България е на първи поправителен за новите евросредства от програмния период 2014–2020 година, пише в последния брой на сп. „Икономист“, който от днес е на пазара.
Проблемът е с Програмата за развитие на селските райони, която беше една от най-проблемните в стария програмен период. Този път на проблемно за Европейската комисия се оказва биоземеделието.
Брюксел отказва да възстанови на страната ни 14 млн. евро, изплатени от националния бюджет през февруари тази година, заради слабости в контрола над биосектора.
Новината е потвърдена от земеделското министерство. От ведомството посочват, че вече имат екшън план от мерки, чрез които се надяват да убедят Европейската комисия да възстанови средствата до края на годината, предаде БГНЕС.
На теория контролът се осъществява от Министерството на земеделието и храните и частни фирми, т.нар. сертифициращи органи. От обясненията обаче става ясно, че до одита от Брюксел земеделското министерство на практика не е контролирало дали биопродукцията, която се продава по-скъпо на крайните потребители и за която производителите получават по-високи евросубсидии, действително е произведена по екологичните стандарти.
Една от най-съществените забележки, която одиторите директно посочват, че гази европейските регламенти, е възможността контролиращите фирми да дават разрешение на производителите да засяват с небиологични семена нивите си и след това да предлагат продукцията от тях на пазара като биологична.