2 % от земята на Евросъюза са влажни зони

Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2 февруари, за да се повиши информираността за значението на влажните зони за човечеството и планетата. Всяка година за 2 февруари се избира тема, която акцентира върху определена жизненоважна функция на влажните зони. Темата за 2018 е „Влажните зони и устойчивото градско бъдеще“.

Влажните зони в градовете или в близост до населените места допринасят за осигуряване на по-жизнена среда за живеене благодарение на множеството важни функции, които осъществяват. Те допринасят за намаляване на наводненията, служат като източник на питейна вода, филтрират замърсителите и подобряват качеството на водите, осигуряват зелени градски площи и са източник на поминък за местното население. Значението на ползите, които допринасят влажните зони става все по-важно и съдбоносно с продължаващото нарастване на броя на населението, живеещи в градовете, които към  настоящия момент са повече от 4 милиарда души. До 2050 година 66% от населението на планетата ще живее в градовете, тъй като хората се местят в градовете в търсене на по-добри работни места. В бързоразвиващите се градове, влажните зони често се смятат за пустеещи земи, места за изхвърляне на отпадъци, места, които трябва да се пресушат и да се промени предназначението им. Според изчисленията на учените, най-малко 64% от влажните зони на планетата са изчезнали от 1900 г. насам, докато паралелно с това се наблюдава бум в нарастването на градовете.

Според проучването на Евростат влажните зони покриват 2% от земята на ЕС. Това са почти 73 000 кн.км  или 1,7% от общата площ на Еврозоната. 

Ирландия има най-голям дял от площта, покрита с влажна зона -5,6 % , следвана е от Швеция -5,4 %, Финландия -5%, Естония -4,4% и Обединеното кралство -3,2%. Заедно тези пет държави-членки представляват повече от 75% от общите влажни зони в ЕС.

 Haskovo.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини