Галевите все пак следствени. Преглед на националния печат - 20 октомври

ВЪТРЕШНА ПОЛИТИКА
Смъртта на Ахмед Емин - началник на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган, е една от коментираните теми в днешните вестници. Те информират и за съобщение на МВР за намерено предсмъртно писмо от Емин. "Доган не изпрати близкия си съратник", съобщава "Труд". Той припомня, че Емин бе намерен мъртъв в петък в сарая на "Доган" в "Бояна" и бе погребан вчера в родното си село Козица. "Разстроен, Доган не изпрати Емин", е акцентът и в "24 часа". Известни имена в ДПС усетили в последния месец промяна в поведението на Емин - станал затворен и мълчалив. Според вестника отлично информиран източник говорел за ритуално самоубийство. Изданието припомня, че и генералният комисар на МВР Павлин Димитров обяви, че Емин сам е сложил край на живота си. "Доган не е викан на разпит за смъртта на ковчежника си",
съобщава "Сега". Въпреки че Ахмед Емин се самоуби в петък вечер в сарая на ДПС, лидерът на движението не бе разпитан до късно вчера, пише изданието. Засега се знае само, че последният разговарял с Емин е земеделският министър Валери Цветанов. Вчера столичният кмет Бойко Борисов заподозря, че върху Павлин Димитров е оказан натиск да наблегне на хипотезата за
самоубийство, пише "Сега". Версията за самоубийството не се понрави и на опозицията в парламента, която направи връзка между смъртта на Ахмед Емин и отстраняването на заместник-шефа на ДАНС Иван Драшков, допълва вестникът.
***
Пламен Галев и Ангел Христов, известни като братя Галеви, все пак станаха следствени, информира в челния си материал "24 часа". Срещу тях е било образувано досъдебно производство за разгласяване на тайна. Причината е, че в интервю по Нова телевизия бизнесмените показаха на журналиста Георги Коритаров протоколи от огледа и претърсването на къщите им в Ресилово.
***
"Първанов поиска още акции "Респект" срещу престъпността", пише "Сега". Президентът Георги Първанов настоява натискът на държавата срещу престъпните групировки да е непрекъснат, а акциите да са по-малко показни, но да всяват респект.
***
"Способни ли сме на отговорно управление?" - на този въпрос се опитва да отговори в материал в "24 часа" председателят на парламента Георги Пирински. Ако искрено си поставяме въпроса как се управляваме и способни ли сме да го правим отговорно, неизбежно всеки гражданин трябва да го зададе първо на себе си, коментира Пирински. Той отбелязва и че в дните напред
най-прякото изпитание ще е спрямо партиите - и в парламента, и извън него. От тях зависи да се реализират очакванията за по-добри изборни правила, за ясни платформи и за отговорни кандидати, посочва председателят на Народното събрание.
***
"Цените на газа свалят рейтинга на кабинета", е челното заглавие на "Дневник". Според проучване на "Алфа рисърч" именно поскъпването на природния газ, а не скандалите с агенцията за национална сигурност доминират в оценката на обществото за правителството и за дейността на министрите през октомври. 57 на сто са определили увеличението в цената като най-важен фактор, следват заплахата ЕК да наложи санкции на България заради кризата със софийския боклук /46 на сто/ и задържаните по обвинение в корупция висши държавни служители /34 на сто/. Лекото увеличение на одобрението към дейността на правителството през септември през октомври намалява с 1 процент до 9 процента, а отрицателните оценки се увеличават от 57 на сто на 59 процента.
***
"Дарители на БСП с дълг за парно", обявява от първа страница "Труд". Спонсори на БСП, подпомогнали партията с 50 000 лева за предизборната й кампания през 2005 г., дължат 5000 лева на столичната топлофикация, установила проверка на вестника. Имената им били и в списъка на 15-те служители на бизнесмена Марио Николов, за които има съмнение, че са били използвани като формални дарители на БСП. Преди седмица председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов даде на главния прокурор папка с доказателства, че три фирми на Николов, разследвани от ОЛАФ за източване на САПАРД, са дарили по 10 000 лева на 15 физически лица, които пък са ги дали за кампанията на БСП.
***
"БСП няма разузнаване, да да проверява всеки дарител", коментира пред "Сега" главният секретар на Изпълнителното бюро на партията Димитър Дъбов. Досега сме имали случаи да връщаме пари, когато има някакви нередности - около 50 000 лева, разкрива той. По повод сигнала на ГЕРБ Димитър Дъбов заявява, че според него вътрешнопартийна проверка е ненужна и безсмислена, тъй като става въпрос за превод от физически лица по банков път в рамките на закона. За финансирането на партиите Дъбов предлага, освен държавна субсидия, да се предвиди и общинска субсидия според резултатите от местните избори.
***
"НДСВ може да се коалира с всеки, дори и с ГЕРБ", заявява пред "24 часа" заместник-председателят на НДСВ Милен Велчев. Ако бъдат постигнати целите ни за около 10 процента от депутатските места, това на практика ще гарантира участието ни в следващо управление, казва Велчев. НДСВ не е обременена с идеологически предразсъдъци и вероятно би успяла да работи ползотворно във всякакъв тип коалиция, отбелязва той.
***
"Неясните правила за избори водят до фалшификации и хаос", казва пред "Монитор" депутатът от ДСБ Екатерина Михайлова. Според нея трябва да се предотврати купуването на гласове и да се направи активна регистрацията на избирателите, за да може в изборите да участват реални хора.
***
"Идва времето на малките силни партии", твърди пред "Новинар" лидерът на ССД и депутат от БНС Стефан Софиянски. Според него малките партии са стигнали до степен на консолидация, която не предполага вътрешни конфликти. ССД при добро сътрудничество с други силни малки партии има шанс не само да има парламентарно присъствие, но и да го използва, за да защити идеите си, смята Софиянски.
***
"Проверяваме болниците, не са изключени уволнения", казва пред "Труд" здравният министър д-р Евгений Желев. Ще се направи преценка на финансовото им състояние и на базата на подписаните договори за управление ще бъдат наложени санкции или стимули, обяснява Желев. Той коментира още, че много често се задават въпроси за заплащането, но здравният бюджет се формира от
здравноосигурителните вноски, а те са далеч по-ниски от тези в Европа. "Ще хвърчат глави на болнични шефове", е озаглавено интервю на Желев в "Стандарт". Мениджърските договори са подписани, правим разчети и на базата на договореностите ще има и стимулирани, и санкционирани, а първите резултати ще станат ясни с приключването на финансовата година, казва той.

ИКОНОМИКА
Отраженията на финансовата криза ще се усещат в България поне 1 и максимум пет години, според проучване на "24 часа" сред работодателски организации. Според тях ще бъдат засегнати всички сектори на икономиката. "Защо всички се правят, че не разбират", пита в рубриката "Анализи" "24 часа". Според автора кризата ще удари България там, където най-много боли - строителството и имотите. "Жилищата ще поевтинеят с 10 процента", прогнозира пред "Труд" Симеон Пешов, президент на "Главболгарстрой" и председател на Строителната камара. Жилищното строителство в България въобще няма толкова много да пострада, коментира той последиците от световната финансова криза. Според него все пак ще има известен спад, който може да бъде компенсиран от проекти по европейските фондове.
"Задължителните резерви на банките падат до 8-10 на сто", съобщава от първа страница "Класа". Заради финансовата криза БНБ обсъждала възможността за намаляване на задължителните минимални резерви, които търговски банки държат по сметки в централната банка."И без антикризисна програма правителството е в час", категоричен е в свой материал в "Труд" икономистът проф. Стефан Стоилов. Според него в България засега няма потребност от държавна интервенция за подобряване ликвидността на банковия сектор, подобна на тази в САЩ, Европа и други страни, не е нужна и специална антикризисна програма на правителството.
***
"Кабинетът затяга още режима върху даренията", пише в челния си материал "Сега". Гражданите и фирмите, които даряват на болници, социални домове, сдружения на хора с увреждания, наркокомуни и др. да не ползват данъчно облекчение, а за фирмите да отпадне и отстъпката при дарения за социално слаби, за пострадали при кризи, а и при отпускане на стипендии за ученици и студенти. Това предвиждат предложените от Министерството на финансите промени в данъчните закони за 2009 г.
***
"Ако отменим данък дивидент, ще стимулираме инфлационното потребление" - така заместник-министърът на финансите Кирил Желев мотивира пред "Класа" отказа да се приеме предложението на бизнеса за отмяна на този данък. По повод отпадането на някои облекчения при дарения Желев отбелязва, че при 10 на сто данък върху печалбата и 10 на сто върху доходите на физическите лица
инструментът "облекчения"е загубил в голяма степен значението си.
***
Всеки управленец има право на поне 100 дни спокойствие ,за да се докаже, но директорът на Национална агенция "Пътна инфраструктура" Димитър Иванов не получи този толеранс, коментира "Сега" в материал "Пътният капан на Станишев". Той отбелязва, че нещата няма да се променят със смени на директори и с преименуване на пътната администрация, а премиерът трябва
да счупи обръчите, задушаващи НАПИ, и не само нея.
***
"Труд" и "24 часа" съобщават за нова мобилна услуга, която стартира на българския пазар от следващия понеделник - "News mobile".Чрез нея всички клиенти на новите предплатени карти ще могат да четат безплатно новините в "Труд" и "24 часа" и да говорят на изгодни според вестниците цени.

БЪЛГАРИЯ-ЕС
"Станишев под силен натиск на Брюксел да се справи с мафията", пише "Сега". Днес делото за източване на 7.5 млрд. евро от САПАРД от Марио Николов и негови съдружници влиза за първи път в съда. То е емблематично за волята на българските власти за справяне с организираната престъпност, коментира вестникът и припомня, че случаят бе обстойно разгледан в критичния доклад на ОЛАФ.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини