Нова заплаха: Задава се втори циклон на 6-8 октомври

За щастие валежите в Югозападна и Северозападна България вече спират. Климатичните норми бяха изпълнение за 2 дни, а се задава втори циклон на 6-8 октомври, съобщиха от Meteo Balkans.

След бедствието, което връхлетя Черноморието и особено Свети Влас, България е изправена пред ново изпитание. Само за два дни паднаха количества дъжд, равняващи се на цялата месечна норма, което доведе до наводнения, евакуации и щети за милиони. Докато водата бавно се оттича от улиците и домовете, синоптиците предупреждават – приближава се втори циклон.

Проливните валежи наводниха квартали в Несебър, Приморско и най-вече Свети Влас, където цели улици се превърнаха в реки. В селището „Елените“ се наложи масова евакуация чрез системата BG Alert, а десетки автомобили бяха завлечени от придошлите потоци.

Метеоролозите предупреждават, че още един средиземноморски циклон ще достигне Балканите в периода 6–8 октомври. Очакванията са за:

- интензивни валежи в Източна и Южна България;

- наводнения по крайбрежието – особено в зони, вече засегнати от първия потоп;

- свлачища по Черноморието и в планините, където почвата е преовлажнена;

- мокър сняг във високите планини, който може да предизвика нови водосборни вълни при снеготопене.

Според прогнозите на нашите синоптици Черноморието и Югоизточна България остават най-уязвими – Свети Влас, Несебър и Бургас вече са „на ръба“. В Централна и Източна България също се очакват обилни валежи, а в планините – комбинирано натоварване от дъжд и сняг.

Поредицата от силни валежи и наводнения е пореден сигнал за уязвимостта на българското Черноморие към климатичните промени. Липсата на достатъчно отводнителна инфраструктура и застрояването в низини изострят щетите. Експертите предупреждават, че подобни явления ще стават все по-чести, а подготовката е ключов фактор за намаляване на риска.

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини