положението у нас по отношение на превенцията и лечението на HIV; митовете и фактите за вируса и болестта; тревожните тенденции на заразяване с HIV; нагласите на българите – данни от националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“; хапчето за предпазване от HIV; какво означава: „Неоткриваем HIV = Непредаваем HIV“ или „Н=Н“.

Петър Цинцарски – експерт в БЧК, сексологът доц. д-р Михаил Околийски – представител на СЗО за България, Елена Биринджиева – експерт в Център за сексуално здраве – коментират темата.

Евелина Славкова, социолог от изследователски център "Тренд", представя в звуковия файл Националното проучване „Какво мисли българското общество за HIV“, проведено между 19 и 26 ноември 2021 г.

През целия ден във всички населени места в страната, където има младежки клубове на БЧК, се провеждат информационни събития по повод Световния АнтиСПИН ден.

В кампания под мотото „Без лице, но с резултат“ доброволците на БМЧК-Пловдив разпространяват в социалните мрежи теми, свързани със сексуалното здраве сред младежите.

Доброволците на БМЧК-Перник отбелязват 1 декември с онлайн открит урок и дискусия в платформата ZOOM от 17 ч. От 14 ч. се раздават тематични информационни материали в централната част на града.

В София доброволците на БМЧК правят онлайн презентации на тема: „Превенция на рисковото сексуално поведение“ в платформата ZOOM и разпространяват кратки информационни материали по темата в социалните мрежи през целия ден.

Освен обичайното раздаване на презервативи и информационни материали в центъра на Габрово от доброволци на БМЧК, се провеждат и интерактивни игри, в които участниците трябва да познаят начините за заразяване с HIV, както и да разграничат митовете от фактите за болестта.

Доброволците на БМЧК-Плевен, заедно със студенти от МУ-Плевен, раздават флаери и презервативи и мултимедийна презентация във фоайето на Медицинския университет в града.

БМЧК-Бургас организира „Виртуално кафе“ – отворена дискусия "Да поговорим за HIV/СПИН" в 14 ч. на 01.12. в платформата ZOOM. В 18 ч. пред Община Бургас доброволци ще запалят огнена Червена панделка - символ на съпричастност със засегнатите от HIV по света.

БМЧК-Несебър правят презентация за ученици от СУ "Л. Каравелов", които са в присъствено обучение.

БМЧК-Враца раздава информационни материали в центъра на града, а информационни кампании за превенция на HIV се провежда сред учениците в училищата в града, и в с. Зверино, Козлодуй, с. Борован и Мездра.

Във Варна, Ямбол, Шумен, Русе, Монтана, Видин, Сливен младежите провеждат кампании и онлайн.

Доброволци раздават информационни материали по темата в гимназиите в Разград, Бяла, Исперих, Кубрат, Силистра, Добрич, Търговище, Велико Търново, Кърджали, Хасково.

В центъра на Ловеч доброволци раздават на гражданите подаръчни пликчета с презерватив, червена лентичка и защитна маска за лице.

В Благоевград, Разлог, Кресна, Гоце Делчев, Белица, Огняново, Хаджидимово, Смолян и Чепеларе освен онлайн кампании също се раздават презервативи, информационни брошури и червени лентички.

В Област Кърджали се включват и 10-те клуба на БМЧК. Във всяко училище, където има изграден клуб, е изготвено информационно табло, а където учениците са онлайн, денят се отбелязва в социалните мрежи.

Доброволците на БМЧК в Стара Загора, Пазарджик, Белово и Ракитово разпространят информация и видеоклипове за превенция на HIV в социалните мрежи.

Източник: БНР

Коментари в сайта

Последни новини