Сигнал за замърсяване на река Чепеларска след село Хвойна със слама и оборска тор

Предстоят изпитвания в лабораторни условия на проби от река Чепеларска след замърсяване с оборска тор
 
Сигнал за замърсяване на река Чепеларска след село Хвойна със слама и оборска тор е препратен от РИОСВ – Смолян към Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ (БД ИБР). Според сигнала, вследствие на замърсяването е запушена и решетката на МВЕЦ „Зареница“ в землището на село Хвойна.
 
Още същия ден е извършена спешна съвместна проверка на двете институции заедно с представител на Община Чепеларе и специалисти от Регионална лаборатория към ИАОС – Смолян, на която е възложено пробонабиране от водите на реката.
 
Установено е, че голямо количество оборска тор е изсипана в речното корито на река Чепеларска и в крайбрежнозаливаемата ивица в участък, граничещ с животновъдна ферма, в която се отглеждат над 200 животни – крави, телета и коне, и чийто представител също е участвал в проверката. Намалена е проводимостта на коритото на река Чепеларска и видимо има замърсяване в реката в този участък в резултат на отмиването с вода на оборската тор, която се намира в речното корито. 
 
Специалистите от Регионалната лаборатория са взели три проби повърхностни води от река Чепеларска – на около 100 метра преди и след животновъдния обект и след вливането на водите от МВЕЦ „Зареница“. В условията на валежи от дъжд на място са измерени стойностите по показатели pH, разтворен кислород, наситеност на кислород, електропроводимост и температура на водата.
 
Взетите водни проби ще бъдат изпитани в лабораторни условия по следните характеристики: Неразтворени вещества, Биологична потребност от кислород, Химична потребност от кислород, азот амониев, азот нитратен, азот нитритен, общ азот, общ фосфор и ортофосфати и сулфати.
 
 
Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини