Постигнатият компромис със САЩ за митата ще позволи на германската икономика „да си поеме дъх“. Но сделката си има цена и тя ще бъде в тежест на германската и на европейската икономики, посочват критиците.
Постигнатото на споразумение в митническия спор между ЕС и САЩ носи известно облекчение, но най-вече поражда критични реакции от страна на икономиката, отбелязва АРД. Оповестеният от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и американския президент Доналд Тръмп компромис ще позволи на германската икономика „да си поеме дъх“, заявиха от Германската индустриална и търговска камара. Но сделката си има цена и „тази цена ще бъде в тежест на германската и на европейската икономика“.
Съгласно споразумението митата за по-голямата част от европейския внос в САЩ ще бъдат 15 процента, което се отнася и за автомобилите, полупроводниците и фармацевтичните продукти. Митата за вноса на стомана и алуминий обаче остават 50 процента.
„Краткосрочна стабилност, нищо повече"
„Много компании наистина имат спешна нужда да си поемат дъх“, казва пред АРД шефката на Германската индустриална и търговска камара Хелена Мелников. Чрез споразумението ЕС предотвратява по-лошото, макар много детайли още да не са известни. „Споразумението осигурява краткосрочна стабилност, нищо повече. То е само една първа стъпка." ЕС и САЩ трябва да продължат да преговарят и „да работят по всеобхватно, честно и ориентирано към бъдещето търговско споразумение“.
Федералният съюз на германската индустрия е доста по-критичен. Експертът от съюза Волфганг Нидермарк изразява мнението, че сделката изпраща фатален сигнал, свидетелстващ за това, че ЕС се съгласява с болезнени мита. „Тъй като и ставката от 15 процента ще има огромни негативни отражения върху експортно ориентираната германска икономика."
Освен това Съюзът на германската индустрия критикува високите мита върху стоманата и алуминия, определени като още един сериозен удар. „Това поставя под натиск един ключов бранш, който и без това е изправен пред изключителни предизвикателства и трансформация“, казва Нидермарк, цитиран от германската обществена медия. Неговата препоръка е ЕС да покаже, че е нещо повече от вътрешен пазар. „Имаме нужда от стратегия за конкурентоспособна и устойчива икономика, както и от политическа воля, за да участваме с увереност в глобалната надпревара."
Експертът все пак отбелязва позитивното в споразумението - това, че засега по-нататъшната ескалация се отлага.
Вносът на стомана и алуминий ще се облага в САЩ с 50% Снимка: Rolf Vennenbernd/dpa/picture alliance
Всеки процент мито е в повече
От Съюза на химическата промишленост в Германия пък заявяват, че „който очаква ураган, е благодарен и на обикновеното лошо време“. И макар по-нататъшната ескалация засега да отпада, на базата на сделката европейският износ ще е по-малко конкурентоспособен, договорените мита са твърде високи за химическата промишленост.
Германският външнотърговски съюз на свой ред определи споразумението за митата със САЩ като „болезнен компромис“. Всеки процент мито е в повече, заяви председателят на Съюза на търговците на едро Дирк Яндура. „Митническата надбавка представлява заплаха за много от нашите търговци."
И макар засега да се установява сигурност по отношение на търговските условия, веригите за доставки ще се променят, цените ще се увеличат. „Споразумението със САЩ ще даде осезаемо отражение в Германия - ще коства растеж, благосъстояние и работни места."
15 процента никак не са малко
Финансовата експертка Улрике Малмендие предупреждава, че дори и договорените мита от 15 процента ще доведат до сериозна загуба на благосъстояние. „Тъжното е, че тази ставка ще се запази за дълго време. Тъй като щом тези мита са повишени, ще е трудно после отново да бъдат намалени."
Същевременно Малмендие посочва, че новите мита ще се отразят по-негативно на САЩ, отколкото на ЕС. Очаква се отвъд океана растежът да спадне с 1,5 процента от БВП, докато в ЕС вероятно спадът ще е наполовина.
Заплахата не е отпаднала
Директорът на Института за германската икономика Михаел Хютнер предупреждава, че не може да се очаква връщане на спокойствието. „Доналд Тръмп не се е отказал изцяло от своите заплахи за увеличаване на митата." Поради това преговорната стратегия на ЕС би трябвало да е по-солидна.
Председателката на ЕК Урсула фон дер ЛайенПредседателката на ЕК Урсула фон дер Лайен
Очакват ли я Урсула фон дер Лайен неприятности заради постигнатия компромис с Тръмп за митата?Снимка: Virginia Mayo/AP/picture alliance
Председателят на Института за световна икономика в Кил Мориц Шуларик на свой ред заявява, че „няма причини за еуфория на базата на постигнатото споразумение - по-високите разходи ще дойдат по-късно“.
Михаел Хютнер, цитиран от АРД, коментира: „Вместо да защитава базирания на правила световен търговски ред, ЕС предлага сделка, за която не се знае колко трайна ще бъде, която се управлява от настроенията на един популист, а не от правото, и която е почти несъвместима с правилата на Световната търговска организация“.
Какво казват политиците?
Германската обществена медия пише още, че споразумението може и да създаде неприятности на Урсула фон дер Лайен, тъй като в Брюксел вече отбелязаха, че то „не е шедьовър“. Дори европейските християндемократи (към които се числи и председателката на ЕК - бел. ред.) недоволстват от сделката, която би трябвало да намали риска от търговска война, но може да доведе до нови несправедливости.
Председателят на Комисията по търговията в ЕП Бернд Ланге заяви, че изобщо не е убеден в качеството на сделката. Отстъпките спрямо американците са трудно поносими, казва социалдемократът. „15 процента върху вноса означава четирикратно увеличение на досегашните ставки, а пък ставката за вноса от САЩ в ЕС ще е нулева." Тази неравнопоставеност ще повлияе на конкурентоспособността на ЕС.