Управляващите допълват „домовата книга“ на служебния кабинет

Бяха приети правила за избора на зам.-омбудсман, които никой не видя, защото липсваха от сайта на НС

Народното събрание одобри днес правилата, по които ще се проведе процедурата за избор на зам.-омбудсман. Какви са тези правила, никой нямаше възможност да разбере - управляващите не се бяха погрижили дори да ги качат на сайта на парламента. Дори депутати се оплакаха, че са искали да ги прочетат, но няма откъде.

По закон парламентът трябва да назначи човек на тази длъжност в срок от един месец, след като избере омбудсман. Това стана преди седмица – на 18 юли, когато постът беше даден на Велислава Делчева – партийна номинация на ГЕРБ-СДС, подкрепена от ДПС-НН, БСП-ОЛ, ИТН и четирима независими. Според Закона за омбудсмана последният предлага на парламента своя заместник.

Позицията на зам.-омбудсман е овакантена от март 2024 г. Тогавашният титуляр на поста – Елена Чернева-Маркова, изненадващо подаде оставка. От обясненията й тогава се разбра, че не желае да поема политическия ангажимент да оглави служебно правителство.

Това всъщност е най-важната черта на тази длъжност – омбудсманът и неговият заместник са потенциални кандидати за служебни министър-председатели, наред с ръководителите на БНБ, Сметната палата и председателят на парламента.

Димо Дренчев от „Възраждане“ напомни, че според Закона за омбудсмана заместникът се определя от парламента „след процедура по публично, прозрачно и състезателно номиниране и избор“, и се зачуди какво ще е това състезание, в което ще има само един кандидат, номиниран от омбудсмана. Росица Кирова от ГЕРБ-СДС, която оглавява парламентарната комисия за връзките с гражданското общество, му отвърна, че ако иска други правила, да предложи промени в закона.

Последва кратък спор между управляващи и опозиция. Депутати от „Възраждане“ и ПП-ДБ се безпокояха, че в правилата няма срокове и мнозинството няма да допусне да се проведе адекватно изслушване на бъдещия кандидат за поста. Кирова ги уверяваше, че ще има време за всичко. Димитър Гюрев от „Възраждане“, който е член на комисията за гражданското общество (където ще се проведе изслушването - бел.а.), твърдеше, че претендентът ще мине през комисията на 30 юли, а в пленарната зала кандидатурата му ще бъде гласувана на 31 юли.

Опасенията на опозицията имат своето основание - новият омбудсман беше избран светкавично, след като месеци преди това управляващите отлагаха процедурата по неясни причини.

Процедурните правила бяха одобрени със 112 гласа на ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП-ОЛ и ИТН.


Така изглеждаше сайтът на парламента до гласуването - беше обявен проектът на правилата, но нямаше файл с текста им.

 ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини